3 komentāri

Nākamgad – Latvijas simtgadē gaidāmie Dziesmusvētki būs visskanīgākie un vērienīgākie, kurus mums sava mūža laikā būs lemts piedzīvot, tomēr drāmas netrūkst, jo par dziesmu izvēli un deju soļiem ne viens vien sagājis ragos – lai nu pieminam kaut vai vētru sociālajos tīklos par deju lieluzvedumu “Māras zeme”, kura dēļ tika rakstītas vēstules pat valsts prezidentam.

LNT Ziņu Top 10 skaidroja, vai svētku režisoriem izdevies norīt šo rūgto kumosu, un ar kādām sajūtām tiek veidots ne mazāk strīdīgais repertuārs koriem? Kādas dilemmas jārisina, lemjot, ko ņemt ārā, ko atstāt un ko – likt klāt, un ko saka tie, kam būs jāstāv tribīnēs un jāizdejo iecerētais?

Foto

Kurnēšanu raisījušas ne tikai simtgades Deju svētku lieluzveduma deju ieceres, bet arī Dziesmu svētku noslēguma koncerta repertuārs, taču par to publiski kašķi nav celti. Maestro Raimonds Pauls, kura dziesma “Manai dzimtenei” iepriekšējo svētku noslēguma koncertā netika iekļauta, bet ko tūkstošgalvainais koris kā pirmo nodziedāja par tradīciju kļuvušajā sadziedāšanās pasākumā, norāda, ka problēmas ar Dziesmu svētku repertuāru esot jau sen. Viņš aicina meklēt zelta vidusceļu.

Raidījuma uzrunātā jauktā kora “Ropaži” dziedātāji atzīst, ka ikdienā tādu repertuāru, kāds paredzēts Dziesmu svētkos, viņi nedzied. Šis amatieru koris uzskata, ka Dziesmu svētkus nedrīkst pārvērst par konkursu, kura repertuārs, viņuprāt, tiek pielāgots vien profesionāļu balsīm un lai apmierinātu koncerta veidotāju mākslinieciskās ambīcijas. Esot sajūta, ka lauku kori pastumti malā, bet, viņuprāt, ir jābūt balansam.

Kora diriģents Kaspars Sarma uzskata, ka Vislatvijas diriģentu seminārs būtu īstā vieta, kur kā dārgakmens tiktu spodrināts repertuārs un izvēlēts labākais Dziesmu svētku mākslinieciskais risinājums, taču tā vietā – visi tiek nostādīti fakta priekšā jau ar gatavu variantu.

Tikmēr dejotāji kara cirvi patlaban ir nolikuši malā un asinis vairs nevēlas. Rīkotāji sola revidēt gan deju mūziku, gan iecelt muzikālo vadītāju, kāda patlaban nav. Dejotāju spiediena rezultātā iets vēl tālāk, ļaujot lieluzveduma “Māras zeme” repertuāru apgūt pēc brīvprātības principa un dejot tikai to, kas tīk.

TOP komentāri

 • Aivars Tomiņš
  +4 +4 0

  Aivars Tomiņš

  Dziesmusvētki ir pārvērsti par biznesu. No tautas dziedāšanas vai dejošanas svētkiem nekas daudz nav palicis. Visos 21.gadsimta svētkos tiek iekļauti jaundarbi, kurus neviens pēc tam vairs nedziedās un nedejos, bet tie pilda autoru un virsdiriģentu, virsvadītāju maciņus. Manuprāt dziesmai vai dejai būtu jābūt apritē krietni pirms svētkiem un to gala koncertā būtu jāiebalso diriģentiem vai deju kolektīvu vadītājiem (vēlams pat kolektīviem). Tad par svētkiem būtu prieks dalībniekiem un autoriem būtu ne tikai honorārs, bet arī lepnums un gods par savu gara bērnu. Skates jau sen neatspoguļo patieso koru varējumu. Kāda tām vispār vairs jēga- nezinu. Labāk būtu rīkot koru karus brīvprātīgi, bet lauku kori savu gatavību svētkiem lai apliecina rajona kopkorī.
 • Sanita Vītuma
  +3 +3 0

  Sanita Vītuma

  Man ir pilnīgi nepieņemama šāda anonīma zākāšanās. Tas ir pretīgi. Melbārdes kundze ir savā vietā un ir ļoti zinoša. Sāpe ir pavisam cita. Latviešu tauta jau sen vairs nav dziedātāju tauta. Diemžēl. Ja koris ir godīgs, tad mazo ciemu kolektīviem vnk. nav kur dabūt dziedošus cilvēkus. Rūcēji vai līdzi dziedātāji daži atrodas, bet tur jau neko nevar sastrādāt.
  Domāju, ka skates ir pilnīgi degradējušās. Ja kāds tiešām vēlas zināt patieso situāciju, tad lūdzu koru sadziedāšanās koncerti notiek katru sestdienu visās malās. Ierodieties bez pieteikšanas un vērtējiet un dariet to zināmu saviem kolēģiem no cita novada. Kora skatēs diriģenti pulcina kopā savus studiju biedrus, vai pat atved visu Rīgas kori un nodzied. Patiesībā jautājums ir žūrijai. Jūs to skaidri redzat, zinat. Mūsu pasaulīte ir tik maza. Kāpēc nekas netiek darīts? Tikai smaidi, applausi un augsti punkti. Par ko? Diriģents ir labs menedžeris?
  Es tiešām cerēju, ka nāks jauna paaudze un gāzīs vecos netikumus... bet tagad jau veselu kori atved uz skati. Cik ilgi krauklis neknābs krauklim acī?
  Mēs šo 2.gadu laikā izkopējām nenormāli daudz papīra notīm. Tagad mums ir grāmatiņas, tātad lapas metam ārā. Vai mums nevajag domāt zaļāk? Cik tonnu papīra jau ir iztērēts šiem 2. gadiem. Bet kur mēs liksim tās nākamās grāmatiņas- austos vākos, ar karodziņu. Es jau nesaku, ka nebūs skaisti, bet man nevajag grāmatiņu ko ielikt plauktā. Es tās visas metu ārā un tikai viena iemesla dēļ; mēs šīs dziesmas nedziedam nemaz, nekad. Māja man ir pilna ar viskautko.
  Katru gadu notiek dziesmu svētki Rīgā. Kuri no tiem ir īstie dziesmu svētki?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl