“Druvas Unguru” īpašnieks šobrīd nespēj pateikt, vai cūku ganāmpulku kādreiz atjaunos

1 komentārs
“Druvas Unguru” īpašnieks šobrīd nespēj pateikt, vai cūku ganāmpulku kādreiz atjaunos
Ilustratīvs foto. Nora Krevneva/f64

Sestdien, 4. augustā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) plāno sākt ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) slimo “Druvas Unguru” ganāmpulka iznīcināšanu.

Vairāk nekā 15 000 cūku likvidēšana varētu aizņemt divas nedēļas, pat ja tehnika strādās diennakts režīmā. Tomēr tas jāpaspēj pēc iespējas ātrāk, kamēr mēris dzīvniekus vēl nav sācis nogalināt masveidā.

Piektdienas pēcpusdienā par cūku mēra uzliesmojumu “Druvas Unguru” fermā liecina tikai brīdinājuma zīmes un dežurējošie policisti. Pašās fermās nekādu rosību nemana. Tā sāksies tikai sestdien. Tad gan kravas automašīnas ar cūku līķiem kursēs diennakts režīmā vismaz divas nedēļas, līdz visi dzīvnieki būs iznīcināti.

Mēris “Druvas Unguros” uziets nejauši – regulāro pārbaužu ietvaros. Kaut pagaidām tas skāris tikai dažas no vairāk nekā 15 000 saimniecības cūku, jāiznīcina būs visus dzīvniekus no abām novietnēm.

Teovils Stengrevics
SIA “Druvas Unguri” īpašnieks

Atrada tāpēc, ka mēs iesniedzām vienkārši kārtējos asins paraugus un tajos trijos atradās. Protams, momentā bija reakcija, un nākamajā dienā bija vetārsts klāt un strādāja līdz vienpadsmitiem vakarā, ņemot nenormālus daudzumus asins un uztriepes.

Saimnieks šobrīd nespēj pateikt, vai cūku ganāmpulku kādreiz atjaunos. Valdības solītā vairāk nekā miljonu eiro lielā kompensācija zaudējumus tik un tā nesegšot, jo viss uzņēmuma bizness, ieskaitot graudkopību un kokzāģētavu, būvēts uz cūku mugurām. Tagad galvenais dzīvniekus iznīcināt, kamēr tie vēl nav sākuši masveidā mirt.

Mārtiņš Seržants
PVD pārstāvis

Ir pats estētiskākais, civilizētākais, bet arī lēnākais un dārgākais. Taču viņš pēc būtības vismazāk apdraud cilvēku dzīves kvalitāti un tālāk.

Cūkas vienkārši sadedzināt nevar – sausajā un karstajā laikā tas radītu pārāk lielu risku un piesārņojumu. Cita iespēja būtu tās nokaut un aprakt. Bet tas dara bažīgus vides uzraugus.

Valsts vides dienesta pārstāvis Roberts Bērziņš norāda: “Tās sulas, kas tur var nonākt gruntsūdeņos, pēc tam akās… Tas ir viens no aspektiem, kas jāņem vērā. Šinī gadījumā ir arī tas milzīgais apjoms, lai vienā vietā gandrīz 2000 kubus izraktu, tas ir diezgan nopietns pasākums.”

Tādēļ izvēlēts risinājums, ka cūkas sadzīs īpaši aprīkotās kravas automašīnās, noindēs un līķus vedīs uz speciālu dedzinātavu Limbažos.

Teovils Stengrevics
SIA “Druvas Unguri” īpašnieks

Ja uz tādu daudzumu nokrīt astoņas cūkas – vakar bija sešas, šorīt astoņas, tad paldies Dievam, tas vēl nav slimības uzliesmojums. Tas nozīmē, ka ir vīruss, kas ir iekšā, kas viennozīmīgi nozīmē, ka tas notiks, ja neko nedarīs. Bet ir ļoti svarīgi to izdarīt un ļoti ātri. Tas nozīmē, ka daudzas no tām cūkām, ko vedīsim nekādu infekciju nesaturēs. Mēs nevedam tagad milzīgu infekcijas masu cauri visai Latvijai.

Saldus pašvaldība sola procesu atbalstīt, lai tas notiktu pēc iespējas ātrāk. Kravas mašīnas, visticamāk, varētu braukt diennakts režīmā, šoferiem strādājot uz maiņām. Tādā veidā visus dzīvniekus varētu iznīcināt ātrākais divās nedēļās. Mērs notiekošo sauc par traģēdiju.

Saldus novada domes priekšsēdētājs Māris Zusts (ZZS) norāda: “”Druvas Unguri” bija paraugsaimniecība, tā kā mūsu nelaime ir liela. Mūsu prioritāte ir darba vietas. Zinot, ka vairāk kā 100 darbinieki tur strādā, un tam jāpārtrauc darbība, protams, ka tas ir smags trieciens.”

Amatpersonas gan brīdina – process būs garš, sarežģīts un nepatīkams. Vietējiem iedzīvotājiem jārēķinās, ka tā laikā apkaimē var būt jūtamas arī nepatīkamas smakas.

1 komentārs