“Diena bija pasakaina. Tauta deva emocijas,” Augstākās padomes deputāts dalās atmiņās par 4. maiju

0 Komentāru

1990. gada 4. maija vēsturiskā diena joprojām spilgtā atmiņā ir Augstākās padomes deputātiem, kuri balsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu.

Mati kļuvuši sirmāki un solis lēnāks, taču tā ir nemainīga tradīcija – ik gadu šajā dienā atkal visiem pulcēties kopā parlamenta ēkā.

Pirms 28 gadiem pa parlamenta ēkas durvīm ārā nāca toreizējās Augstākās padomes deputāti, kuri pieņēma deklarāciju par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Viņus sagaidīja atbalstītāju pūļi ar skaļām gavilēm un asarām acīs. Latvija atkal bija brīva.

Piecus gadus pēc deklarācijas pieņemšanas iedibināta tradīcija, – ik gadu 4. maijā aizvadīt Saeimas svinīgo sēdi par godu šim notikumam. Svinības politiķi sāka ar dievkalpojuma apmeklējumu Jēkaba katedrālē. Tiesa gan, īpaši liela deputātu interese gan nebija vērojama.

Uz parlamenta svinīgo sēdi ieradās valdības pārstāvji, bijušie prezidenti, diplomāti un Augstākās padomes deputāti, kuri balsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu. Viesus Saeimas namā sagaidīja goda sardze.

Atceroties 4. maija balsojumu, uzrunātie Augstākās padomes deputāti atzīmēja milzīgo tautas atbalstu.

“Es to atceros kā spilgtāko notikumu savā dzīvē un politiķa karjerā. Kad mēs nācām ārā pēc labi padarīta darba, cilvēku daudzumu un ziedus, kurus mums pasniedza, nekad nevar aizmirst,” atminas Augstākās padomes deputāts Jānis Dinevičš.

Savukārt Augstākās padomes deputāts Aivars Endziņš stāsta: “Diena bija pasakaina. Tauta, kas skaitīja līdzi katru balsi, piedeva vēl emocijas.”

F64

Kā ierasts, Saeimas svinīgā sēde bija neilga un tajā uzrunu teica parlamenta priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

“Mēs paši pamodinājām sevi, mēs paši mainījām sevi likteni. Šajā balsojumā bija koncentrēts milzīgs tautas spēks, mērķis atbrīvoties no svešas varas, dziļa mīlestība pret savu valsti, valodu, kultūru un senču mantojumu. Brīvība ir mūsu tautas augstākais morāles princips,” norādīja Mūrniece.

Deputāti vienojās kopīgā himnas dziedāšanā, bet pēc tam pacēla glāzes par godu valsts neatkarības atjaunošanai. Parlamentārieši arī tradicionāli pie Saeimas ēkas fotografējās ar kādreizējiem Augstākas padomes deputātiem un nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa.

Svinības noslēdza Saeimā, bet šoreiz jau brīvākā gaisotnē – Baltā galdauta svētkos kopā ar Augstākās padomes deputātiem.

0 Komentāru