6 komentāri

Saeimas deputātiem un ministriem ir iespēja iepazīties ar Eiropas Savienības (ES) un ASV tirdzniecības un investīciju līguma projektu, taču dokuments pieejams tikai īpašā lasītavā un, lai ar to iepazītos, jāievēro strikti drošības pasākumi, piektdien vēstīja raidījums LNT Ziņas.

Daudzi deputāti sašutuši, ka līgums, kas ietekmēs simtiem miljonu cilvēku abpus Atlantijas okeānam, tiek turēts lielā slepenībā.

Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerības (TTIP) nolīgums ir pieejams vienīgi īpašā lasītavā Ārlietu ministrijā (ĀM) un ierobežotā laikā – trīs stundas pirmdienās un četras stundas piektdienās. Apmeklētājiem jāpiesakās vismaz nedēļu iepriekš. Kā skaidro ĀM, lai līguma projektu lasītu, jāievēro strikti drošības pasākumi.

”Ir jāņem vērā, ka, iepazīstoties ar šā līguma tekstu, ir zināmi ierobežojumi. Tātad nedrīkst nest iekšā elektroniskās ierīces. Var tikt veikti pieraksti, lasot šā līguma tekstu. Tikt izdarītas dažādas atzīmes savām vajadzībām, bet ir jāņem vērā, ka šī telpa ir ierobežotas pieejamības telpa,” skaidroja ĀM preses sekretārs Raimonds Jansons.

Slepena ir pat lasītavas atrašanās vieta – telpu filmēt nav atļauts. Lasītavā vienlaikus drīkst uzturēties ne vairāk par pieciem cilvēkiem, un dokuments pieejams datorā, kas nav savienots ar internetu. Līguma projekta saturu izpaust ir aizliegts.

Turklāt ierobežotas pieejamības statuss noteikts arī vēstulei, kurā deputāti un ministri aicināti apmeklēt lasītavu. Ielūgumu nācās sūtīt divas reizes, jo sākotnēji lasītavas darba laiks bija ceturtdienās, kad deputāti to nevar apmeklēt, jo ceturtdienās notiek Saeimas sēdes. Tagad misēklis labots.

Striktie nosacījumi ir jaunums politikā pieredzējušajam Saeimas Ārlietu komisijas vadītājam Ojāram Kalniņam (V): ”Tas man ir kaut kas jauns. Es pieņemu, ka tā ir kaut kāda standarta procedūra, kas nav varbūt tikai Latvijā ieviesta. Tas varētu būt arī citur Eiropas parlamentos.”

Slepenības režīmu deputāti vērtē pretrunīgi. Par samērīgu to uzskata Rihards Kols (VL-TB/LNNK). ”Jebkāda veida informācijas noplūdināšanas iespējamība var apdraudēt vispār sarunas par šāda līguma noslēgšanu. Mēs redzam, ka ir bažas gan ASV, gan šeit, Eiropā, par saturu, un es domāju, ka iespēja, ko ĀM sniedz deputātiem, iepazīties ar šo līgumu un tas, kas varbūt sabiedrībā izskanējis, ka ir pārāk liels slepenības plīvurs, es domāju, ka tas ir attaisnojams,” vērtēja Kols.

Taču virkne deputātu ir sašutuši par lielo slepenību.

”Tas īstenībā rada bažas par to, ka ĀM neuzticas Saeimas deputātiem. Ja viņi ir noteikuši konkrētus laikus un kurā vietā mēs varam iepazīties, es domāju, ka tas šajā gadījumā ir tikai apgrūtinoši, nevis šī procesa skaidrošanu veicinošs faktors,” Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāts Edgars Putra (ZZS).

”Es vispār uzskatu, ka tā ir milzīga kļūda, jo tam nevar būt nekāda noslēpuma kategorija piešķirta. Tas ir pārāk nopietns dokuments un pārāk nopietns darījums, kas var ļoti stipri ietekmēt ekonomisko, sociālo un pārējo situāciju Eiropā un tajā skaitā arī Latvijā,” saka Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāts Sergejs Dolgopolovs (S).

