Domājot par atgriešanos Latvijā, daudzi diasporas tautieši joprojām ir skeptiski un izvēlas nogaidīt

1 komentārs
Domājot par atgriešanos Latvijā, daudzi diasporas tautieši joprojām ir skeptiski un izvēlas nogaidīt
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Šobrīd iedzīvotāji gan aizbrauc, gan arī atgriežas Latvijā, tomēr ārzemēs dzīvojošo tautieši vidū joprojām ir daudz tādu, kuri ir skeptiski noskaņoti un nogaida – tā intervijā “900 sekundēm” atzina Eiropas Latviešu apvienības vicepriekšsēde Elīna Pinto.

Dalības ziņā Saeimas vēlēšanās diasporā bijis vērojams aktivitātes kritums, kaut arī bija cerība uz lielāku aktivitāti, norāda Eiropas Latviešu apvienības vicepriekšsēde. Balsojums parāda, ka no diasporas Saeimas vēlēšanās ir nācis aicinājums uz pārmaiņām, un balsojums atspoguļoja arī to, cik dažāda ir pati diaspora.

Vērtējot jauno Diasporas likumu, ko paredzēts skatīt Saeimā, Pinto to nodēvēja par vēsturisku. Viņa norāda, ka likums neparedz nekādu privilēģiju veidošanu, taču atrisina vairākus būtiskus jautājumus, kuri ir svarīgi tiem, kas vēlas atgriezties Latvijā. Šī brīža situācijā iedzīvotāji gan aizbrauc, gan arī atgriežas, tomēr joprojām ir daudz skeptisko, kas izvēlas nogaidīt.

“Noteikti ir daļa jaunu, apņēmīgu cilvēku, kuri redz, ka Latvijā attīstīt savu uzņēmējdarbību, iespējams, ir vieglāk nekā citviet noteiktās nozarēs. Viņi atbrauc izmēģināt un ļoti uzmanīgi vēro tos, kuri ir atgriezušies,” saka Pinto.

Ļoti svarīgi ir ne tikai tas, ko saka cilvēks pirmajā dienā pēc atgriešanās, kad mūs caurstrāvo eiforija par skaistajām, smaržīgajām rudens lapām, bet svarīgi ir tas, kas notiek pēc gada. Šis pirmais gads ir izšķirīgs, jo ir daudz ģimeņu, kuras atkal atgriežas emigrācijā, tāpēc, ka, piemēram, ir aplokšņu algas vai darba sludinājumā viņam solīts konkurētspējīgs atalgojums, kas pēc tam, kā izrādās, tiek maksāts nelegāli, un citas šādas lietas, kas nerada drošības sajūtu par nākotni. Bet tas viss ir risināms.”

Intervija ar Elīnu Pinto

1 komentārs