Daudzi pedagogi šaubās, vai skolas ir gatavas uzņemt sešgadniekus

1 komentārs

“Ne tikai sešgadnieki nav gatavi skolām, bet arī skolas nav gatavas sešgadniekiem,” tā uzskata pirmsskolu pārstāvji, kuri pirmdien, 6. novembrī, atkārtoti prasīja atlikt Izglītības ministrijas ieceri – no nākamā gada skolā sūtīt bērnus jau no sešu gadu vecuma.

Bērnudārzu pedagogi ir pārliecināti, ka esošā skolu vide nav piemērota tik maziem audzēkņiem. Atšķirībā no bērnudārziem tur ir daudz striktāka disciplīna un mazāk iespēju izkustēties un rotaļāties. Taču Izglītības ministrija no sešgadnieku skološanas plāna negrasās atteikties.

Virziens esot pareizais, taču pārejas posmā būs nepieciešama pielāgošanās.

Izglītības ministrijas plānotajai reformai, kas ietver arī ideju par skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma ir gan atbalstītāji, gan pretinieki. Šobrīd tieši pedagogi ir tie, kas ceļ trauksmi, ka skolas vēl nav gatavas sešgadniekus uzņemt.

Latvijas privāto pirmsskolu biedrība norāda uz atšķirībām, kādas pastāv starp sešgadnieka mācīšanos bērnudārzā un skolā. Ja dārziņā grupiņas ir mazas un ar mazajiem strādā ne tikai skolotājs, bet arī viņa palīgs, tad skolās 30 bērnu lielā klasē ir tikai viens pedagogs. Arī skolas telpas un vide atšķiras no bērnudārza telpām un ritma.

Daina Kājiņa
Latvijas privāto pirmsskolu biedrības vadītāja

Pirmkārt, jau šī vide, telpu iekārtojums atbilstošs bērniem, kur bērni pie soliem sēž ļoti īsu mirkli, viņi nepārtraukti aktīvi darbojas, gan vairākas reizes dodoties pastaigā, gan arī vajadzīgā dienas atpūta. To ārsti neļaus man samelot, ka sešgadniekam šī dienas atpūta tiešām ir nepieciešama.

Izglītības ministrijā piekrīt, ka ne visās skolās vide ir pielāgota tam, lai jau nākamgad telpās varētu ienākt sešgadnieki. Tāpēc tikšot dots pārejas posms, un sešgadnieki varēs sākumskolas vielu turpināt apgūt ierastajās pirmsskolas izglītības telpās.

Guntars Catlaks
Valsts Izglītības satura centra vadītājs

Pirmsskolas izglītības iestādei nevajadzētu pārmest ministrijai, ka viņu vide nav piemērota, tas tomēr, pirmkārt, ir viņu izglītības iestāžu un pašvaldību jautājums. Šobrīd, pēc mūsu datiem, 370 skolās īsteno arī pirmsskolas izglītības programmas, līdz ar to faktiski tie bērni jau tāpat atrodas tajā izglītības procesā.

Pirmsskolās gan norāda, ka pielāgot telpas sākumskolas bērnu vajadzībām, esot nereāli.

Daina Kājiņa
Latvijas privāto pirmsskolu biedrības vadītāja

Tas ir reāli tikai uz papīra, tas ir minēts, kā pārejas posms, kurā pirmsskolas varēs īstenot no 1.-6. klasei. Bet es domāju, ka praksē, ierodoties un apskatoties, tad sapratīs, ka pielāgot šo te vidi arī mums trīs gadu posmā ir vienkārši nereāli, tā ir tikai un vienīgi teorija.

Arī skolotāju arodbiedrība nav apmierināta ar steigu, kā reforma tiek virzīta. Uzsverot, ka ne visi pirmsskolas izglītības iestāžu skolotāji drīkst mācīt arī pirmās klases skolēnus, jo viņu izglītības dokuments to neatļauj.

Inga Vanaga
LIZDA vadītāja

Ja tiek paredzēts, ka sešgadnieki būs pirmajā klasē no nākamā gada rudens, tad veselai daļai pedagogu būs nepieciešama profesionālā pilnveide, lai viņi varētu mācīt un pasniegt priekšmetus pirmajā klasītē.

Guntars Catlaks
Valsts Izglītības satura centra vadītājs

Nē, nav domāts par pārkvalifikāciju, nekādā ziņā. Paredzam, ka, ņemot vērā jauno saturu un satura prasības, būtībā arī pirmsskolas pedagogi varēs to mācīt.

Lielākajās pašvaldībās, īpaši Rīgā, valda bažas arī par to, ka skolas nespēs nodrošināt izglītības pieejamību. Proti, jārēķinās, ka no nākamā gada septembra pirmklasnieku skaits dubultosies un skolas ar šādu bērnu pieplūdumu varētu netikt galā.
1 komentārs