DNS analīzes Latvijā kļuvušas par ikdienu

Komentāri

Sākotnēji, pirms 15 gadiem, DNS analīzes Latvijā veica ļoti reti, taču tagad situācija pamatīgi mainījusies – policijā un privātās laboratorijās veic vairākus desmitus DNS testu dienā, noskaidroja LNT ”900 sekundes”.

Pieprasījums pēc DNS testiem policijā pēdējos gados ir audzis. Likumsargi veic aptuveni simts šādas analīzes nedēļā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Tagad praktiski katrā kriminālprocesā procesa virzītājs nozīmē DNS ekspertīzi,” atzīst Valsts policijas (VP) Kriminālpolicijas Ekspertīžu nodaļas priekšniece Olga Bergere.

Pēdējo piecu gadu laikā gan nav mainījies pieprasījums pēc paternitātes analīzēm. Piemēram, laboratorijā ”GenEra” pēdējos gados ik dienu tiek veiktas vairākas šādas analīzes, apgalvo bioloģijas doktors Juris Šteinbergs.

”Jaunas tendences, kas ir parādījušās, ir tādas, ka pēdējā laikā arvien biežāk parādās pieprasījumi no ārzemēm. Proti, no tām valstīm, kurās ir Latvijas valstspiederīgie –Īrijas, Lielbritānijas, arī Vācijas,” stāstīja J. Šteinbergs.

Visbiežāk paternitātes testus pieprasa vientuļās mātes, kuras vēlas vīrieti tiesas ceļā piespiest uzņemties atbildību par savu atvasi. Savukārt, vīrieši ar šādas analīzes palīdzību vēlas pārliecināties, ka ir bērnu tēvi. Nereti paternitātes analīzes ierosina arī citi ģimenes locekļi. ”Visbiežāk tās ir vecmāmiņas un vīramātes, kurām šķiet, ka kaut kas ar vedekliņu nav kārtībā,” atklāj J. Šteibergs.

Parasti DNS analīzi veic piecu darba dienu laikā un tās izmaksas svārstās no 300 līdz 350 eiro.

Cilvēka unikālo kodu – DNS – var nolasīt no asinīm, matiem, nagiem, ādas, sviedriem, spermas un audiem.

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl