Daugavpils Universitāte plāno pārtapt par Austrumlatvijas Universitāti

Komentāri
Daugavpils Universitāte plāno pārtapt par Austrumlatvijas Universitāti
Daugavpils Universitāte. (LETA)

Viena no Latvijas reģionu augstskolām – Daugavpils Universitāte – plāno pārtapt par Austrumlatvijas Universitāti. Augstskolā skaidro, ka nosaukuma maiņa nesīs arī struktūras pārmaiņas un tās tiek īstenotas, lai vairotu universitātes konkurētspēju.

Taču jaunais nosaukums izraisījis iebildes un izskan arī šaubas, vai visa reorganizācija nav tikai tādēļ, lai amatu varētu saglabāt universitātes pašreizējais rektors, kuram beidzas divi amata termiņi un citādi viņu vairs nevarētu pārvēlēt.

Daugavpils Universitāte novembrī svinēs 96 gadu jubileju. Teju gadsimtu ilgajā vēsturē tā nosaukumu mainījusi vairākas reizes, lielāko daļu mūža nesot Pedagoģijas institūta vārdu. Septembra beigās augstskolas Satversmes sapulcē ar pārliecinošu balsu vairākumu nolemts nākamā gada pavasarī kļūt par Austrumlatvijas Universitāti.

”Tas pamats bija saistībā ar to, ka universitātei pienāk klāt jaunas iestādes – Daugavpils Medicīnas koledža un Latvijas Hidroloģijas institūts,” pārdēvēšanas iemeslus skaidro Daugavpils Universitātes mārketinga direktors Jānis Kudiņš.

Daugavpils Universitātes nosaukuma maiņa līdzi nesīšot virkni strukturālo reformu, kas mazinās iekšējo birokrātiju. Pēc pārmaiņām augstskola kļūšot par vienu no efektīvākajām Latvijā.

Universitātes struktūra ir palikusi nemainīga kopš laikiem, kad tajā mācījās vairāk nekā 6000 studentu. Pēdējos gados to skaits sarucis līdz 2500. Tas nozīmē, ka pašreizējo 5 fakultāšu vietā, visticamāk, taps divi akadēmiskie centri – dabaszinātņu un humanitārais, kuros tiks apvienotas visas pašreizējās struktūras.

Daugavpils Universitātes nosaukuma maiņa uz Austrumlatvijas Universitāti gan daudziem nav pieņemama. Publisku sašutumu par to paudis režisors Viesturs Kairišs, kuru sadusmojusi vairīšanās no kultūrvēsturiskā vārda Latgale.

Viesturs Kairišs

Viesturs Kairišs
režisors

Piemēram, kāpēc tad nevarētu Cēsu koncertzāli, kas formāli atrodas Austrumlatvijā, pārdēvēt par Austrumlatvijas koncertzāli? Latvija izveidojās, apvienojoties zemēm, kuras apdzīvoja latviešu tauta. Viena no šīm zemēm ir Latgale, tāpat kā Vidzeme, Kurzeme un Zemgale. Tur nekas Satversmē nav minēts par Austrumlatviju. Kas tie par surogātizdomājumiem? Tas ir tikai ar vienu mērķi, ar šīm neprātīgajām bailēm no Latgales separātisma.

 

Augstskolā gan uzsver, ka tieši Austrumlatvijas Universitātes nosaukums izdiskutēts kā visatbilstošākais, kas vairos arī augstskolas atpazīstamību ārzemēs.

Vienlaikus augstskolas pārveide dos iespēju pašreizējam rektoram Arvīdam Barševskim kandidēt uz trešo pilnvaru termiņu. Citādi divus termiņus nostrādājušais Barševskis rektora amatā vairs nevarētu palikt. Augstskolā gan uzsver, ka uz šo posteni tiks rīkots konkurss.

Par Daugavpils Universitātes reorganizāciju vēl jālemj valdībai un Saeimai. Izglītības ministrijā TV3 Ziņām teica, ka pret Daugavpils Universitātes reorganizāciju tai nav iebildumu.

Lasi vēl