Diskusija par pretvēža zāļu ”Rigvir” efektivitāti noved pie kārtējiem strīdiem

7 komentāri

Kā vēstīts, veselības ministre Anda Čakša pirmdien organizēja tikšanos ar medikamenta “Rigvir” kritiķiem un atbalstītājiem. Uz tikšanos tika aicināti speciālisti, kas rakstīja VM vēstuli par “Rigvir”, ārsti, kas izraksta šo medikamentu, “Rigvir” pārstāvji un arī citi sabiedrības pārstāvji, kas aktīvi iesaistījušies šajā diskusijā.

Vairākas ārstu profesionālās organizācijas gada sākumā prasījušas VM izvērtēt zāļu “Rigvir” atrašanos kompensējamo zāļu sarakstā un zāļu reģistrā, uzskatot, ka pierādījumi “Rigvir” efektivitātei ir nepietiekami. VM savu lēmumu par medikamenta “Rigvir” izņemšanu no kompensējamo medikamentu saraksta nav mainījusi.

Janvārī pēc trīs ārstu organizāciju nosūtītās vēstules Veselības ministrijai un citām iestādēm, publiskajā telpā samilzušas attiecības starp Latvijā izgudroto pretvēža zāļu ”Rigvir” ražotājiem, šo zāļu kritiķiem un ārstiem kas šīs zāles izraksta saviem pacientiem. Vēstulē daudzi, taču svarīgi – ne visi, onkologi lūdza izņemt ”Rigvir” no valsts kompensējamo zāļu saraksta, kā arī pārskatīt oficiālās vadlīnijas, kas paredz šo zāļu lietošanu melanomas ārstēšanā. Viņuprāt, pašreizējie pierādījumi “Rigvir” efektivitātei nav pietiekami.

Veselības ministre Anda Čakša attiecās tā darīt. Taču, lai pārtrauktu domstarpību risināšanu sociālajos tīklos, viņa aicināja visus strīdā iesaistītos uz diskusiju pie viena galda. Lai gan sākotnēji preparāta kritiķi solīja diskusijā nepiedalīties, ārste Ināra Rubene un Rīgas Stradiņa universitātes profesore, psihiatre Santa Purviņa mainīja savas domas, jo “Rigvir” pārstāve Dace Baltiņa esot publiski izteikusies, ka profesores Purviņas apgalvojumi ir meli. Taču nesagaidot diskusijas noslēgumu, abas mediķes atzina to par lieku laika tērēšanu.

“Es sapratu, ka mēs šeit ieradāmies,lai diskutētu ar ministriju par argumentiem, par onkologu vēstulē minēto pētījumu analīzi, kur mums ministrija tagad stāstīs un mēs runāsim par konkrētiem pētījumiem. Bet šis pasākums izvērtās kā Rigvir prezentācija, faktiski,” saka Rubene.

“Mēs nelūdzam pilnīgi neko būtisku. Mēs lūdzam atvērt failu un auditēt pētījumus. Vai tas ir kaut kas ļoti nesaprotams? Ja jau ir tik traki, nu publicējiet tos labos rezultātus, parādiet ticamības līmeni un viss būs kārtībā. Bet mums taču ir jāņem vērā arī pasaules vadlīnijas,” norāda Purviņa.

Tāpat arī abas mediķes satrauc jautājums, vai ir veikti pētījumi par šo zāļu lietošanu melonomas ceturtajai stadijai. ”Rigvir” holdinga pārstāvji gan atbildēja, ka šādi pētījumi esot veikti, bet tie ir slepeni.

“Jā, tas ir arī ministrijas jautājums medikamentu izstrādātājiem. Tur ir daudz konfidenciālas informācijas, kas ir redzama tikai pie reģistrācijas un arī tad nosacījumi, kā tiek veikti nākamie pētījumi,” saka Čakša.

Arī ministrija uzdeva ļoti konkrētus jautājumus zāļu ražotājiem un izstrādātājiem, no kuriem mēs arī ceram vēl saņemt visas atbildes. Čakša pēc diskusijas redz divas prioritātes – atbildēt uz uzdotajiem ”Rigvir” kritiķu jautājumiem rakstiskā veidā, un izskatīt medikamentu izrakstīšanu pacientiem vadlīnijas.

Jāatgādina, ka “Rigvir” zāles pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados radīja latviešu zinātniece Aina Muceniece. Uz šo zāļu pamata viņas mazdēls kopā ar domubiedriem ir izveidojis “Rigvir” holdingu, kas ražo preparātu un piedāvā ārstēšanu klīnikā Jūrmalā.

TOP komentāri

 • Kurban?
  +6 +6 0

  Kurban?

  Pie cik vēl rakstiem esi iekomentējis kārtējos melus? Varbūt noliec telefonu draudziņ, pirkstiņi piekusuši!
 • Šokētais.
  +6 +5 -1

  Šokētais.

  To ka prof Baltiña ir pārdevusies kantorītim ar labākiem ienākumiem nekad nedomātu. PārsteidOši, Profesor! Tāpēc Pie mums nav uz pierādījumiem balstīta medicīna, jo visi pierādījumi izrādās ir slepeni. Smieklīgi.
 • Ērika Krimska
  +2 +2 0

  Ērika Krimska

  Sliktu vēlēt negribu,bet....nebūtu par ļaunu,daudzajiem mūsu ministriem......;) ātri visu atrisinatu!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl