Drīzumā Latvijā ieviesīs jaunu kārtību – ierobežos skaidras naudas darījumus!

21 komentārs
Drīzumā Latvijā ieviesīs jaunu kārtību – ierobežos skaidras naudas darījumus!
LETA

No nākamā gada 1. janvāra Latvijā pirmoreiz tiks ierobežoti skaidras naudas darījumi starp fiziskām personām. Sākotnēji būs aizliegti skaidras naudas pirkumi, kas pārsniedz 7600 eiro, taču nākotnē varētu ierobežot arī mazākus darījumus un, kā cer uzņēmēju organizācijas, aizliegt algu izmaksa skaidrā naudā.

Finanšu ministrija jaunumus pamato ar cīņu pret ēnu ekonomiku, jo skaidrā nauda ir tās asinsrite.

Šobrīd ierobežojumi uz darījumiem ar skaidru naudu attiecas tikai uz uzņēmumiem, savukārt fiziskas personas skaidrā var maksāt jebkuru summu, vienīgi darījumi virs 3000 eiro ir jādeklarē VID.  No nākamā gada, maksājot skaidrā, Latvijā likumīgi vairs nedrīkstēs pirkt neko, ja darījuma summa pārsniegs 7600 eiro.

Finanšu ministrija cer, ka likuma izmaiņas palīdzēs izskaust praksi, kāda plaši izplatīta, piemēram, auto tirdzniecībā, kad pēc spēkrata piereģistrēšanas CSDD, tiek maksāts skaidrā, kas liedz VID izsekot šiem darījumiem.

Jāuzsver, ka sākumposmā nav paredzēts sods par jaunās likuma normas neievērošanu. Nav arī īsti skaidrs, kā VID uzraudzīs šādus darījumus. Tāpēc arī prognozētie budžeta ieņēmumi lēsti vien ap 100 tūkstošiem. Pāreju uz bezskaidras naudas norēķinu sistēmu atbalsta Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera. Lai atdeve būtu lielāk tā rosina ierobežo  algu izmaksu skaidrā, kas būtiski mazinātu aplokšņu algas.

Daži gan ir skeptiski par sākto cīņu pret skaidro naudu. Cilvēkam esot tiesības izvēlēties, vai norēķināties caur banku un saņemt algu kartē.

Finanšu ministrija uzsver, ka pirmajam ierobežojumam ar skaidras naudas darījumiem nākamie sekos tikai pēc rūpīgas situācijas analīzes, tāpēc vismaz pagaidām, piemēram, algu izmaksu ierobežošana skaidrā naudā nav plānota.

Video

21 komentārs