Daži nāk pasaulē pat vieglāki par cukura paku – priekšlaikus dzimušo bērnu māmiņas dalās pieredzē

4 komentāri

Pasaulē nedēļas nogalē atzīmēta Priekšlaikus dzimušo bērnu diena. Tās nolūks ir kliedēt mītus par mazuļiem, kuri dažkārt nāk pasaulē pat vieglāki par cukura paku.

Pasaulē priekšlaikus ik gadu piedzimst ap 15 miljoniem bērnu – vidēji tas ir katrs desmitais jaundzimušais.

Māmiņas Lindas un viņas meitiņas Olīvijas sargeņģeļu vārdi šodien ir daktere Ilze un māsiņa Ieva. Neonatoloģijas klīnikā meitenīte ar mammu nokļuva pirms trīs nedēļām ar svaru 650 gramu. Olīvija atsteidzās ātrāk nekā vajadzēja – 24. grūtniecības nedēļā. Tagad meitenītes svars ir 750 g.

“Katra diena te ir panākums, cīņa liela, bet tā ir jāizcīna,” saka māmiņa.

Par milzīgu un apbrīnojamu darbu Linda sauc to, ko šo priekšlaikus dzimušo bērnu labā dara dakteri un māsiņas. “Katru dienu to vērot un kopā sastrādāties… Apbrīnojami! Māsiņas, dakteri… Ļoti forši cilvēki!”

Tikmēr māsiņa Ieva un daktere Ilze steidzas pie nākamiem mazajiem pacientiem. Šobrīd Neonatoloģijas klīnikas Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā ārstējas 14 mazuļu. Gadā šeit palīdzību saņem 1000 bērnu. 150 no viņiem sver mazāk par vienu kilogramu.

Priekšlaikus dzimušie skaitās tad, ja bērns ir dzimis ātrāk par 37. grūtniecības nedēļu.

Bērnu māsiņa Ieva Leimane šo darbu sauc par sirds aicinājumu. Te viņa nokļuva pirms trim gadiem un palika. “Grūtākais? Tā ir tā empātija, ka tev jāiekāpj vecāku kurpēs, lai saprastu, kā jūtas vecāki. Lai saprastu vidusceļu, lai atrastu, kā atrast kontaktu ar viņiem. Jo vecāki ar māsiņu šajā aprūpē ir kā cimdiņš ar roku.”

Nepilna viena mēneša vecā Estere, kas dzimusi 28. grūtniecības nedēļā, jau sver gandrīz pusotru kilogramu, bet, piedzimstot, viņas svars bija nedaudz vairāk par kilogramu. Šiem bērniņiem svarīgs ir katrs grams, saka Esteres māmiņa Inga. “Kad viņa piedzima, uzlika uz vēdera… likās tik maza. Bet ņemamies svarā, viss ir kārtībā. Cīnāmies, jā, māmiņas. Kad ierados šeit un ar citām māmiņām runāju, citas saka, ka tā jau ir liela meitene. Man tā nešķiet, protams, bet sapratu, ka dzimst arī mazāki un mazākos laikos. Tā ir īstā cīņa…”

Un katra no māmiņām tic, ka viss būs kārtībā. To zina arī Lindas mamma Olīvija, jo vecākais dēls Renārs arī atsteidzās savulaik ātrāk, bet tagad ir brašs septiņgadīgs puika, kas ne ar ko neatšķiras no saviem vienaudžiem.

Latvijā aptuveni 6% bērnu dzimst priekšlaikus. Mazākais svars, ar kuru šogad Latvijā ir piedzimis bērniņš un izdzīvojis, bija 410 gramu. Meitenīte Aviāna jau ir mājās, un viss pagaidām ir ļoti labi.