Dienvidamerikas autora izrāde “Tēbu zeme” Tallinas kvartālā Rīgā

0 Komentāru

Izrāde izrādē jeb krimināldrāma ar asprātīgu melnā humora devu. Tā īsumā var raksturot izrādi ”Tēbu zeme”, kas pirmizrādi piedzīvos nākamajā pirmdienā. Šā dienvidamerikāņu autora Serdžio Blanko luga ir daudzšķautņains darbs, kuru režisors Dmitrijs Petrenko ir veikli pielāgojis Latvijas videi.

Tēls Martins nonācis cietumā pēc smaga nozieguma paveikšanas – sava tēva slepkavības. Kā var nojaust, tad Martina gadījums ir neparasts, tāpēc par to ieinteresējies dramaturgs Trevors, kurš nāk uz cietumu sarunāties ar Martinu un tādējādi gūst materiālu savai jaunākajai izrādei.

Dramaturgs Trevors, kuru spēlē Gints Andžāns, Martinam apsolīja iespēju noskatīties izrādi ārpus cietuma. Taču solījumu nav iespējams piepildīt, jo ieslodzījuma vietas administrācija liedz Martinam došanos ārpus cietuma mūriem. Tāpēc tagad Trevors meklē risinājumu.

Izrādes ”Tēbu zeme” režisors Dmitrijs Petrenko skaidro to, kā tēli notiekošā ietekmē mainās izrādes laikā. Dmitrijs norāda, ka izrādē tiek apskatītas vecāku un bērnu attiecības, kā arī visam cauri vijas jautājumi par atbildību un reizēm, kad atbildība ir kļuvusi par smagu nastu. “Kad cilvēks uzņemas atbildību par kādu un kad vairs negrib uzņemties atbildību, ar to saprotu ne tikai tēvu un dēlu, tas var būt arī skolotājs un skolnieks.”

Izrādi spēlē divi aktieri – Gints Andžāns (Trevors) un jaunais aktieris Kārlis Ērglis divās lomās, viņš ir Martins, kurš ir cietumā, un arī aktieris Fredijs, kurš spēlē Martinu Trevorā veidotajā izrādē.

Kārlis Ērglis studē Liepājas Universitātes aktiermākslas nodaļā, tāpēc izrādes veidošana Rīgā studiju laikā ir pārbaudījums. Taču Kārlis norāda, ka šādu pieredzi – spēlēt sava pasniedzēja izrādē – viņš nevarēja palaist garām. “Man piedāvāja mans režisors, skolas pasniedzējs – Dmitrijs Petrenko – un, protams, piekritu, jo – kas var būt labāks par praksi un īsto pieredzi. ”

Šī izrāde top Tallinas kvartālā, šajā vietā būs arī pirmizrāde. Dmitrijs Petrenko norāda, ka izrāde apzināti top ārpus teātra komforta vides. Tas ir pārbaudījums, taču tai pat laikā sniedz krietni vairāk brīvības. Režisors ir iecerējis ar šo izrādi doties arī uz citām Latvijas pilsētām un, iespējams, ne tikai Latvijas.

“Tēbu zeme” ir izrāde izrādē, kurā skatītājs būs liecinieks kā ģimenes traģēdijai, tā mākslas tapšanas procesam, un kopā ar Trevoru mēģinās rast atbildes un patiesību.

Telpas “Tu jau zini kur!” rada nepiespiestības gaisotni, jo skatītāji var blakus bārā iegādāties dzērienus un sēdvietu izvietojums nav numurēts. Izrādes telpu iespaidā skatītāji var pat aizmirst, ka viņi skatās izrādi un iegūt patiesu līdzpārdzīvojumu.
0 Komentāru