Doles salā aizvadīta gada maģiskākā nakts! Latvijā sākas vasaras saulgriežu svinības

Komentāri

Klāt saulgriežu nakts, kad daļa līgotāju tiecas būt pie dabas un izdzīvot senās latviešu tradīcijas. Dažviet saulgriežu sagaidīšana sākās 20. jūnija naktī, sveicot gada garāko dienu.

Otrdien, 20. jūnijā, vairāki simti jāņubērnu pulcējās Doles salā, mācoties, ar kādiem rituāliem pavadīt gada maģiskāko nakti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Ģirts Gailītis
pasākums režisors

Nav vairs jāstāsta, kas ir saulgrieži, ka tie nav tikai Jāņi. Dies’ nedod, kā tagad saka – “ko tu darīsi Līgo?” Līgo ir lībiešu valodas vārds, kam svētkos ir pakārtota nozīme, jo tā ir reference tautas dziesmā – mēs dziedam līgo, līgo. Mums ir Jāņu vakars un Jāņu diena pēc tam.

Jāņa bērni mācījās, kā pušķot sētu, pīt vainagu, siet sieru, kā pareizi pat vējā un lietū iekurt ugunskuru. Kamēr vieni mācījās tautasdziesmas, citi iepazina zāļu zintis un iemēģināja roku dabīgu masāžas eļļu gatavošanā.

Solvita Kūna
augu pazinēja

Krustnagliņa ir viena no garšvielām, ar kura var uztaisīt paši savu pretodu līdzekli. Aplejot ar vīnogu kauliņu eļļu, varat smērēt un odiem nepatīk.

Pirms Līgosvētkiem senči arī kūra pirtiņu, lai atbrīvotos no liekā un svētkus sagaidītu balti un tīri. Ar pirtnieka padomu Daugavas muzejā varēja uzzināt, kā labāk pērties un veikt pirts rituālus.

Uguns saulgriežos vistiešāk simbolizē Sauli, un tai pasākumā tiek parādīts liels gods, iekurot vairākas ugunskuru vietas, pūdeli un palaižot uguns plostu Likteņupē. Arī turpmākie rituāli turpinās ap ugunskuru – dziedāšana un dejošana.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl