“Domina Shopping”: Jaunās izmaiņas tirdzniecībā valstī ir ņirgāšanās par tirdzniecības centriem

51 komentārs
“Domina Shopping”: Jaunās izmaiņas tirdzniecībā valstī ir ņirgāšanās par tirdzniecības centriem
Tirdzniecības centra "Domina Shopping" direktore Dina Bunce. (PUBLICITĀTES FOTO)

Šodien spēkā stājušies valdības lēmumi attiecībā uz aizliegumu strādāt tirdzniecības centros esošajiem veikaliem, aizliegt attālināti iegādāto preču izsniegšanu un vienlaikus atļaut no 7. aprīļa strādāt visiem veikaliem zem 7 000 kvadrātmetru sliekšņa ir absurds un klaja ņirgāšanās par tirdzniecības centru nozari, uzskata “Domina Shopping” direktore Dina Bunce.

“Mēs aicinām nekavējoties valdību pārskatīt lēmumu par visu veikalu atvēršanu, jo uzskatām, ka varam tikpat droši apkalpot savus pircējus kā citi veikali. Ir jāizbeidz šī negodīgā attieksme pret uzņēmējiem,” “Skaties.lv” informēja “Domina Shopping” direktore.

Viņa arī norāda, ka no valdības puses izskanējusī informācija par punkta pielikšanu blēdībām saistībā ar preču izsniegšanu tirdzniecības centru veikalos, ‘Domina” skatījumā, ir tukša runāšana, bez jebkāda pamata.

“Man ir pretjautājums – uz tieši kādiem pamatotiem pētījumiem, argumentiem ir izskanējuši šādi komentāri no valdības puses? Vēlos minēt, ka, pēc mūsu nomnieku aptaujas, pilnīgi neviens no tiem četru mēnešu laikā nav saņēmis nevienu sodu, aizrādījumu, brīdinājumu par internetā pasūtītu preču neatļautu izsniegšanu, lai gan policija mūs apmeklē ļoti bieži,” uzsvēra Bunce.

Viņa arī vērš uzmanību, ka epidemiologi, ministri vai kāda cita atbildīgā instance nevienu reizi gada laikā nav sazinājušies ar “Domina Shopping”, lai noskaidrotu, kā ir patiesībā. “Nereti dzirdēts, ka brīdī, kad Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apzvana Covid-19 saslimušos, pirmais, ko pajautā: “Vai jūs bijāt tirdzniecības centrā? Iespējams, ka saslimāt tieši tur”. Kāpēc lai tirdzniecības centrs būtu infekcijas perēklis? Varbūt, lai “aizmālētu” sabiedrībai acis par valdības nespēju tikt galā ar situācijām sabiedriskajā transportā, Centrāltirgū un slimnīcās, no kurienes nereti cilvēki iznāk “pozitīvi”?” retoriski vaicā Bunce.

Viņa turpina: “šķiet, ka tirdzniecības centri publiskajā vidē speciāli tiek parādīti kā saslimstības avots – jo tas taču ir tik ērti?! Bet, vai kāds ir papētījis un pajautājis, cik tieši gada laikā “Dominas” darbinieki ir saslimuši? Vai kāds no ministriem un epidemiologiem par šo ir jautājis mums? Diemžēl nē. Uz ko tieši ir balstīti šie jaunie aizliegumi, ja tirdzniecības centros 70% veikalu ir ciet, durvju žalūzijas pārklātas ar putekļu kārtu un gaismas veikalos ir izslēgtas jau no decembra?” neizpratni pauž “Domina Shopping” direktore.

Bunce atgādina – valdība vienmēr ir minējusi, ka palīdzēs tiem, kas ķepurosies, cīnīsies un palīdzēs nevairot pandēmijas paplašināšanos. Ievērojot noteikumus – 25 kvadrātmetrus uz vienu apmeklētāju, arī “Domina Shopping”, pēc viņas sacītā, kā tirdzniecības centrs un visi tā nomnieki izstrādāja “drošas iepirkšanās” standarta rokasgrāmatu, ko kontrolē katru dienu.

