Deputātiem valsts valoda būs jāmācās par savu naudu

Komentāri

Saeimā tiek virzīts likumprojekts, kas aizliegs pašvaldībām apmaksāt deputātiem valsts valodas mācības. Pēc Valsts valodas centra pārbaužu datiem, vislielākās problēmas ar latviešu valodu ir Daugavpils pilsētas domes deputātiem.

Šonedēļ Saeima nodeva izskatīšanai komisijās nacionālās apvienības likumprojektu, kas paredz, – latviešu valodu nezinošajiem pašvaldību deputātiem tā jāapgūst par savu naudu. Pašlaik Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā noteikts, ka pašvaldībām ir jāapmaksā latviešu valodas privātskolotājs tiem deputātiem, kuriem pārbaudē konstatētas zināšanas nepietiekamā līmenī.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Piemēram, Daugavpils pilsētas domes deputāts Jurijs Zaicevs ir viens no tiem, kam Valsts valodas inspekcija konstatējusi nepietiekamas latviešu valodas zināšanas. Par deputāta apmācību pie privātskolotāja pašvaldība samaksāja 2300 eiro.

Foto

Juris Zaicevs, Daugavpils pilsētas domes deputāts, partija Daugavpils atdzimšana: 
Kāpēc man vajag atteikties no tā, ko paredz likums? Likums paredz iedot naudu. Un viss.

Valsts valodas pārbaužu sistēmu deputāts uzskata par nepareizu. Jo viņu esot ievēlējusi tauta, krievvalodīgie velētāji, kurus deputāta latviešu valodas prasmes neuztraucot. Tomēr pēc pusgada Jurijs Zaicevs veiksmīgi izgājis atkārtoto pārbaudi un ieguvis apliecību par to, ka viņa zināšanas atbilst augstākā līmeņa 1. pakāpes C1 kategorijai. Kā joko pats deputāts, par prezidentu vai skolas direktoru viņš gan nevar būt.

Juris Zaicevs, Daugavpils pilsētas domes deputāts:
Šis līmenis paredz, ka es varu strādāt par pildīt deputātu pienākumus, pilsētas pašvaldības deputāta pienākumus. Gan arī strādāt pašvaldības iestādēs, un arī valsts iestādēs. Un es varu komunicēt ar citiem ierēdņiem un amatpersonām.

Ar domes lēmumu nauda valsts valodas apguvei tika piešķirta arī deputātam Aleksandram Samarinam. Viņš valodas zināšanu pārbaudes rezultātus uzskata par pārpratumu, jo savulaik ir pabeidzis tehnikumu latviešu plūsmā. No pašvaldības naudas Aleksandrs Samarins atteicās, un latviešu valodas skolotāju nolīga pats.

Kopumā šajā Daugavpils domes sasaukumā nepietiekamas valsts valodas zināšanas tika konstatētas četriem deputātiem. Turklāt visiem viņiem pašvaldība piešķīra finansējumu latviešu valodas apguvei. Tomēr divi deputāti no finansējuma atteicās, bet divi – mācījās.

Priekšsēdētāja 1. vietnieks Jānis Dukšinskis neuzskata, ka Daugavpils domē būtu īpašas problēmas ar deputātu spēju strādāt ar dokumentiem un runāt latviešu valodā. Bet valsts valodas pārbaudes esot kļuvušas par instrumentu politiskā cīņā.

Video

Lasi vēl