Drīzumā tiks anulēti vakcinācijas sertifikāti tiem, kas maksājuši par vakcinācijas fakta viltošanu

106 komentāri

Par vakcinācijas sertifikātu administrēšanu atbildīgais Nacionālais veselības dienests (NVD) gatavs uzsākt anulēšanas procesu tiem daudzajiem simtiem cilvēku, kas maksājuši par vakcinācijas fakta imitēšanu un tādējādi viltus ceļā tika pie vakcinācijas sertifikāta. NVD tagad no Valsts policijas gaida datus par šīm personām.

Vairāk nekā 200 personu izmantojušas divu noziedzīgo grupu pakalpojumu, kas par summu no 200 līdz 400 eiro imitēja vakcinācijas faktu, patiesībā poti nemaz neievadot, bet viltus ceļā ļaujot iegūt vakcinācijas sertifikātus. Abas grupas darbojušās savstarpēji nesaistīti, taču tām līdzīga shēma: divas personas nodarbojās ar klientu meklēšanu – pazīstamo personu lokā, iespējams, arī tā dēvēto “antivakseru” forumos internetā, bet trešā bija medicīnas māsa vakcinācijas kabinetā, kas imitējusi vakcīnas ievadīšanu, aizšaujot devu garām. Vienā no grupām visas trīs bija sievietes.

Lasi vēl – Policijas pieķertās personas organizējušas vakcinācijas pret Covid-19 imitāciju vairākiem simtiem iedzīvotāju

“Iepriekš tika atrunāts mehānisms, kādā veidā tiek nodots signāls medmāsai, ka ieradies klients, kur šī vakcinācija veikta. Pēc tam noziedzīgi iegūtie līdzekļi tika sadalīti starp šī personām,” norāda Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Potēšanas fakta viltošana organizētā grupā notikusi Rīgā un Rīgas reģionā. Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde veikusi vairākas kratīšanas.

“Izņemts liels daudzums pierādījumu. Arī melnā grāmatvedība, kurā ir šo vakcīnu it kā saņēmušo dati. Ir izņemti naudas līdzekļi ap 10 000 eiro, ir izņemta kustamā manta,” vērš uzmanību Valsts policijas šefs.

Vienā noziedzīgajā grupā vakcinācijas fakts viltots 200 cilvēkiem, otras grupas klientu loks vēl tiek apzināts. Par katru no tiem informēs Nacionālo veselības dienestu, ka drīzumā anulēs vakcinācijas sertifikātus.

“Cilvēki bija gatavi maksāt – nāca pat ar ģimenēm, maksājot 600 eiro, 800 eiro, lai dabūtu sertifikātu,” apliecina Ruks.

Tagad ne tikai nauda vējā, bet cilvēkiem arī draud atbildība. Policija drīz viņus uzmeklēts, pratinās, piemēros sodu. Lai mīkstinātu sodu vai no tā pat pilnībā izvairītos, policija aicina cilvēkus pašus pieteikties labprātīgi un atzīties. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) saņem signālus arī no Latvijas reģioniem par kukuļa prasīšanas un piedāvāšanas mājieniem apmaiņā pret viltus vakcināciju.

“Mēs to uzskatām par tādu mērogu, kas jau sāk kļūt nekontrolējams. Aicināt to, kas sniedz šādu pakalpojumu, to pārtraukt, bet sabiedrību – neiesaistīties šādās darbībās. Tas ir bīstami ir arī sabiedrības veselības dēļ,” pauž KNAB priekšnieks Jēkabs Straume.

Proti, ja šis viltus vakcinētais atradīsies telpā ar kādu nevakcinēto no riska grupas, tad vīruss var izrādīties liktenīgs šai personai. Savukārt veselības ministrija cer, ka pieķertā noziedzīgā grupa būs spēcīga mācība pārējiem mediķiem neiesaistīties vakcinācijas fakta viltošanā.

“Es aicinu to nedarīt, jo jūs varat zaudēt savu sertifikātu. Jūs varat zaudēt tiesības strādāt savā profesijā, kuru esat izvēlējušies,” brīdina Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Antra Valdmane.

Vienai grupai šobrīd piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis, otras noziedzīgas grupas biedriem piemērots apcietinājums. Pie šīs grupas atrasta arī gāzes pistole. Panti ir par prettiesiska labuma pieprasīšanu un saņemšanu, dokumentu viltošanu. Vēl vērtēs iespēju pieprasīt atbildību par mantas izšķērdēšanu, jo postā aizlaistas vakcīnas. Savukārt citā kriminālprocesā kāda amatpersona esot piedāvājusi kukuli ārstam par vakcinācijas fakta viltošanu. Ārsts tam nav piekritis un ziņojis policijai.

106 komentāri