Drīzumā pirmizrādi piedzīvos Latvijas simtgadei veltīta filma – stāsts par Brīvības pieminekļa autoru

Komentāri

Drīzumā uz ekrāniem nonāks vēl viena Latvijas simtgadei veltītā filma. Režisores Ilonas Brūveres dokumentālā spēlfilma “Ievainotais jātnieks” vēsta par Latvijas simbola – Brīvības pieminekļa – autoru, tēlnieku Kārli Zāli.

Paralēli stāstam par tēlnieka dzīvi, filma risina arī vairākus eksistenciālus jautājumus, kas bija aktuāli gan tolaik, gan tagad.

Filma “Ievainotais jātnieks” ataino Brīvības pieminekļa celtniecību un stāsta par tā autora – tēlnieka Kārļa Zāles – dzīvi. Kā norāda režisore Ilona Brūvere, filma ir kā tēlains vēstures un dzīves notikumu kaleidoskops, kas ļauj sajust brīvības skaudro garšu un iepazīstina ar klasisko tēlniecību. Filma veltīta Latvijas simtgadei un ievērojamā tēlnieka 130. jubilejai.

Ilona Brūvere
Filmas “ievainotais jātnieks” režisore

Latvijas simtgades programmā neapšaubāmi bija vajadzīga tēma, kas ir saistīta ar Latvijas simtgadi. Kārlis Zāle un Brīvības piemineklis ir viens no pamatakmeņiem simtgades tēmai, līdz ar to es strādāju ar šo tēmu.

Galvenajā – Kārļa Zāles lomā iejuties Imants Strads.

Strads stāsta, – lai arī pats tēlnieks ir kā simbols, atšķirībā no citām vēsturiskajām personām par viņu plašāka sabiedrība zina maz.

Imants Strads
aktieris

Man bija ļoti daudz iespēju variēt ar to, kāds viņš varēja būt, jo nav tik daudz to materiālu par viņu. Vairāk par viņu runājuši viņa darbi. Manuprāt, viņš bija darbaholiķis, un viņš bija bonvivāns. Es domāju, šos abus savienojot kopā, tā arī veidojās kaut kāds tas mūsu tēls – dzīves baudītājs un ļoti atbildīgs sava darba darītājs.

Filma uzdod arī eksistenciālus jautājumus, kas mūsdienās nav zaudējuši aktualitāti, piemēram, par brīvības tēmu. Savulaik ideja par pieminekļa nepieciešamību radās pēc Brīvības cīņām.

Grandiozā Brīvības pieminekļa tapšanai nepieciešamais finansējums pagājušā gadsimta 30. gados tālu pārsniedza nesen neatkarību atguvušās Latvijas valsts rocību. Tāpēc dažu gadu laikā iedzīvotāji apvienoja spēkus un saziedoja ap 2 miljoniem eiro, lai taptu šis brīvības simbols.

Brīvības piemineklis tika atklāts 1935. gada 18. novembrī. Pats tēlnieks bija teicis, ka vēlas, lai šis nacionālai simbols ir būtu saprotams visiem un visos laikos.

Filma Ievainotais jātnieks pirmizrādi piedzīvos 24. oktobrī, kinoteātrī “Splendid Palace”.

Lasi vēl