Durbes ērgļu ligzdā sezona noslēgusies; svešs ērglis otrdienas vakarā apēda pēdējo olu

86 komentāri
Durbes ērgļu ligzdā sezona noslēgusies; svešs ērglis otrdienas vakarā apēda pēdējo olu

Jūras ērgļu ligzdā Durbē šogad mazuļu vairāk nebūs, jo otrdien, 27.aprīlī, pēdējo no trim ligzdā atlikušajām olām, kas vienīgā vēl nebija izšķīlusies, apēdis kāds svešs ērgis.

Olu apēda svešs, spēcīgs, tramīgs ērglis 27. aprīļa vakarā. Kā liecina tiešraides kamerās vērojamais, Milda sēdēja galotnē un žēli pīkstēja.

Arī Latvijas Dabas fonds apliecina, ka tādējādi sezona Durbē šogad ir noslēgusies, izsakot milzīgu pateicību visiem čata moderatoriem par neatslābstošo darbu milzīgās čata plūsmas moderēšanā un jautājumu atbildēšanā.

Patlaban tiešraides kamerās vērojama tukša ligzda, ko Milda ir atstājusi.

Jau ziņots, ka jūras ērgļu ligzdā Durbē iepriekš bojā aizgāja abi ērglēni. 26. aprīlī pirms plkst. 7.00 abi cālēni ligzdā bija palikuši vieni, taču bija vēl dzīvi. Milda ligzdā atgriezās pēc plkst. 8.00 bez ēdiena. Viņa nesteidza sildīt mazuļus, kuri, visticamāk, auksto laikapstākļu dēļ jau bija nosaluši. Māte kādu laiku no ligzdas malas noraudzījās uz abiem putnēniem.

Pirms plkst. 9.00 26. aprīlī Milda aizlidoja un pēc īsā brīža atgriezās un no ligzdas izcēla abus beigtos cāļus. Tad māte turpināja sildīt trešo olu.

Ornitologs, Latvijas Dabas fonda (LDF) tiešraides kameru projekta vadītājs Jānis Ķuze toreiz atzina, ka izšķirīgais faktors šādam iznākumam bija barības trūkums. “Normāli šādos apstākļos – kad ir tikko izšķīlušies cāļi, tēviņam ik pēc dažām stundām būtu jānes uz ligzdu barība. Pagājušajā gadā mēs varējām vērot, ka ligzda bija nokrauta ar zivīm,” atgādināja Ķuze.

Viņš skaidroja, ka jaunajam tēviņam instinkts nav bijis tik spēcīgs, līdz ar to barības nešana bija fragmentāra un nepietiekama. Līdz ar to arī mainījās mātītes uzvedība, un viņa atstāja ligzdu un mazuļus. Tad, kad mazulis ar kustībām un skaņām vairs neizrāda dzīvības pazīmes, mātītei tas pārvēršas par barību, un ir pilnīgi normāli, ka bojāgājušie mazuļi tiek apēsti. Būtiski ir tas, ka ir izdzīvojusi mātīte – daba nevar atļauties ziedot pieaugušu, veselu un vairoties spējīgu putnu ziedot ligzdošanas sezonai ar vājām izredzēm būt sekmīgai, piebilda ornitologs.

Vienlaikus Ķuze izteica LDF cerības, ka mātīte turpinās uzturēties šajā teritorijā, izveidos jaunu pāri un nākamgad būs sekmīga ligzdošana.

Tiešraidē no jūras ērgļu Mildas un Raimja ligzdas šī sezona sākās ar skatītājus satraucošiem notikumiem. Durbes ligzdā ir pazudis jūras ērgļu tēviņš Raimis. Ķuze iepriekš prognozēja, ka mātīte Milda, kura perē trīs olas, viena nevarēšot nodrošināt inkubāciju, līdz ar to sekmīga ligzdošana šajā ligzdā šogad maz ticama. Viņš arī bilda, ka garajā Durbes ligzdas vēsturē šāds notikumu pavērsiens vērojams pirmo reizi.

Toreiz Ķuze uzsvēra, ka cālis ir izšķīlies, bet joprojām principiāli svarīgi ir tas, vai jaunais tēviņš, kuru skatītāji ir iesaukuši par Čipu, sāks nest barību.

Jūras ērgļu mītne Kurzemē, Durbes novadā ir pati populārākā tiešraide. Tā atrodas vecas egles galotnē apmēram deviņstāvu mājas augstumā. Šī ligzda ir tiešraižu veterāne – vērojama jau kopš 2015. gada.

86 komentāri