Komentāri

Šā gada pirmajos četros mēnešos Latvijā nozagtas jau 212 automašīnas, no kurām atrasta vien 71. Turklāt palielinās tieši jaunu automašīnu zādzību skaits, kuras ir aprīkotas ar “Keyless Go” jeb tā dēvēto bezatslēgu sistēmu.

Kas ir sistēmas vājie punkti un kā auto īpašniekam sevi pasargāt?

Policijas jaunākā informācija liecina, ka šogad zagtāko automašīnu līdera pozīciju ieņem “BMW” markas automašīnas. Pērn šajā pat laika posmā tika nozagtas sešas, bet šogad – par 20 “BMW” vairāk.

Māris Priednieks
VP Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks

Ir palielinājusies zādzību skaits to automašīnu vidū, kas ir jaunu gadu segmentā, tas ir no 2007. izlaiduma gada – palielinājusies aptuveni par 10%, kā reiz, sākot no šiem gadiem, automašīnas ir aprīkotas ar “Keyless Go” sistēmu.

“Keyless Go” sistēma ir viena no modernākajām tehnoloģijām autobūvē, līdz ar to šī sistēma tiek izmantota vairumam jauno automašīnu. Teorētiski tā ir ļoti droša, jo aizslēgtā automašīnā var iekļūt tikai cilvēks, kuram ir vadības pults, taču realitātē, zagļi ar savām jaunajām tehnoloģijām ir soli priekšā autobūves ekspertiem un viņi šādus auto var nozagt dažu minūšu laikā.

Auto eksperts Pauls Timrots LNT Ziņām atklāj, ka viss, kas auto īpašniekam rada lielāku komfortu, atvieglo darbu arī auto zagļiem.

Pauls Timrots
auto eksperts

Pamata postulāts ir tas, ka drošība vienmēr iet šķērē ar komfortu. Tikko Tev ir ērti pieiet, taisi durvis vaļā, nekas nav jāspiež, tu kāp un brauc – tā tas uzreiz ir arī ērtāk zaglim. Tikko esi nodrošinājis to, lai zaglim grūti, kļūst pašam grūti.

Sistēmas vājais punkts ir iespēja nolasīt signālus ar īpašu aparatūru. Zagļiem ir nelieli portatīvi aparāti, kuri pārtver signālu no pults un pēc tam jau paši darbojas kā atvēršanas un iedarbināšanas rīki.

Auto īpašnieki maldīgi uzskata, ka aparatūra pults signālus var nolasīt tikai tad, ja tā atrodas ļoti tuvu pašai pultij. Izrādās, ka signālus var nolasīt arī attālināti – pat kilometra rādiusā. To pierāda arī apdrošinātāju rīcībā esošā informācija.

Dāvis Lēvalds
”Gjensidige” Latvijas Transportlīdzekļu atlīdzības grupas vadītājs

Daudz automašīnas zog privātmāju rajonos, jūrmalā, piemēram, tāpēc, ka šī te “Keyless Go” sistēma ir nozogama atrodot atslēgu. Ja viņa jums atrodas pie mājas, zaglis pie mājas var nolasīt šo te sistēmu, iekāpt automašīnā un aizbraukt. Tāpat pie lielveikala, kamēr jūs iepērkaties.

Neviena pretaizdzīšanas sistēma nevar pilnībā pasargāt no auto zādzības, taču ar pavisam nelielām investīcijām un izdomu īpašnieks var padarīt savu īpašumu zagļiem mazāk pieejamu.

Policija atklāj, ka nozagtās automašīnas parasti tiek transportētas uz ārvalstīm.

Māris Priednieks
VP Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks

Šīs mašīnas gan tiek dzītas uz Lietuvu, gan tiek izjauktas tepat Latvijā, un pēc tam šīs te detaļas tiek tirgotas lielākoties tirgos gan Polijā, gan Lietuvā, gan arī ir konstatēti gadījumi, kad tiek vestas uz Vāciju. Ir aizturēts grupējums, kas nodarbojās ar aizdzīto mašīnu importu uz Krieviju un tadžiki.

Auto eksperti iesaka transportlīdzekļu īpašniekiem nodrošināties ar papildu aizsardzību un vēl viens novērojums liecina, ka nezog automašīnas, kurām ir īpatnējas krāsas, uzlīmes vai viegli atpazīstami reģistrācijas numuri.

Lasi vēl