Diasporas izglītotāju forumā Rīgā piedalās ārzemju latviešu skolotāji no 26 valstīm

2 komentāri

Augot ārpus Latvijas dzīvojošo latviešu skaitam, palielinājies arī ārzemju latviešu skolu un skoliņu skaits, tādēļ otrdien, 10. jūlijā, Rīgā notikusī diasporas izglītotāju konference varēja pulcēt jau vairāk nekā 100 skolotāju no 26 pasaules valstīm. Latvietības uzturētājiem ārvalstīs problēmu ir daudz, taču galvenais esot saglabāt latvietību.

Sarīkojot diasporas izglītības konferenci uzreiz pēc Dziesmu svētkiem, Izglītības ministrija pamanījās uz to sasaukt ārzemju latviešus no visas pasaules. Gan no valstīm, kurās latviešu diaspora ir jau vēsturiski, kā ASV un Austrālija, gan no tām, kurās tā stipri augusi pēdējos gados, kā Lielbritānija un Īrija, gan arī visnotaļ eksotiskām valstīm, kā Islande, Turcija un Dienvidāfrika. Piemēram, Keiptaunas latviešu skola “Ozoliņi” dibināta tikai šopavasar, bet tajā nodarbības apmeklējuši jau 15 vietējo latviešu bērni.

Evija Vlada
Keiptaunas latviešu skolas “Ozoliņi” vadītāja

No idejas brīža līdz skoliņas pirmajai nodarbībai bija aptuveni seši mēneši. Ar diaspora atbalstu un internetā bija ļoti daudz informācijas. Tā kā nepavisam nebija grūti – vajadzēja tikai iniciatīvu.

Jaunas latviešu skolas top arī tradicionālākos emigrantu galamērķos, kā Freiburgā Vācijas dienvidos. Šeit latviešu svētdienas skola savulaik jau pastāvējusi, tad panīkusi, bet šoruden tā atdzims.

Ilze Paegle
Freiburgas Bērzaines svētdienas skolas skolotāja

Dzīvosim, strādāsim, skatīsimies un risināsim problēmas uz vietas. Ir skaidrs tas, ka kaut ko darīt jau ir labāk nekā neko nedarīt. Tas ir tas nulles punkts, no kā mēs sākam.

Kaut lielākoties diasporas skolotāji nākotnē raugās ar optimismu, viņi atzīst, ka arī problēmu netrūkst. Turklāt katrā valstī tās un arī to risinājumi ir unikāli. Piemēram, Annas Ziedares vasaras vidusskolā Austrālijā, kur nodarbības notiek ik janvāri, pēdējos gados palīgā tiek saukti skolotāji no Latvijas.

Melburnas Annas Ziedares vasaras vidusskolas skolotāja Māra Baumane min: “Tā valoda mums, tas līmenis ir pazeminājies ar to, ka paaudžu paaudzēs vairāk tas angliskais nāk iekšā, tā kā ļoti svarīgi, ka mēs uzturam latviešu valodu.”

Tas, kā diasporas izglītībai gan pietrūkst visvairāk, ir stabilitāte un garantijas par nākotni. Tādēļ daudzi izglītotāji ar cerībām lūkojas Latvijas virzienā.

Māris Pūlis
Latvijas Nacionālās padomes Lielbritānijā izglītības referents

Tikai ar atzinības rakstiem tas nav pietiekami. Es domāju mums ir jābūvē viena stabila sistēma, kur finanses ir garantētas uz ilgāku periodu, tas nozīmē, ka mēs varam finansēt tās skoliņas. Jo mums vajag labas telpas, lai piesaistītu bērnus. Skolotājiem pašiem vajag zināt, ka skolā ir centrāls cilvēks, kas strādā, kas var plānot, jo viņš tur būs uz laikiem. Un tad, ja mums ir stabilitāte, tad mēs varam garantēt kvalitāti.

Tikmēr izglītības ministrs Kārlis Šadurskis uzrunājot sanākušos, uzsvēra, ka galvenais, kas palīdzēs diasporas bērniem saglabāt latvietību, būs tieši viņu vecāku attieksme.

Šadurskis norādīja: “Mums ir ārkārtīgi svarīgi, lai latvieši būtu visur. Un no attieksmes ģimenē ir ļoti svarīgi, vai bērns nedēļas nogales skoliņu izjutīs kā slogu, vai kā nepieciešamību pieaugt latviešu kultūrā, valodā, visos vecumos, gan latviešu ģimenēs, gan jauktās ģimenēs.”

Ministrs gan arī norādīja, ka valsts finansējums diasporas izglītībai šogad jau dubultots, sasniedzot 700 000 eiro un solīja, ka no nākamā gada tas varētu iekļaut izglītības budžeta bāzes izdevumos jeb, citiem vārdiem, padarīt finansējumu par pastāvīgu.

TOP komentāri

  • !!??
    +1 +1 0

    !!??

    Vot Latvijas Krievi varētu pakonsultēties ar Latviešu diasporas skolām ārzemēs un vai mītnes zeme dod kaut centu šādām skolām, atbilde ir skaidra kad nē, nu vot tad ko Krievi grib lai Latvijas valsts nodrošina izglītību arī Krievu valodā, 100% kad Latvijas republikai nav jānodrošina Latvijas teritorijā citu diasporu tai skaitā Krievu valodā
  • PeterEquab

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl