Der zināt! Latvijas mājsaimniecībās mērīs radioaktīvā radona līmeni

Komentāri

Lai arī Latviju ģeoloģiskās situācijas dēļ radona gāzes izplatības problēma skar salīdzinoši nedaudz, tomēr ir teritorijas, kur tā sastopamība ir paaugstināta. 500 Latvijas mājsaimniecībās mērīs radona līmeni.

Radons ir radioaktīva gāze, kas var radīt veselības traucējumus iedzīvotājiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Dace Šatrovska, VVD Radiācijas drošības centra direktore:

Radons veidojas zemes dzīlēs, nāk no iežiem, no zemes dzīlēm radons nonāk mūsu mājās caur augsni, caur grunti.

Ir pierādīts, ka radona starojuma ietekme un paaugstināts radona līmenis ūdenī mazina cilvēka mūža ilgumu, palielina saslimstību iespēju un izraisa redzes traucējumus. Ēkās radons visbiežāk sastopams virtuvēs, vannas istabās un pagrabos, ne augstāk par dzīvojamās mājas otro vai trešo stāvu.

Radons nav vizuāli redzams, tā ir gāze bez jebkādas krāsas vai smakas, 7,5 reizes smagāka par gaisu un šķīst ūdenī, tā konstatēšanai ir nepieciešama speciāla aparatūra. Iespējams tāpēc, Latvijas iedzīvotāji šo jautājumu neuztver nopietni.

Proti, vairums Latvijas iedzīvotāji par radona gāzi ir maz dzirdējuši, tāpēc ar to saistītos riskus neuztver nopietni. Par bīstamību dzīvesvietās un radona klātesamību mūsu ikdienā, dzirdējis vien retais.

Speciālisti prognozē, ka šīs vielas koncentrācija nebūs tik liela lai apdraudētu cilvēkus, taču riska zonas zemes dzīļu īpatnību dēļ ir paredzamas. Tās ir Rīgā, Ogres, Vecumnieku un Aizkraukles novados, kā arī teritorijās, kas piekļaujas Daugavai. Šogad arī vides ģeoloģijas centrs veiks apjomīgus radona mērījumus dzeramajā ūdenī.

Pirmie radona mērījumi Latvijā tika veikti pirms vairāk nekā 20 gadiem. Tolaik izpētei tika izvēlēti simts mājokļi dažādos Latvijas rajonos un tika secināts, ka radona koncentrācija dažviet ir par lielu.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl