“Druvas Unguru” cūku likvidāciju plāno veikt deviņās dienās

1 komentārs
“Druvas Unguru” cūku likvidāciju plāno veikt deviņās dienās
Paula Čurkste/LETA

Sestdien, 4. augustā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) “Druvas Unguros” plāno sākt ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) slimo dzīvnieku iznīcināšanu.

Vairāk nekā 15 000 cūku paredzēts iznīcināt deviņās dienās, tās vedot uz utilizēšanu Limbažos. Šim mērķim valdība piektdien novirzīja teju 400 000 eiro. Tikmēr cūkkopības nozare joprojām esot šoka stāvoklī. Lai arī “Druvas Unguri” nebija liels gaļas piegādātājs, tas tika uzskatīts par Latvijas cūku ciltsdarbu centru, kas tagad būs jāatjauno no nulles.

Piektdien no rīta tika sasaukta valdības ārkārtas sēde. PVD no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem tika piešķirti 370 000 eiro, lai jau sestdien varētu sākt dzīvnieku utilizāciju.

“Tā ir augsti letāla slimība, un, vīrusam izplatoties, cūku vidū var sākties masveida miršana saimniecībā uz vietas, tāpēc mēs esam ieinteresēti pēc iespējas ātrāk visus šo dzīvniekus nogalināt,” norāda PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Ņemot vērā, ka vairāk nekā 15 000 dzīvnieku, kuru dzīvsvars ir ap 1000 tonnām, jānogādā 200 kilometrus līdz utilizācijas punktam Limbažu novadā, darbi varētu ilgt deviņas dienas. Tajos tiks iesaistīti arī “Druvas Unguru” darbinieki.

“Ļoti nepatīkams process. Kā jūs saprotiet, tur nav tikai dzīvnieki, kam bija jādodas uz kādu kautuvi, lai iegūtu gaļu. Tur ir grūsnas sivēnmātes, un visas jānogalina. Mums iepriekšējā reizē, kad šis jautājums bija dienaskārtībā Krimuldas novadā, bija cilvēki, kas pateica, ka tīri no emociju viedokļa viņi nav gatavi to darīt,” skaidro zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

PVD gan uzsver, ka diemžēl nav citas alternatīvas, kā cīnīties ar ĀCM, pret kuru, kā zināms, vakcīnas joprojām nav. “Druvas Unguru” iznīcināšanai būs smagas sekas visai cūkkopības nozarei, jo tas bija viens no diviem cūku ciltsdarbu centriem valstī, kur tika uzlabota Latvijai tradicionālā cūku šķirne.

“Viņi bija tie, kas selekcionēja vēsturiskās – Latvijas baltās – ekonomiski izdevīgus pēcnācējus, kas būtu mūsdienām piemēroti, krustojot tos mūsdienīgām šķirnēm. Diemžēl slimība pārvilka krustu šim darbam,” saka Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece.

Gan Dūklavs, gan cūkkopju asociācija tomēr neprognozē, ka saimniecības slēgšana varētu ietekmēt cūkgaļas cenu, jo gaļas pārstrāde nebija “Druvas Unguru” pamata bizness. Pēc pāris gadiem un teritorijas dezinfekcijas selekcijas darbus varēs atjaunot, gan, visticamāk, no nulles.

“Mēs šo vīrusu joprojām mācamies izprast, kā ar to sadzīvot, jo nav jau citu variantu. Kamēr tas būs mežā brīvi klīstošs caur mežacūkām, tikmēr mēs nebūsim pasargāti,” skaidro Lejniece.

Jāpiebilst, ka “Druvas Unguru” saimnieki varēs pretendēt uz visai prāvām kompensācijām no valsts un Eiropas Savienības budžeta. Pēc Dūklava aplēsēm, tās varētu pārsniegt miljonu eiro.

1 komentārs