Divos mēnešos iztērēts tikpat gripas vakcīnu, cik pērn visas sezonas laikā

6 komentāri
Divos mēnešos iztērēts tikpat gripas vakcīnu, cik pērn visas sezonas laikā
ANDRIUS UFARTAS, F64

Straujais Covid-19 saslimstības lēciens jo bīstamāks kļūst, tuvojoties gripas sezonai. Pieprasījums pēc gripas vakcīnām pieaudzis strauji un pāris mēnešu laikā sapotēts tikpat cilvēku, cik pērn visas epidēmijas laikā. Tām riska grupām, kurām potēšanos nodrošina valsts, devu varētu pietikt, taču aptiekās un vakcinācijas kabinetos gripas potes lielākoties ir beigušās un tās vairs nevar dabūt pat par maksu.

No gandrīz 200 000 Latvijas tirgum šosezon piegādāto vakcīnu, valsts iegādājusies 90 000. Tas ir par 12% vairāk nekā pērn, kad riska grupu potēšanai bija nodrošināti 33 000 devu.

Tomēr jau tagad esot skaidrs, ka šogad interese par gripas potēm ir tik liela, ka visai sezonai to, visticamāk, nepietiks.

“Praktiski mēs varam teikt, ka divos mēnešos ir iepriekšējo sezonu viss apjoms praktiski izlietots. Ražotāji vakcīnas ražo jau būtībā vadoties pēc iepriekšējās sezonas patēriņa rādītājiem. Līdz ar to nu nebija iespējams paredzēt šo te milzīgo sabiedrības ieinteresētību vakcinēties saistībā ar Covid-19,” saka Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane.

Gripas vakcīnas valsts nodrošina grūtniecēm, bērniem līdz divu gadu vecumam un no šī gada – arī ārstniecības personām un ilgstošās sociālās aprūpes centriem. Tāpat šosezon senioriem, kas ir vecumā virs 65 gadiem, gripas vakcīnas tiek kompensētas 100% apmērā. Veselības ministrijā norāda, ka jau tagad izmantota trešdaļa valsts apmaksāto vakcīnu, taču akūts to trūkums vēl nav.

Tomēr valsts iegādātā lielā apjoma dēļ, vakcīnu deficīts izveidojies brīvajā tirgū jeb aptiekās un ārstniecības centru vakcinācijas kabinetos. Piemēram, “Veselības centrā 4” vakcīnas beigušās jau pirms nedēļas. Jaunu šosezon vairs nebūs.

“Mēs zinājām, ka mums būs 12 000 vajadzīgas šīs vakcīnas, mēs arī lieltirgotavām pasūtījām šīs vakcīnas, jo martā viņi mūs uzrunāja. Savukārt, sagaidot gripas sezonas laiku, protams, mums visus 12 000 neiedeva, mums, diemžēl, iedeva tikai astoņus, jo trīs novirzīja valstij.”

Fjodorova gan norāda, ka viņai nav izprotams, kur tad īsti ir valsts iepirktās vakcīnas, jo, piemēram, ģimenes ārsti tās joprojām nākot saņemt par maksu. Veselības ministrijā skaidro, ka sociālās aprūpes un medicīnas personāla apzināšana vēl ir procesā, taču tuvākajā laikā potes piegādās pa tiešo uz iestādēm.

Vienlaikus, gan ministrijā, gan veselības centrā norāda, ka jaunu pievedumu maksas vakcīnām šogad vairs nebūs, jo to deficīts vērojams visur Eiropā.

Pretgripas vakcīnas Latvijas iedzīvotāju vidū populārākās kļūst gadu no gada. tabula. Piemēram, ja pirms trim gadiem iespēju vakcinēties izmantoja 38 000 iedzīvotāju, tad pērn – jau gandrīz 90 000. Līdz ar vakcinēšanās pieaugumu, sarūk arī no šīs slimības mirušo skaits. Tabula. Statistika liecina, ka 2018.gada sezonā no gripas mira 86 cilvēki, bet pērn – 26.

Mediķi norāda, ka simtprocentīgi potēšanās ne no vienas slimības nepasargā, taču tā ievērojami var atvieglot slimības gaitu.

“Vakcīna noteikti varētu aizsargāt pret smagām slimības sekām. Hospitalizācija tad cilvēkam neiestājas, tāpat tas attiecas uz slimības gaitu – vakcinētām personām vieglāka. nerunājot par nāves gadījumiem, jo vakcinētām personām netika reģistrēti nāves gadījumi,” skaidro Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Larisa Savrasova.

Eksperti atgādina, ka arī no gripas pasargāt var bieža roku mazgāšana, pilnvērtīgs uzturs, distancēšanās un sejas masku lietošana.