Dobelis: Kāpēc valstīs, kas veiksmīgi attīstās, nav zemo algu sistēma?

2 komentāri

Vairāk nekā desmit tūkstoši kolektīvā iesnieguma parakstītāju politiķus aicina ieviest progresīvu nodokļu sistēmu, lai mazinātu sociālo nevienlīdzību. Šis ierosinājums tagad ir Saeimas darba kārtībā, un deputāti šodien uzklausīja argumentus “par” un “pret” nodokļu sistēmas mainīšanai.

Ienākumu nevienlīdzība Latvijā ir sasniegusi civilizētā sabiedrībā nepieņemamu līmeni. Tā uzskata kolektīvā iesnieguma parakstītāji, kuri aicina ieviest tādu nodokļu sistēmu, lai sociālās nevienlīdzības līmenis tiktu samazināts vismaz līdz vidējiem rādītājiem Eiropas Savienībā, kas ļautu arī vairot vidusslāni.

Lai to panāktu, politiķi tiek aicināti palielināt nodokļus visturīgākajiem iedzīvotājiem, bet samazināt tos cilvēkiem ar zemiem ienākumiem.

Kolektīvais iesniegums ir Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas darba kārtībā. Deputāti šodien uzklausīja gan iesnieguma autoru, gan Darba devēju konfederācijas viedokli. Tās pārstāvis Pēteris Leiškalns iebilst progresīvās nodokļu sistēmas ieviešanai. Viņš uzskata, ka tas sociālo nevienlīdzību nemazinās, bet vairos aplokšņu algu saņēmējus un dzīs iedzīvotājus zemo algu slazdā.

Pēteris Leiškalns, Darba devēju konfederācijas pārstāvis

Ja likme vidējam un lielam atalgojumam pieaug, tajā brīdī faktiski ir dots signāls sabiedrībai, ka lielas algas nav īsti labi. Var jau minēt, kāds būs tas rezultāts, ja mēs veidojam vēl labvēlīgākus nosacījumus zemajām algām vai arī labvēlīgākus nosacījumus normālām un lielām algām. Kāds tad būs tas rezultāts? Protams, ka ilgi nav jādomā.

Turpretī iesnieguma autors Ansis Dobelis šādu nostāju uzskata par ačgārnu.

Ansis Dobelis, iesnieguma autors

Ja progresīva nodokļa sistēma veicina zemu ienākumu režīmu, tad kāpēc Zviedrijā, Polijā, Vācijā un vēl ļoti daudzās valstīs, kas veiksmīgi attīstās, nav šī zemo algu sistēma?

Tikmēr Finanšu ministrija par nodokļu politikas izmaiņām pagaidām nerunā, jo līdz pirmajam aprīlim turpinās nodokļu sistēmas visaptverošs izvērtējums. Ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra gan vienlaikus norāda, ka valdība skatās progresīvās nodokļu sistēmas virzienā.

Edgars Putra, Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs

Tas mans mērķis droši vien, ka ir šo iniciatīvu nenoraidīt.

Pirms izlemt, kas tālāk notiks ar aicinājumu ieviest nodokļu progresivitāti, Saeimas komisijas deputāti vēl uzklausīs pārstāvjus no Ekonomikas ministrijas un arodbiedrību savienības.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl