Daugavpils skolas visnotaļ atbalstošas par ieceri pāriet uz izglītību tikai latviešu valodā

10 komentāri

Latvijā viens no karstākajiem politisko diskusiju tematiem turpmākajos mēnešos būs pāreja uz mācībām latviešu valodā visās valsts skolās.

Ir diezgan ticams, ka jau pēc trīs gadiem vidusskolā visus priekšmetus apgūs latviski. Bet vienlaikus, tiks spriests arī par pilnīgu pāreju uz latviešu valodu arī mazākās klasēs.

Daugavpilī latviešu valodu uz ielas var dzirdēt reti. Arī skolās bērni pārsvarā savā starpā sarunājas krieviski. No 18 mācību iestādēm tikai trīs te ir latviešu skolas.

Daugavpils 13. vidusskola ir ar mūzikas novirzienu, tomēr vispārizglītojošos priekšmetus bērni apgūst tādā pašā apjomā kā citās skolās. Jau pamatskolas mazajās klasēs mācības te notiek latviski.

Skolu pēdējos piecus gadus vada Andžela Skutele, kas pēc profesijas ir latviešu valodas un literatūras skolotāja. Skolā tiekot darīts viss, lai bērnu valsts valodas zināšanu līmeni celtu.

Andžela Skutele
Daugavpils 13. vidusskolas direktore

Skolai noteikti ir jāuzņemas atbildība par to, lai beidzot skolu bērni pārzinātu valsts valodu. Ticiet, mēs ļoti daudz darām šajā jomā, esam izvēlējušies modeli, kas paredz latviešu valodas apguvi daudz lielākā apjomā jau no 1. klases, mēs jau pamatskolas līmenī nodrošinām, lai visi valsts pārbaudes darbi būtu kārtoti latviešu valodā.

Direktore uzsver, ka vidusskolas beidzēji jau šobrīd kārto tādus pašus eksāmenus, kā latviešu skolās un nav bijuši gadījumi, kad kāds skolēns būtu izkritis latviešu valodas nezināšanas dēļ.

Tomēr pedagogu vidū nav vienprātīga atbalsta Nacionālās apvienības rosinātajai pārejai uz mācībām tikai latviešu valodā. Tai skaitā, – arī prestižajā Daugavpils krievu licejā, kas pēc eksāmenu rezultātiem ir otra labākā skola Latvijā.

Pedagogi uzsver, ka skolu beidzot, bērniem būs jākārto eksāmeni un viņu uzdevums ir tos pienācīgi sagatavot pārbaudījumiem, savukārt bērniem jāapzinās, ka valsts valodas nezināšana var likt šķēršļus viņu sapņu piepildīšanai.

Larisa Želve
Daugavpils Krievu vidusskolas – liceja vēstures skolotāja

Es nezinu, kurā no Daugavpils skolām ir tāda situācija, ka bērni nav gatavi mācīties latviešu valodā. Protams, ka ir problēmas, ka ir tādi, kas nav perfekti, tomēr nedomāju, ka tā ir milzīga problēma. Ja kāds jums neatbild, var gadīties, ka viņš vienkārši negrib atbildēt, bet tādus cilvēkus var atrast arī Ventspilī, Rīgā un Krāslavā.

Daugavpilī ar izglītības jautājumiem jau 20 gadus nodarbojas Silvija Mickeviča, kura veikusi arī vairākus pētījumus par mazākumtautību bērnu latviešu valodas zināšanām. Viņas skatījumā, pārejai uz mācībām tikai latviski pretreakcija, visticamāk, būtu.

Silvija Mickeviča
Daugavpils izglītības pārvaldes izglītības metodiķe

Droši vien, ka varētu būt pretestība no vecākiem, jo sabiedrības viedoklis parasti šajos jautājumos ir atšķirīgs. Bet mēs vairāk domājam par bērniem, kam labāk būtu jāpāriet uz mācībām latviešu valodā.

Jāpiebilst, ka prokrieviskie aktīvisti jau paziņojuši, ka pirmdien, 23. oktobrī, Rīgā pie izglītības ministrijas rīkos piketu.

TOP komentāri

  • Ērika Krimska
  • Ervins Sīpols
  • Anna Klingenberga
    0 0 0

    Anna Klingenberga

    Tad tu tā arī neiemācīsies pareizi sastādīt teikumu, likt komatus un iztikt bez lamuvārdiem. :)

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl