Deputāti nav apmierināti ar likumprojektu par čeku loterijas ieviešanu, tomēr virza to tālākai skatīšanai

1 komentārs

Neapmierinātību deputātos raisījusi kvalitāte, kādā sagatavots likumprojekts par čeku loterijas ieviešanu. Saeimas komisija gan to virzīja tālākai skatīšanai, taču tas būs kārtīgi jāpārstrādā.

Čeku loteriju plānots ieviest, lai ļaudis mudinātu maksāt nodokļus, vienlaikus arī nonākot uz pēdām nodokļu nemaksātājiem. Iecere ir vienkārša, – reģistrējot savu čeku, būs iespēja laimēt balvu.

Iepazīstot likumprojektu par čeku loterijas ieviešanu, Saeimas deputāti pauda bažas, vai parlaments spēs šo ieceri pieņemt līdz sesijas pārtraukumam, proti, 22. jūnijam. Budžeta un finanšu komisija iesniegto dokumentu sauca par pavirši izstrādātu, tomēr negribīgi to atbalstīja otrajam lasījumam. Sākotnējais idejas iniciators Imants Parādnieks bija vīlies, ka likumprojektā nav pievienota viņa analīze par labajiem piemēriem citās valstīs.

Imants Parādnieks
Saeimas deputāts (NA)

Tas attiecas gan uz tiešsaistes režīmā iespēju reģistrēt, ja šis kases aparāts ir ar GPRS aprīkots – tātad tiešsaistē ar VID, tad čeku nevajadzētu reģistrēt. Gruzijā tas veiksmīgi strādāja un motivēja uzņēmējus ieviest šādus kases aparātus.

Čeku loterijas mērķis ir veicināt labprātīgu nodokļu maksāšanu, apkarot nodokļu krāpniecību un mudināt pircējus no komersantiem pieprasīt čekus un kvītis. Lai loteriju organizētu, nepieciešams izveidot īpašu datorprogrammu čeku apstrādei un uzvarētāja noteikšanai. Deputātiem nebija skaidrs, kāpēc tā izveidei nevar izmantot jau esošo platformu, – tā būtu lētāk un nesarežģītāk.

Inguna Sudraba
Pie frakcijās nepiederoša Saeimas deputāte (NSL)

Ierēdņi, kas piedalījās komisijas sēdē, nespēja atbildēt uz elementāriem jautājumiem. Ieviest likumprojektu, kurš pilnīgi nav sagatavots. Arī tajā ziņā, kāpēc neizmanto tās sistēmas, kas jau ir radītas. Mums ir valsts kompānija “Latvijas loto”, kuras radīto infrastruktūru varētu izmantot arī šajā.

Kamēr likumdevēji sprieda, vai tiešām iepirkums vajadzīgs, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sarīkoja apspriedi ar tehniskā risinājuma iespējamiem izstrādātājiem.

Ināra Solosteja
VID Finanšu pārvaldes direktora vietniece

Lai VID varētu izpildīt likumprojekta prasības, VID ir secinājis, ka ir nepieciešams veikt publisko iepirkumu. Atrodot iepirkumā to pakalpojuma sniedzēju, kas nodrošinās čeku spēles veikšanu.

Plānots, ka pirkuma vai darījuma čekus lielākā vērtībā par pieciem eiro varēs reģistrēt interneta vietnē. Čeku loteriju organizēs nedēļas un mēneša izlozēs. Pirmajās varēs laimēt 10 naudas balvas – katru 200 eiro vērtībā, bet mēneša izlozē vienu – 3000 eiro vērtu. Iespējamie konkursa pretendenti ieteica iepirkumā kā kritēriju nenoteikt tikai zemāko cenu, bet gan vadīties kā pēc cenas, tā kvalitātes.

Rems Grinšteins
“Lightsoft Sollutions” projektu direktors

Sistēma būtu jau tad veiksmīga, ja es atnāku uz darbu, esmu pa ceļam paņēmis kafiju, bijis servisā. Uzreiz izvelku no kabatas čekus un savadu. Ja tas būs ilgāk par piecām minūtēm, droši vien cilvēkiem būs grūti to darīt.

Savukārt “Algoritmu Sistemos” biznesa attīstības direktors Pauļus Vaitkevičs norāda: “Piemēram, pievienot iespēju uzreiz dalīties “Facebook” ar ziņu, ka esmu reģistrējis čeku. Dalīties, ja esmu vinnējis. Varbūt pievienot žetonus, ar kuriem krāt punktus, piemēram, esmu reģistrējis jau 10 čekus. Pētījumi liecina, ka spēles elementi ir efektīvi.”

Trīs gadu periodam paredzēti aptuveni 250 000 eiro gadā, ko izlietotu gan programmatūras izstrādei, gan naudas balvu izmaksai. Savukārt ieguvumi lēsti vismaz trīs miljonu eiro apmērā. Saeimā gan tika norādīts, ka naudas balvām būtu jābūt lielākām. Pirmā čeku loterijas izloze varētu notikt ne vēlāk kā 2019. gada jūlijā.

1 komentārs