Dumpis: Ir pēdējais brīdis maksimāli ierobežot cilvēku pulcēšanos, lai varētu cerēt nonākt pie no Covid-19 brīvas vasaras

86 komentāri

Pandēmija iedzīvotājiem Latvijā atelpu arvien nedod un infekcijas izplatība, visticamāk, turpinās augt, kamdēļ ir pēdējais brīdis, lai tagad, maksimāli ierobežojot cilvēku pulcēšanos, varētu cerēt nonākt pie no Covid-19 brīvas vasaras, uzskata valsts galvenais infektologs Uga Dumpis.

Dumpis akcentē, ka epidemioloģiskā situācija neuzlabojas. “Šā brīža situācija ir ļoti sarežģīta, un Latvijā ir ļoti augsta saslimstība ar Covid-19,” teica Dumpis.

14 dienu kumulatīvais rādītājs jau trešo dienu ir virs 400 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Pirms trim nedēļām valdība lēma, ka pie nosacījuma, ja saslimstība ir zem 400 gadījumiem, var spert soli atvieglojumu ieviešanā. Vaicāts, vai šā brīža tendences nevedina valdību spriest par ierobežojumu atjaunošanu, premjers saka, – valdība par to lems nākamnedēļ.

“Šķiet, ka šis ir ne tik daudz ierobežojumu rezultāts, bet tas drīzāk ir Lieldienu efekts, – diemžēl pietiekami daudzi iedzīvotāji nav ievērojuši esošos ierobežojumus, bet tomēr ciemojušies. Svarīgi ir atcerēties, ka pandēmija nav pazudusi un valdībai ir rīcības gatavība stingrākiem ierobežojumiem, ja sabiedrības uzvedība to piespiedīs. Mums ir jāskatās, kā iziet no šīs krīzes, nevis kā viest atkal stingrus ierobežojumus,” pauda valdības vadītājs.

Tikmēr profesors Dumpis redz citu likumsakarību saslimstības palielinājumam. Turklāt, viņa ieskatā, šādai tendencei turpinoties, saslimstības rādītāji tikai turpinās palielināties.

Veselības ministrijas (VM) galvenais infektologs Uga Dumpis

“Pieaugums ir, bet, cik tas ir liels, mēs redzēsim šīs nedēļas beigās, nākamās nedēļas sākumā. Es varbūt uzsvēršu, ka nav jau jābaidās tikai no Lieldienām, mums ir daudz kas atvērts, daudz kas notiek, un ir sastrēgumi, braucot mājās no darba, var redzēt, ka cilvēku mobilitāte ir būtiski pieaugusi, tā kā es varbūt vairāk nerunātu par Lieldienu efektu, bet gan par dzīvi kā tādu, kas patlaban ir Latvijā.”

Iepriekš eksperti prognozēja, ka maija beigās Latvija varētu sasniegt saslimstības rādītājus zem 250 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Profesors saka, – šobrīd vairs tik optimistiskas prognozes nav. Valsts galvenais infektologs, minot citu valstu pieredzi, saka, – izeja no pandēmijas ir kombinācija – strikti ierobežojumi un augsta vakcinācijas aptvere.

“Mēs četrus mēnešus stāvam uz vietas un nevaram pieņemt lēmumus. Šie lēmumi ir ļoti nopietni, šis kustīgums ir jāierobežo diezgan nopietni, un tas ir, ko izdarīja Lielbritānija un Izraēla. Ne jau vakcīnu dēļ strauji samazinājās saslimstība, bet gan šā “lokdouna” dēļ, un vakcīnas augstā aptvere neļāva atgriezties saslimstībai. Tādā veidā mēs ātrāk panāksim zemu saslimstību nekā verot vaļā un paralēli audzējot vakcināciju,” teica VM galvenais infektologs Uga Dumpis.

“Saspringta situācija arī Latvijas slimnīcās. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā intensīvās terapijas nodaļa aizpildīta par 85%, slimnīcas vadība bažījās par turpmāku Covid-19 pacientu pieaugumu.

“Ja gada sākumā mēs rēķinājām, ka smagā stāvoklī intensīvā terapijā nonāk katrs 10 pacients, tad šobrīd tas procents ir ap 15, līdz ar to intensīvās terapijas gultu noslodze ir ļoti augsta,” vērsa uzmanību Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Situāciju sarežģī arī to pacientu skaita pieplūdums, kuri ierobežoto pakalpojumu sniegšanas dēļ laikus nesaņēma medicīnisko palīdzību. Lai spētu nodrošināt šo pacientu aprūpi, daļa Covid-19 gultu šonedēļ atprofilētas atpakaļ uz ķirurģijas nodaļas gultām un dienas stacionāru. Taču situācija ik dienu mainās.

“Patlaban tas notiek tā ļoti uzmanīgi un ar domu, ka var nākties jebkurā brīdī to visu vērst atpakaļ. Saslimstības rādītāji iet atpakaļ uz augšu un, ja šī plūsma bija nostabilizējusies vienā līmenī, tad pēdējās divas nedēļas pieaug. Tas ir tas, kas mūs rada bažīgus,” atzina RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Arī veselības ministrs norāda, ka stāvam uz “plāna ledus” un runa par ierobežojumu plašāku atvieglošanu noteikti nevar būt valdības dienaskārtībā.

“Mēs balansējam uz naža asmens. Nākamajā nedēļā valdībā es noteikti uzstāšu no savas puses, ka nevaram spert tālākus soļus atvieglojumu virzienā, mēs to šobrīd nedrīkstam darīt,” uzsvēra veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Nākamnedēļ būs pagājušas trīs nedēļas, kas ir regulārais intervāls, kad valdība pārskata visus ierobežojumus un samēro tos ar epidemioloģisko situāciju valstī.