Deputāti rosina elektrības rēķinus kompensēt visām ģimenēm ar bērniem

1 komentārs

Kamēr valdībā vēl diskutē par elektrības rēķinu nastas atslogošanu daudzbērnu ģimenēm un maznodrošinātajiem, no Saeimas jau izskan aicinājumi paplašināt atbalsta saņēmēju loku un palīdzēt visām ģimenēm ar bērniem, vēsta TV3 Ziņas.

Elektroenerģijas cenu straujā kāpuma dēļ elektrības rēķins palielināsies vidēji vismaz divas reizes, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija.

Lai cenu lēciena dēļ rēķinus palīdzētu samaksāt daudzbērnu ģimenēm, ministrija rosina ikmēneša pabalstu no nākamā gada palielināt no desmit līdz divdesmit eiro, bet maznodrošinātajiem un atsevišķām citām iedzīvotāju grupām – no pieciem līdz 15 eiro.

Atbalsta saņēmēji ir aptuveni 150 000 mājsaimniecību. Un tā palielināšanai nākamā gada budžetā papildus būtu nepieciešami ap 17 miljoniem eiro.

Iepazīstoties ar šo piedāvājumu, par ko vēl nav panākta vienošanās koalīcijā, Saeimas deputāti pauda viedokli, ka desmit eiro piemaksa ir neadekvāti zems atbalsts. Deputāti valdību aicina lemt par tā palielināšanu un izvērtēt iespēju atbalsta saņēmēju lokā iekļaut visas ģimenes ar bērniem.

Jānis Dombrava, Saeimas deputāts, Nacionālā apvienība

“Ja gadījumā atkal kaut kādā brīdī būs atgriešanās attālinātajās mācībās, skaidrs, ka elektrības patēriņš mājsaimniecībām pieaugs. Un pat tās mājsaimniecības, kuras visu laiku ir balansējušas nedaudz virs tā maznodrošinātā statusa, lai tām nenāktos “iekrist” tajā maznodrošināto statusā.”

Deputāti arī uzskata, ka būtu jāizskata iespēja uz laiku samazināt pievienotās vērtības nodokli elektrībai, dabasgāzei un apkurei.

Vjačeslavs Dombrovskis, Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas vadītājs

“Es domāju, ka loģiski, ja deputāti arī aicinās valdību atturēties šajā apkures sezonā no tā, lai piemērotu pievienotās vērtības nodokli (PVN) pilnā apmērā. Piedodiet, kāda te pievienotā vērtība šādam cenu kāpumam? Tas drusku tā dīvaini par to runāt.”

Stingru atbalstu PVN samazināšanai izteica bijusī izglītības ministre, tagad deputāte Ilga Šuplinska, vēršot uzmanību, ka rēķinus jāpalīdz samaksāt arī skolotājiem.

Ilga Šuplinska, Saeimas deputāte

“Ja mēs šeit respektējam tikai daudzbērnu ģimeni, ģimeni ar bērnu, mēs principā pakļaujam ļoti lielam, ne tikai izdegšanas, bet vēl kārtējo reizi aiziešanas riskam, ļoti lielu daļu profesionāļu. Jo, piedodiet, izskatās drusku smieklīgi budžetā pielikt pirmsskolas izglītības skolotājiem deviņus eiro, bet, kā mēs dzirdam, elektroenerģijas patēriņa cena, izmaksa pieaug divas reizes.”

Ekonomikas ministrija ir gatava diskutēt par palīdzības sniegšanu ne vien daudzbērnu, bet visām ģimenēm ar bērniem. Savukārt PVN samazināšanu tā neatbalsta, norādot, ka tas nepalīdzētu jūtami samazināt rēķinus, tāpēc pareizāk esot palielināt pabalstu konkrētajām iedzīvotāju grupām.

Edijs Šaicāns, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

“Šis ir operatīvi vienkāršāk, ātrāk ieviešamais risinājums, lai mērķtiecīgi aizsargātu tos iedzīvotājus, kas vairāk pēc tā rūp.”

No elektroenerģijas cenu lēciena cieš visa Eiropa. Sadārdzinājuma pamatā ir dabasgāzes cena, kas kāpusi vēl straujāk, ko lielā mērā skaidro ar pieprasījuma palielināšanos, ekonomikai atkopjoties, kopš mīkstināti pandēmijas dēļ ieviestie ierobežojumi.
1 komentārs