Lasītavas ir atvērtas arī citās ES valstīs, jo līgums būs jāapstiprina arī nacionālajiem parlamentiem. Taču, ja kādā no valstīm tiks pārkāpti konfidencialitātes nosacījumi, lasītava tiks slēgta. ”Tieši tā. Tiks ļoti rūpīgi pārbaudīts no abām sarunu pusēm, kā šie nosacījumi tiek ievēroti, vai nav informācijas noplūdes,” apstiprināja Jansons.

Slepenības režīms ir ieviests, jo to pieprasījusi ASV, kas nevēlas, lai līgums nonāktu atklātībā pirms tā apstiprināšanas. Deputāti gan ar līguma projektu nesteidz iepazīties – interesi par to pagaidām izrādījuši vien trīs parlamentārieši.

Sarunas par ES un ASV tirdzniecības un investīciju līgumu notiek kopš 2013.gada. Taču, kad tās noslēgsies, nav zināms, jo vienošanos panākt nav viegli.

Līguma mērķis ir atcelt muitas nodokļus un ierobežojumus investīcijām. Tiek uzskatīts, ka, likvidējot šos šķēršļus, tiks stimulēta ekonomika, radītas darbavietas, bet patērētājiem būtu lielāka izvēle un samazinātos cenas. Līgums ietekmēs vairāk nekā 800 miljonus iedzīvotāju Eiropā un Amerikā. Pēc Eiropas Komisijas aplēsēm, ES ekonomikai tas papildu dotu 120 miljardu eiro ik gadu. Tomēr ar līgumu saistītas arī vairākas bažas. Piemēram, ka Eiropā no ASV nonāks ar hormoniem audzēta gaļa un ģenētiski modificēti produkti. Taču Briseles amatpersonas akcentē, ka ES pārtikas drošuma standarti netiks pazemināti.

Video

TOP komentāri

 • Latvietis
 • Bārts Simpsons
  +2 +2 0

  Bārts Simpsons

  Tomēr nedrīkstam partnerību slēgt par
  katru cenu. Piemēram, mums jānodrošina, lai
  • Eiropas Savienībā importētās preces
  atbilstu mūsu augstajiem standartiem,
  kas
  – aizsargā cilvēku veselību un drošību,
  kā arī sargā vidi;
  – sniedz sabiedrībai citus ieguvumus;
  • ES dalībvalstu valdības pilnībā saglabātu
  tiesības
  – pieņemt noteikumus vai tiesību aktus,
  kas aizsargā cilvēkus un vidi;
  – vadīt sabiedrisko pakalpojumu nozari
  pēc saviem ieskatiem.
  3. Datu aizsardzība
  “Pēc TTIP noslēgšanas mūsu
  personas dati vairs netiks
  aizsargāti.”
  TTIP sarunās netiks apspriesti datu aizsardzības standarti. TTIP
  garantēs, lai datu aizsardzības tiesību aktiem būtu augstāks
  spēks nekā citām saistībām. Jau pietiekami nopietni nosacījumi, bet tie jau nav vienīgie,šie dokumenti būtu ļoti rūpīgi jāstudē un jādara zināmi sabiedrībai un jāliek publiskā apspriešanā,tas ir ļooti svarīgs dokuments,pēc tam atkāpes nebūs,atkal varēsim vaidēt!!!
 • Bārts Simpsons
  +2 +2 0

  Bārts Simpsons

  Kā ĀM var noteikt Saeimas deputātiem noteikumus??? Kas tad ir likumdevējsmkas pieņem likumus??? Neiedomājami,ja tik svarīgs dokuments tiek turēts tik milzīgā slepenībā.Nu jā,tautai jau nekas nav jāzin,kādās ziepēs būsim!!!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl