“Druvas Unguru” saimnieki ir šokā par notikušo, jo darīts viss, lai infekciju kūtīs neielaistu

1 komentārs
“Druvas Unguru” saimnieki ir šokā par notikušo, jo darīts viss, lai infekciju kūtīs neielaistu
Ilustratīvs foto. Nora Krevneva / F64

Āfrikas cūku mēris turpina nest postu Latvijas lauksaimniekiem. Ceturtdien, 2. augustā, bīstamā slimība atklāta līdz šim lielākajā cūku fermā – Saldus novada “Druvas Unguros”.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) notikušo sauc par ļoti nepatīkamu pavērsienu, jo vēl nesen veiktās pārbaudēs konstatēts, ka fermā tiek ievēroti visi biodrošības pasākumi. Lai nepieļautu infekcijas tālāku izplatību, būs jāiznīcina vairāk nekā 15 000 liels mājas cūku ganāmpulks. Piektdien sasaukta valdības ārkārtas sēde.

Āfrikas cūku mēra vīruss “Druvas Unguros”, kas ir TOP3 cūku ferma Latvijā ar vairāk nekā 15 700 dzīvniekiem, tika konstatēts iknedēļas pārbaudē. Ceturtdien no laboratorijas saņemtās analīzes diemžēl aizdomas apstiprināja.

Māris Balodis
PVD ģenerāldirektors

Situācija ir ļoti nopietna, jo slimība ir ļoti lielā saimniecībā. Atbilstoši dzīvnieku slimību apkarošanas prasībām visi dzīvnieki šajā saimniecībā ir jānogalina, un blakus produkti ir jāiznīcina. Tas ir nopietns apjoms. Tik liela ferma līdz šim Latvijā nav bijusi skarta. Tuvākajās dienās un pat nedēļās mūs un fermas darbiniekus gaida nepatīkams darbs.

Āfrikas cūku mēris seko infekcijas izplatībai mežacūkās, un Saldus pusē tieši šogad ļoti bieži slimība tika konstatēta mežacūkām. PVD gan ir nepatīkami pārsteigts par notikušo, jo “Druvas Unguri” tika uzskatīta par paraugsaimniecību.

Māris Balodis
PVD ģenerāldirektors

Mēs esam veikuši auditu šajā saimniecībā pavasarī. Biodrošības prasības tur tika ievērotas augstā līmenī, tāpēc mums šis uzliesmojums ir pārsteigums. Vispirms veiksim akūtos darbus un tad izmeklēsim, kā vīruss nonāca saimniecībā.

Saistībā ar notikušo piektdien sasaukta valdības ārkārtas sēde. PVD no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem lūgs 400 000 eiro cūku ganāmpulka iznīcināšanai. “Druvas Unguros” Tv3 Ziņām uzsvēra, ka fermas saimnieki ir šokā par notikušo, jo tika darīts viss, lai infekciju kūtis neielaistu.

Teovils Stengrevics
“Druvas Unguru” īpašnieks

Tā ir liela ražošana, saprotiet! 15 500 cūku, tajā nevar visu līdz pēdējai vietiņai… Vakardien vetārsti, kas izmeklēja, viņi arī neredz tādas vietas un caurumus, par kuriem tas varēja notikt. Es arī neredz tādus caurumus. Es zinu, ka mums ir darīšana ar vīrusu. Tas nav vīruss, kas pa gaisu lido, bet tas ir vīruss. Tāpēc jau to sauc par mēri.

Jāpiebilst, ka iepriekš Āfrikas cūku mēris tika konstatēts divās paraugsaimniecībās Krimuldas un Salaspils novados. Tās abas pieder vienam īpašniekam. Salaspilī slimība ievazāta no Krimuldas, taču, kā infekcija ziemas apstākļos iekļuva fermā Krimuldā, izmeklēšanā tā arī neizdevās noskaidrot.

1 komentārs