Dombrava par nepilsoņu bērnu iniciatīvu: Šī ir absolūti kaitnieciska un bezatbildīga rīcība no prezidenta puses

Pievienot komentāru
Dombrava par nepilsoņu bērnu iniciatīvu: Šī ir absolūti kaitnieciska un bezatbildīga rīcība no prezidenta puses
IEVA MAKARE, LETA

Saeima konceptuāli atbalstījusi ierosinājumu pārtraukt piešķirt nepilsoņa statusu jaundzimušajiem. Iniciatīvas autors ir Valsts prezidents, kurš parlamentā to iesniedzis atkārtoti, jo Saeimas iepriekšējais sasaukums nobalsoja pret automātisku pilsonību bērniem.

Sākot ar nākamo gadu, visi Latvijā dzimušie bērni automātiski kļūtu par Latvijas pilsoņiem, ja vien vecāki nebūs izvēlējušies citas valsts pilsonību. To paredz prezidenta Raimonda Vējoņa sagatavotais likums.

Deputātu vairākums šodien to atbalstīja pirmajā lasījumā. Pirms balsojuma izvērsās plašas debates, kurās netrūka arī asumu.

“Pavisam noteikti šodien ir kāda jauna nepilsoņu ģimene, kura ir apkārusies ar Georga lentēm, ar šņabja pudeli rokā un dodas uz Pārdaugavu, uz “kauna staba” pusi, lai atzīmētu atkārtoto Latvijas okupāciju. Mēs varam izlikties, ka caur skaistām integrācijas programmām šos cilvēkus izdosies integrēt, bet tie ir maldi, apmāns un meli. Es uzskatu, ka šī ir absolūti kaitnieciska un bezatbildīga rīcība no Latvijas Valsts prezidenta Vējoņa puses, absolūti kaitnieciska. Tā ir kaitnieciskākā, kādu vispār Latvijas prezidents ir ierosinājis Saeimā,” sacīja deputāts Jānis Dombrava (NA).

“Kā var necienīt savu valsti līdz tādai pakāpei? Vai, kolēģi, jūs tiešām uzskatāt, ka pārdesmit jaundzimušiem piešķirt pilsonību automātiski nozīmē apdraudēt valsti? Vai tiešām jūs uzskatāt, ka mūsu valsts ir tik vāja? To, kas šodien skanēja, es apzīmētu kā atklātu naida runu. Jā, Dombravas kungs, tas ir par jums!” viņam atbildēja Saeimas deputāts Boriss Cilevičs (S).

Prezidenta iniciatīvai balsu vairākumu palīdzēja nodrošināt arī deputāti no “Jaunās Vienotības” un ZZS, lai gan iepriekšējā sasaukumā vairums no viņiem bija pret automātisku pilsonību bērniem.

“Mums ir jāstrādā, lai cilvēki kļūtu par Latvijas patriotiem un lai to nodrošinātu, mums nevajadzētu viņus šķirot. Mums vajadzētu pateikt, ka viņi ir mūsējie, ka viņi mums ir svarīgi,” norāda deputāts Andrejs Judins (JV).

Lai bērniem vairs netiktu piešķirts nepilsoņa statuss, Saeimai jaunais likums vēl jāatbalsta divos lasījumos.