Diskutē par vakcinēto priekšrocībām; pirmie lēmumi attiecībā uz potētajiem mediķiem un pansionātu iemītniekiem sekos nākamnedēļ

15 komentāri

Valdībā sākušās diskusijas par priekšrocībām, kādas varētu piešķirt pret Covid-19 vakcinētajiem cilvēkiem, un, visticamāk, šie noteikumi varētu tikt ieviesti kaut kad vasarā, taču pirmie konkrētie lēmumi attiecībā uz vakcinētajiem mediķiem un pansionātu iemītniekiem gaidāmi jau nākamnedēļ, vēsta TV3 Ziņas.

Pirmo reizi valdību iepazīstinot ar iespējamām priekšrocībām, kādas varētu būt cilvēkiem, kuri saņēmuši poti pret Covid, Veselības ministrijā vērš uzmanību vairākiem priekšnosacījumiem.

Privilēģijas būtu ieviešamas, ja vakcinēti būtu vismaz 30% iedzīvotāju un ja vakcīnas būtu pieejamas visiem potēties gribētājiem. Vispirms arī jāievieš vakcinācijas sertifikāti. Tāpat jābūt atbilstošai epidemioloģiskajai situācijai. Un vēl jātiek skaidrībā, kā novērst iespējamu diskrimināciju, par ko bažas izskanēja arī valdības sēdē.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadītājs Egils Baldzēns

“Nodrošināt, ka neviens netiek diskriminēts par to, ka izvēlas nevakcinēties vai nu veselības risku dēļ, vai vienkārši tāpēc, ka izvēlas to nedarīt. Un šādas tiesības paredz arī mūsu Satversme.”

Pagaidām plānots, ka vakcinētajiem būtu iespēja lielākā skaitā apmeklēt dažādus pasākumus brīvā dabā un kopā ar citiem potētajiem pulcēties arī telpās, piemēram, apmeklēt restorānus. Ierodoties no ārzemēm, varētu neievērot pašizolāciju, ja ir negatīvas Covid-19 analīzes. Vēl viena vakcinēto privilēģija varētu būt iespēja nevalkāt sejas masku.

Veselības ministrijā uzskata, ka šādas priekšrocības veicinātu vēlmi vakcinēties. Tiesa, premjers atgādināja, ka potēšanās galvenais mērķis ir cits.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV)

“Man liekas, tā fundamentālā motivācija vakcinēties ir, lai nesaslimtu, nenonāktu slimnīcā un nenomirtu. Man liekas, – tā ir diezgan būtiska, ko vajag atgādināt arī cilvēkiem. Tāpēc jau mēs vakcinējamies, ne lai gūtu privilēģijas.”

Lai gan vakcinētie ar plašām priekšrocībām tik drīz vēl nevar rēķināties, par atsevišķu privilēģiju ieviešanu valdība varētu lemt jau nākamnedēļ. Vakcinētajiem sākotnēji varētu atcelt prasību regulāri veikt Covid-19 analīzes. Tāpat, piemēram, mediķiem nebūtu jāievēro mājas karantīna, ja viņi atzīti par kontaktpersonām. Un vairāki atvieglojumi jau tuvākajā laikā plānoti sociālās aprūpes centros.

“To mēs lemsim jau nākamnedēļ, domājams. Pēc iespējas ātrāk šis ir vienkārši jāizdara. Pārējais tad vēlāk,” pieļāva veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš.

Taču amatpersonas aicina nevilcināties arī ar vakcinācijas sertifikātu ieviešanu.

“Tas var izrādīties arī no tāda ekonomikas viedokļa ļoti izšķiroši, cik ātri mēs būsim gatavi šādam digitālam rīkam. Jo tas būs ātrāk, jo mēs labāk spēsim ieziet no šīs situācijas ārā,” apliecināja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Tā saukto digitālo zaļo sertifikātu ar informāciju par vakcinēšanos, pārslimotu Covid vai negatīvām analīzēm, Latvija apņēmusies ieviest līdz jūnija vidum līdzīgi kā pārējās Eiropas Savienības valstis. Sertifikātu mērķis ir atvieglot ceļošanu pandēmijas apstākļos.

Tikmēr veselības ministram Danielam Pavļutam jau atkal nācās uzklausīt pārmetumus par vakcinācijas tempu. “Jaunās Vienotības” politiķi mudināja ļaut potēties visiem gribētājiem, atkārtojot “dzīvo rindu” organizēšanu.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV)

“Man liekas, – šī sestdiena, svētdiena parādīja, ka galvenais uzdevums ir netraucēt cilvēkiem būt apzinīgiem un veikt vakcināciju. Un tagad, kas ir ziņojumā, tas, ka brīvā rinda bija labs eksperiments, bet mēs atkal kaut ko sačakarēsim. Jo tāpēc, ka tā nav labi, tāpēc, ka mēs nepiedalāmies, tad mēs atkal kaut ko sačakarēsim. Nu nevajag tā darīt!”

“Tās ir vienīgās bažas – par tempu. Viss pārējais, tās ir detaļas. Bet galvenais, lai tas temps, lai nebūtu tie krājumi,” sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

“Pagājušās nedēļas beigās faktiskais atlikums iestādēs bija nepilni 10 000, kas ir knapi divu dienu vakcinācijas apjoms. Tas nav daudz. Premjer, pateikt nulles atlikums ir viegli, bet izdarīt to ir ļoti sarežģīti,” skaidroja Pavļuts.

Kopš 20. aprīļa iespēja saņemt poti ir arī piektajai prioritārajai grupai, kurā iekļauti policisti, karavīri un atsevišķu citu profesiju pārstāvji. Bet “dzīvo rindu” atkal plānots rīkot, kad būs vairāk vakcīnu.