Diskutēs par to, cik atvērta senioriem ir Latvijas sabiedrība

0 Komentāru

Piektdien, 1. oktobrī, visā pasaulē atzīmē Starptautisko senioru diena, tamdēļ sabiedrības integrācijas fonds aicina uz plašu ekspertu diskusiju par to, cik lielā mērā aizspriedumi pret cilvēka vecumu izslēdz no darba tirgus darbspējīgus cilvēkus, kā pašvērtējums ietekmē spēju iekļauties sabiedrībā un cik atvērta pret senioriem ir Latvijas sabiedrība, vēsta “900 sekundes”.

Šodien notiekošajā diskusijā, kam var sekot līdzini no plkst. 11.00 līdz plkst. 14.00 “Dažādības veicināšana” “Facebook” lapā, iecerēts sniegt koncentrētu kopsavilkumu par gada galvenajām atziņām un novērojumiem, ekspertiem padziļināti analizējot tās jomas, kurās Latvijā biežāk sastopami vecuma diskriminācijas radītie izaicinājumi.

Diskusija tiks organizēta trīs tematiskajos blokos: bizness jeb darba vide, privātā dzīve un sabiedrība.

Šogad kopumā Sabiedrības integrācijas fonds kampaņā “Atvērtība ir vērtība” vērsies pret diskrimināciju vecuma dēļ jeb eidžismu. Ar daudzveidīgām aktivitātēm skaidrots, ko sabiedrība zaudē, neizmantojot 50+ vecuma grupas iedzīvotāju potenciālu darba tirgū un ikdienas dzīvē.  Uz jautājumu, kādēļ fonds kā vecuma slieksni senioriem jeb gados vecākiem cilvēkiem ir izvirzījis 50+ gadu vecumu, tā vadītāja vietnieks Reinis Lasmanis teica, ka šim vecuma slieksnim globāli ir dažādas interpretācijas – institūciju līmenī, starppersonu līmenī, starp sabiedrības locekļiem, kā arī individuālajā līmenī, kā pats cilvēks sevi uztver.

Taču pozitīvi vērtējams, ka cilvēki arī pēc 50 gadu un 60 gadu vecuma sasniegšanas arvien biežāk izmēģina jaunas lietas un prasmes, ko agrāk nedarīja, uzsāk jaunus hobijus, ceļo, maina darbu, ko viņus iedrošina darīt arī Sabiedrības integrācijas fonds. “Tās ir pozitīvas tendences, kuras ir vēlme ar kampaņu iedrošināt turpināt,” teica Sabiedrības integrācijas fonda vadītāja vietnieks Reinis Lasmanis.

Pēc viņa sacītā, būtiski ir neapstāties jebkurā vecumā, apgūt jaunas lietas, hobijus, uz ko mudina arī fonda popularizētais sauklis “Laiks darīt tagad”.

Komentējot, vai cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma sasniegšanas bieži nākas saskarties ar eidžismu darbā, viņš teica, ka eidžisms diemžēl darba vidē mēdz būt novērojams ne tikai attiecībā pret senioriem, bet arī pret jaunākiem cilvēkiem, piemēram, ja kāds ārsts izskatās jaunāks nekā viņa kolēģi. Pērn tiesībsarga veiktajā pētījumā esot secināts, ka vecums ir galvenā diskriminācijas pazīme darbā.

Vecuma diskriminācijas problēmas tiks aktualizētas arī “Sporta 2” kvartālā ar vides objektu “Vecuma slieksnis”, kas ir grafiti zīmējums. Tajā simboliski uzsvērts, ka, sasniedzot noteiktu gadu skaitli, nekas nemainās – svarīga ir paša cilvēka vērtība, aktivitāte un darbi. Ir būtiski neapstāties, apgūt jaunas lietas, nodoties hobijiem, mācīties un būt atvērtiem jaunajam.

0 Komentāru