“Diagnoze vēzis – tā ir krīze”; slimniekiem piedāvās valsts apmaksātu rehabilitāciju

0 Komentāru

Paredzēts, ka psihosociālo rehabilitāciju varēs saņemt tie, kas onkoloģisku slimību ir uzveikuši un ir gatavi atgriezties normālajā dzīvē. Lai gan paši pacienti uzskata, ka šāds atbalsts būtu nepieciešams daudz plašākam slimnieku lokam.

“Bijuši tādi brīži, ka es esmu tā nomocījusies, ka man liekas, nu tad labāk arī mirt nost. Bet tas pāriet, jo tad, kad es iztēlojos savus trīs mazos bērnus pie kapa, tad man tā doma uzreiz tā pagaist,” teic rīdziniece Arta Lāce, kura ar slimību cīnās jau pusotru gadu.

Viņa saka: diagnoze vēzis – tā ir krīze. Kurai klāt pievienojās domas par nāvi un bailes no tās. Bet dzīves kvalitāti bendē neskaitāmas ķīmijterapijas, bezspēks, fiziskie traucējumi. Lai spētu to visu pārvarēt, Arta apmeklē psihologu, kuru apmaksā pati.

“Nāve, kas ir līdz šim bijis kaut kas ārpus esošs un kaut kas mūs piemeklēs jebkur, tas pēkšņi ir manā ķermenī. Un tas nav tā, ka es tagad noeju visu šo garo ārstēšanās ceļu, es ārstējos otro gadu, un tad nu es esmu gatavs atgriezties dzīvē, un tad man vajag kaut kādu impulsu, palīdzību vai ko. Man to psihosociālo, emocionālo atbalstu vajag jau tajā garajā posmā. Tāpēc ka es vispār nezinu, vai man pienāks tāds brīdis, kad es būšu pilnībā izārstējusies, bet es dzīvot gribu šodien,” teic vēža paciente.

Pēc ilgām diskusijām Saeima šodien beidzot ir pieņēmusi grozījumus likumā, kas paredz valsts apmaksātu psihosociālo rehabilitāciju vēža slimniekiem. Bet tikai tiem, kas ir beiguši ārstēšanos.

“Onkoloģiskas slimības dēļ viņam ir noteikta invaliditāte vai prognozējama invaliditāte, kur acīmredzot medicīniski šis stāvoklis ir stabils, un tad jau mēs varam ķerties pie psihosociālas rehabilitācijas pasākumiem,” norāda Labklājības sociālo pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Aldis Dūdiņš.

Rehabilitāciju nozīmēs ģimenes ārsts. Plānots, ka tam no budžeta tiks piešķirti 345 000 eiro. Šīs naudas pietiks, lai nodrošinātu psihosociālo pakalpojumu 1100 pacientiem gadā. Viņi, kā arī viens no viņu tuviniekiem, varēs iziet intensīvu sešu dienu programmu, un ir iecerēts, ka to organizēs onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” . Tas notiks pašlaik remontējamā ēkā Dignājā, Jēkabpils novadā. Pacienti tiks sadalīti grupās pa 12 cilvēkiem, un ar viņiem strādās psiholoģi, psihoterapeiti, mākslas terapeiti, fizisko aktivitāšu un dažādi citi speciālisti.

“Tas ir tāds tā kā grūdiens normālai dzīvei. Psihosociāla rehabilitācija ir cilvēkiem, lai palīdzētu kvalitatīvi dzīvot pēc slimības. Tā programma būs cilvēkiem, kuriem nebūs laika pārāk sevi žēlot un ilgi laiskoties, viņiem ir jāatgriežas atpakaļ normālā dzīvē, darbā, ģimene, sabiedriskajā dzīvē,” teic biedrības ”Dzīvības koks” vadītāja Gunita Berķe.

Valsts finansēta psihosociāla rehabilitācija būs pieejama ar 2018. gadu. Tā būs vienreizējs pasākums, jo citādāk pakalpojuma loks, skaidro ministrijā, būtu pārāk plašs. Katru gadu pirmreizējo invaliditāti iegūst 3 600 vēža slimnieku. Bet kopumā Latvijā ir 75 000 pacientu ar kādu no daudzajām onkoloģiskajām diagnozēm.

“Šī pusotra gada laikā, kopš es ārstējos, es esmu redzējusi ļoti dažādus cilvēkus. Ļoti stiprus. ”Ļoti ļoti stiprus. Tādus, kas man ir bijuši iedvesma. Vairāki no šiem cilvēkiem šodien vairs nav. Un tas ir visgrūtākais. Un tas ir tas, par ko man būtu gribējies saņemt psiholoģisko atbalstu ar kādu runāt. Jo katru reizi, kad nomirst kāds no tiem cilvēkiem, ar ko es slimnīcā esmu satuvinājusies, man ir nenormāli, nenormāli, nenormāli bail,” norāda vēža paciente Arta Lāce.

0 Komentāru