Drīzumā pirmizrādi piedzīvos spēlfilma “Jelgava 94”

2 komentāri

Jura Podnieka studijas spēlfilma “Jelgava 94” jau nākammēnes tiks nodota skatītāju vērtējumam. Tā veidota, par pamatu ņemot Jāņa Joņeva romānu ar tādu pašu nosaukumu – “Jelgava 94”.

Romāns ir par jauna cilvēka sevis meklējumiem 90. gados un par vēlmi nostāties pretī ierastajai kārtībai un meklēt savu ceļu.

Aktrise Ieva Puķe filmā “Jelgava 94” spēlē galvenā varoņa Jāņa mammu vārdā Lāsma. Aktrise norāda, ka ainu ieskaņošana ir nepateicīgs darbs. Tas prasa daudz enerģijas un ne vienmēr izdodas kā gribētos, taču katra aina ir izaicinājums, kuru pārvarot noslēgumā ir gandarījums.

“Dabūt atpakaļ to sajūtu, kāda bija tad filmēšanā, kas ir ilgu laiku atpakaļ notikusi, nav tik vienkārši. Bet nu, kas nav vienkāršs, tas ir interesants,” saka Puķe.

Filmas režisors Jānis Ābele kopā ar skaņu operatoru dienas pirms filmas pirmizrādes pavada nelielajā ierakstu telpā.

Ābele norāda, ka lielais vairums darbu ir paveikts. Pašlaik notiek skaņas pēcapstrāde un dažādu ainu teksta koriģēšana.

“Notiek tā saucamais ADR, nezinu, latviski to varētu saukt par dublāžu, bet ne dublāža tādā ziņā, ka visa filma tiek pārrunāta, bet kādi teksti pielaboti. Kādas ainas tiek pārrakstītas, kuras uz laukuma tā neizdevās,” atklāj Ābele.

Filmas “Jelgava 94” nosaukums jau vien saka priekšā par laiku un vietu, kur notiek darbība. Filmas galvenais varonis Jānis, lai tuvāk iepazītu klases jaunpienācēju Kristīni, pievēršas tā laika alternatīvajai mūzikai un kultūrai, kas ar to saistīta.

Filmas tapšanas sākumā galvenās lomas aktieris cieta negadījumā. Nācās meklēt jaunu aktieri un pārfilmēt jau safilmētās ainas. Tāpēc filma, kurai pirmizrāde bija paredzēta šā gada pavasarī, to piedzīvos 17. septembrī filmas galvenajā pilsētā – Jelgavā. Režisors norāda, ka aizkavēšanos viņi centās pavērst savā labā.

“No vienas puses, tā ir liela neveiksme, kad esi sācis ko darīt un pēkšņi tas apraujas, bet, no otras puses, centāmies izmantot to laiku, lai uzlabotu filmu, protams, tas bija rets gadījums,” bilst Ābele.

Interesants fakts, filma ”Jelgava 94” ir pirmā tā dēvētā zaļā filma, kas tapusi Latvijā. Filmēšanas laikā daudz dažādos veidos tika piedomāts par to kā iespējami mazāk patērēt degvielu, tika aizstāti plastmasas trauki un taupītas vai atkārtoti tika izmantotas arī daudzas citas lietas.

Pēc pirmizrādes Jelgavā filma ”Jelgava 94” nonāks arī pārējos Latvijas kinoteātros.