Dienesta suņiem grib labas vecumdienas

0 Komentāru
Dienesta suņiem grib labas vecumdienas
()

10 gadi ir dienesta suņa pensijas vecums. Daudzi no pašreizējiem narkotiku, noziedznieku, nedeklarētas naudas, kontrabandas un spridzekļu meklētājiem ir cienījamā vecumā. Bet regulējuma par to, kā palaist dienesta suni pensijā, – nav.

Dienesta sunim Peko jeb Pekausim ir 9 gadi. Beļģijas malinoiss jau ir nosirmojis, bet, kā saka saimnieks, ne tik daudz vecuma, kā stresa dēļ. Meklēt narkotikas – tas ir suņa darbs.

Muitas pārvaldē pašlaik strādā 36 dienesta suņi. Apmēram puse no tiem jau ir sasnieguši cienījamo 9, 10 un 11 gadu vecumu. Pensionāri gan vēl ir atzīti par darbam derīgiem, tomēr viņiem jau parādās veselības problēmas.

Dienesta suņa Peko saimnieks Edgars
Darbā grūtību tā kā nebūtu. Vienīgais ikdienā, viņam jau tā kāja bišķi pieklibo, varbūt arī nav vairs tās enerģijas, kas bija kādreiz. Kad bija jaunāks. Ātrāk nogurst. Bet tā meklēšanā – protams, ka viņš ir ideāls.

Agri vai vēlu veterānus aizstās jauni kolēģi. Bet par to, kā palaist cienījamā atpūtā vecos suņus, pašlaik valstī regulējuma nav un par to jau spriests vienā no Saeimas Iekšlietu komisijas sēdēm. Pēc kinologu domām, pēdējos dzīves gadus dienesta suņi varētu nodzīvot pie saviem dienesta saimniekiem, kuri varētu kādu laiku vienlaikus turēt divus dzīvniekus. Pašlaik tiek domāts par to, lai nodrošinātu suņiem-veterāniem sava veida izdienas pensiju.

Muitas kontroles Kinoloģijas nodaļas vadītāja Anita Ezis
Šos te suņus mēs negribam tā palaist un atstāt uz kinologu rēķina, lai viņš viņu ārstē. Jo tiešām suņiem pēc 10 gadiem parādās lielas veselības problēmas. Un tomēr, lai cilvēkam būtu kaut kāda materiāla iespēja viņu ārstēt, tāpēc arī mēģinām risināt šo jautājumu, lai šos te gadus pensiju samaksāt, lai pabarotu un ārstētu, lai nebūtu un kinologu rēķina, jo viņš tomēr valstij ir nokalpojis 10 gadus.

Plānots, ka muitas vajadzībām iepirks 4 jaunus suņus gadā. Galvenie kritēriji – līdzsvarots raksturs un rotaļīga daba.

Dienesta vajadzībām kucēni neder. Tiek iegādāti suņi vecumā no 10 mēnešiem līdz 2 gadiem. Sugai īpašas nozīmes nav – var dienēt arī talantīgs krancis. Tomēr darbam lidostā kinologi ir nolēmuši vairāk piesaistīt labradorus, kas neiedzen cilvēkus stresā. Kopumā Latvijā strādā 250 dienesta suņu.

0 Komentāru