“Domina Shopping” direktore Dina Bunce

“Sakiet, ar ko tieši mēs esam sliktāki par citiem veikaliem, kas atvērti 7. aprīlī? Pēc valdības noteikumiem tirdzniecības centrā “Domina Shopping” vienlaicīgi var atrasties 1145 apmeklētāji, kur ir lieliska ventilācijas sistēma ar labu gaisa apmaiņu, plaši gaiteņi un dezinficēta vide. Tātad vairāk par šo noteikto cilvēku skaitu pie mums vienlaicīgi nevar atrasties, tātad tas ir droši, jo epidemiologi tā ir noteikuši mums strādāt. Bet pēkšņi no 7. aprīļa tas ir droši tikai veikalos līdz 7 000 kvadrtātmetri, kur ir daudz šaurāki gaiteņi, kas piekrauti ar precēm, un nav iespēja apmeklētājiem izklīst pa 170 atsevišķiem dažādiem veikaliem. Turklāt, Ministru Kabineta noteikumi pat neprasa, lai šajos mazajos tirdzniecības centros tiktu uzskaitīta pircēju plūsma, tas ir – tur nav obligāti jābūt pie ieejām skaitītājiem! Tad tur būs drošāka tirdzniecība?”

Viņas ieskatā, attiecīgais valdības lēmums neļaut strādāt visiem veikaliem tirdzniecības centros, kuru kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir virs 7000 kvadrātmetriem, ir absurds lēmums no valdības puses, kam “Domina Shopping” nebija gatavs. “Tirdzniecības centru nozare strādā ar ierobežojumiem jau gadu. Un mēs visi esam izpildījuši visas noteiktās “drošas iepirkšanās” prasības, ko ir noteikuši epidemiologi, ministri, bet šobrīd mērs ir pilns. Tas viss izskatās pēc mērķtiecīga konkurenci kropļojoša plāna, lai pilnībā iznīcinātu tirdzniecības centru nozari. Vienlaikus tā ir arī vistiešākā mērā ņirgāšanās un nomnieku sodīšana par to, ka viņi ir izvēlējušies savu veikalu atvērt kādā no platības ziņā lielajiem centriem,” uzsver “Domina Shopping” direktore.

Bunce arī vērš uzmanību, ka “Domina Shopping” pārvaldītājs kā uzņēmums, kas nespēj normāli strādāt valsts uzlikto ierobežojumu dēļ, gada laikā no valsts nav saņēmis praktiski nekādu atbalstu, jo administrācijā strādā vien seši darbinieki un līdz ar to nav iespējams saņemt tādu grantu, lai tas kompensētu zaudējumus. “Lai arī granta pieteikumu iesniedzām jau janvārī, bet šobrīd jau aprīlis, esam saņēmuši tieši 0. Un tieši tāpat iet mūsu nomniekiem. Atbalstu saņem vien 60% no mūsu veikaliem, jo, redziet, nav iespējams kvalificēties. Piemēram, ja esi nomnieks, Tevi valsts var “sodīt” par to, ka Tu kā uzņēmējs atļāvies atvērt vēl kādu jaunu veikalu vasarā, cerot uz attīstību. Vari tikt sodīts par to, ka atvēri veikalu pirms pandēmijas vai tās laikā. Un tieši tāpēc Tu nesaņem neko,” viņa norāda.

Viņa arī norāda – nav skaidrs, kāds ir statuss nedēļā pirms Lieldienām izskanējušajam priekšlikumam par vienreizējo atbalstu tirdzniecības centriem, par kuru bija plāns lemt 1. aprīlī. “Vai kāds par to lēma? Nē, nolika maliņā, jo, iespējams, tā bija sasteigta ideja. Protams, ja jau gadu strādājam ar ierobežojumiem, jau četrus mēnešus esam slēgti – viss ir “neizsakāmi sasteigts”,” viņa saka.

Bunce vērš valdības uzmanību, ka aiz ikviena veikala stāv uzņēmējs, kurš “krīt un ceļas par katru savu darbinieku, un aiz katra darbinieka stāv ģimene, kura ir jābaro, jāatbalsta un jāmaksā rēķini”. “Tas, ko Jūs šobrīd darāt, ir ņirgāšanās par savu tautu, par cilvēkiem. Mēs nenoliedzam pandēmiju, bet kaut kādam godīgumam attiecībā uz ierobežojumiem ir jābūt. Vai nu viss ir ciet, vai nu visi strādā ar vienādiem nosacījumiem,” uzskata “Domina Shopping” direktore.

Viņa sacīja, ka tirdzniecības centrs cīnīsies un steidzami veidos āra tirdzniecību pie “Domina Shopping”, lai palīdzētu vismaz 20 atļautajiem nomniekiem. Taču ar to nebūs gana un tirdzniecības centrs ir gatavs cīnīties tālāk par taisnību. “Ļoti interesanti, ko par šo saka Konkurences padome un Satversmes tiesa?” ar retorisku jautājumu rezumē Bunce.

Jau vēstīts, ka no 7.aprīļa Latvijā darbu varēs atsākt visi veikali ārpus tirdzniecības centriem, kuru platība ir virs 7000 kvadrātmetru, paredz pagājušajā nedēļā valdībā atbalstītie grozījumi noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

Lasi vēl: