“Depo”: Valdības plānotās izmaiņas tirdzniecības regulējumā radīs konkurences kropļojumu

11 komentāri
“Depo”: Valdības plānotās izmaiņas tirdzniecības regulējumā radīs konkurences kropļojumu
PAULA ČURSKTE, LETA

Valdības plānotās izmaiņas tirdzniecības regulējumā Covid-19 pandēmijas dēļ izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā, kas paredzētu tiesības tirgot pilna sortimenta preces tikai atsevišķu veidu tirdzniecības vietām, radīs konkurences kropļojumu, aģentūrai LETA pauda būvmateriālu tirdzniecības uzņēmuma SIA “Depo DIY” (“Depo”) valdes priekšsēdētājs Andris Kozlovskis.

Norādot, ka uzņēmums nevar atbalstīt plānotās izmaiņas, Kozlovskis pauda viedokli, ka Ekonomikas ministrijas piedāvājumā ir izkropļota tirdzniecības nozares izstrādātā “Drošas tirdzniecības koncepcija” – atsevišķas no veiktajām izmaiņām nav skaidras, samērīgas vai nav izvērtētas kompleksi ar pārējām koncepcijā ietvertajām prasībām. Tāpat arī netiek viesta skaidrība par to, kādiem nosacījumiem izpildoties, tiktu atcelti ierobežojumi.

Kozlovskis uzsvēra, ka patlaban neeksistē pamatoti dati un analīze par saslimstības rādītājiem un izmaiņām tieši tirdzniecības vietās atkarībā no ierobežojumiem. Tas rada šaubas par patlaban spēkā esošo ierobežojumu samērīgumu un nepieciešamību konkrētā mērķa, proti, Covid-19 izplatības ierobežošanas, sasniegšanai.

“Depo” pārstāvis uzskata, ka atbalstot Ekonomikas ministrijas rosinātās izmaiņas, kas paredzētu tiesības tirgot pilna sortimenta preces tikai atsevišķu veidu tirdzniecības vietām, tiktu pārkāpts likums “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli”. Kā norāda Kozlovskis, atbilstoši likumam ārkārtējās situācijas un izņēmuma stāvokļa laikā pieņemtajiem pārvaldes lēmumiem, kas nosaka ierobežojumus un papildu pienākumus, jābūt ar leģitīmu mērķi, samērīgiem, nediskriminējošiem, pamatotiem un nepieciešamiem katrā konkrētajā valsts apdraudējuma gadījumā. Tāpat likums nosaka, ka ārkārtējās situācijas un izņēmuma stāvokļa nodrošināšanas pasākumi veicami tikai tādā apjomā, kāds nepieciešams situācijas normalizēšanai, uzsver Kozlovskis.

“Depo” vadītājs arī norādīja, ka tirdzniecības nozares mērķis nav ierobežojumu atcelšana vai atvieglošana. “Gluži pretēji, jau patlaban mēs daudzējādā ziņā rīkojamies atbildīgāk, nekā valsts to prasa. Tas, ko mēs vēlamies panākt, lai visi tirdzniecības nozares dalībnieki, kas grib un spēj nodrošināt augstākas epidemioloģiskās drošības prasības tirdzniecības vietās, drīkst strādāt ar vienlīdzīgiem noteikumiem,” sacīja Kozlovskis.

Viņš uzskata, ka patlaban būtu bijis īpaši piemērots laiks atvērt visus veikalus ar vismazākajiem riskiem attiecībā uz epidemioloģisko drošību valstī. Kā skaidroja “Depo” vadītājs, februāra pirmā puse ir gada zemākais aktivitātes periods tirdzniecībā ar zemāko klientu skaitu veikalos. Tāpat arī tirgotāji, lai gan jau tagad ir stipri novājināti, tomēr vēl ir gatavi finansēt izmaksas papildus epidemioloģisko drošības prasību nodrošināšanai. Turklāt, tā kā ļoti lielai daļai uzņēmumu nav atrisināts pietiekams atbalsta apjoms, tad tikai ļaujot tiem darboties, uzņēmēji var atrisināt uzņēmuma dzīvotspējas nodrošināšanu, neapgrūtinot valsts budžetu.

Kozlovskis informēja, ka, “saprotot valdības bažas, ka, atverot līdz šim ierobežotos veikalus, pirmajās dienās var veidoties pircēju “pīķi”, viņa vadītais uzņēmums “Drošas tirdzniecības koncepcijā” piedāvāja iekļaut nosacījumu, ka veikalu atvēršanas pirmajā nedēļā tiktu noteikta augstāka vienam pircējam paredzētā tirdzniecības platība, piemēram, 35 kvadrātmetri, bet no otrās nedēļas – 25 kvadrātmetri. Tāpat “Depo” piedāvājis veikalus atvērt darba nedēļas pirmajā pusē no pirmdienas līdz trešdienai, kā arī aicināt atvērtās tirdzniecības vietas pirmās divas nedēļas neorganizēt reklāmas akcijas, kuras aicina nekavējoties doties uz veikaliem.

“Mūsu ieskatā visu tirdzniecības vietu atvēršana un vienādu epidemioloģiskās drošības prasību noteikšana ļautu izvairīties no jebkādiem pārmetumiem par ierobežojumu diskriminējošo raksturu, kas patlaban ir pietiekami būtiski, acīmredzami un izteikti arī no sabiedrības puses,” sacīja Kozlovskis.

Viņa ieskatā, tādejādi nepastāvētu riski, ka kādu tirdzniecības segmentu pārstāvji varētu uzskatīt, ka dažādu apsvērumu dēļ tieši šim segmentam darbība aizliegta, savukārt citi tirdzniecības segmenti tikmēr turpina darboties, pārņemot daļu no slēgto vai ierobežoto uzņēmumu lojālajiem klientiem. Tāpat vienādu, stingru epidemioloģisko drošības prasību noteikšana visai tirdzniecības nozarei izpildītu tiesību aktos noteiktās samērīguma, pamatotības un nepieciešamības prasības.

Kā ziņots, valdība ceturtdien uz piektdienu atlika lemšanu par stingrākiem nosacījumiem klātienes tirdzniecībai un preču sortimenta ierobežojumu atcelšanu pārtikas un higiēnas preču veikalos.

Otrdien valdība panāca konceptuālu vienošanos par to, ka no nākamās nedēļas atsevišķos veikalos varēs iegādāties visas preces un darbosies grāmatnīcas.

Valdība konceptuāli atbalstīja, ka no šā gada 8.februāra tirdzniecību klātienē ar visu preču sortimentu varētu nodrošināt arī veikali, kur tirgo pārtiku ne mazāk kā 70% no preču sortimenta, veikali, kur tirgo higiēnas preces ne mazāk kā 70% no preču sortimenta, kā arī grāmatnīcas.

Vienlaikus valdība konceptuāli arī atbalstīja Ekonomikas ministrijas piedāvāto drošas tirdzniecības modeli un no šā gada 8.februāra uzsākt pakāpenisku pāreju uz to – paplašināt preču pieejamību klātienē, vienlaikus nosakot papildu drošības prasības tirdzniecības vietām un pastiprinot to kontroli.

Drošākas tirdzniecības nosacījumi ietver virkni prasību, tostarp, ka visās tirdzniecības vietās jānodrošina efektīvāka apmeklētāju plūsmas kontrole un ļoti stingras fiziskās distancēšanās prasības, tajā skaitā tirdzniecības zālēs (veikalos), pie tirdzniecības vietu ieejām, izejām un atsevišķas prasības tirdzniecības centros.

Iecerēts, ka tiks arī pastiprināta tirgotāju atbildība un pienākumi apmeklētāju plūsmas kontrolei, nosakot atbildīgo personu un ieviešot iekšējās kontroles sistēmu epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanai tirdzniecības vietās vai tirdzniecības centros.

Tāpat plānots, ka tiks noteikts mārketinga aktivitāšu aizliegums, kas veicina cilvēku pulcēšanos tirdzniecības vietās, kā arī tiks pastiprināta kontrole un noteikta atbildība par epidemioloģiskās drošības pasākumu neievērošanu.

11 komentāri