Daudzbērnu ģimeņu vecākiem ir iespēja doties pensijā agrāk; daudzi to izmanto

3 komentāri

Valsts atbalsts ģimenēm šobrīd izpaužas arī kā iespēja pensionēties piecus gadus agrāk daudzbērnu vecākiem, taču tas ir tikai gadījumā, ja ģimenē ir vismaz pieci bērni. To paredz normas, kas pārņemtas vēl no Padomju Savienības pensiju likuma. Turklāt iespējas izmantot šo valsts atbalstu mammām, kuras diendienā audzina vismaz piecus bērnus, ir krietni mazākas nekā tēviem, kuriem pieci bērni nākuši pasaulē, piemēram, piecu laulību laikā.

Ozolu ģimenei marta beigās pievienosies devītais bērniņš, un tētis Māris rēķina, ka priekšlaicīgi pensionēties viņš varētu apmēram pēc desmit gadiem. Viņaprāt, grūtākais, audzinot tik daudz bērnu, abiem ar sievu sasniegt likumā noteikto darba stāžu – 25 gadus.

Māra sieva Baiba saka, – šobrīd viņas sakrātais darba stāžs nav pat puse no vajadzīgā, jo lielāko daļu laika pavadījusi mājās ar bērniem. Tas nozīmē, ka arī parastā vecuma pensija krājas gausi. Abi arī retoriski vaicā, kāpēc priekšlaicīga pensionēšanās noteikta no 5 bērniem, ja jau par daudzbērnu ģimeni Latvijā uzskatāma tāda, kurā aug vismaz trīs atvases.

Foto

Šobrīd priekšlaicīgi pensionējušies Latvijā apmēram 10 000 daudzbērnu vecāku, no tiem ap 2 000 tēvu. Ministrijā stāsta, ka bijuši arī gadījumi, kad par priekšlaicīgo pensionēšanos interesējas arī tēvi, kuri nav piedalījušies bērnu audzināšanā, jo pieci bērni radušies attiecībās ar vairākām sievām, vai arī tēvi nemaz nezina patieso bērnu skaitu.

Tikmēr Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienība uzskata, ka situācija ar iespējām priekšlaicīgi pensionēties šobrīd ir netaisnīga. Tā būtu jāparedz arī tiem vecākiem, kuriem ir arī trīs un četri bērni. Labklājības ministrijā norāda, ka mazā darba stāža dēļ priekšlaicīgā pensija daudziem var būt mazāka nekā vidējā.

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienība kā risinājumu redz indeksēt pensijas atbilstoši bērnu skaitam. Tam piekrīt arī Ozolu ģimene, citādi valsts centieni veicināt demogrāfiju mūsu valstī ir cēli saukļi.

Video

TOP komentāri

 • Noriss
  0 0 0

  Noriss

  Jā,man arī izaudzināti 5 bērni,darba stāžs 35g.,jo ātrāk pensionējos,bet ...lielākā stāža daļa ir līdz 1995 gadam,par ko nemaksā!Tas ir netaisnīgi !!!
 • gaida
  0 0 0

  gaida

  man ir tapat ka ieva saka.izaudzinaju 5 bernus un pensiju nevaru dabut jo nav darba staza.visi berni strada un dzivo Latvija.
 • Ieva
  0 0 0

  Ieva

  Jā, tas būtu solis uz priekšu, ja šo likumu varētu pārtaisīt daudz pārdomātāku. Es nāku no 5 bērnu ģimenes, bet mana mamma nevar ātrāk iet pensijā, jo nav vajadzīgais darba stāžs. Pensija būs ļoti maza, jo pārsvarā viņa dzīvojusi lauku dzīvi ar dažiem lopiem, dārzu. Kas ir svarīgi - viņa ir izaudzinājusi bērnus tā, ka visi 5 strādā algotu darbu un valstij maksā labus nodokļus. Neviens nesēž uz pabalstiem vai cietumā vai vecākiem " uz kakla" . Ja pensija veidotos daļēji no tā, ko ienes valstij bērni , tas būtu ideāli un godīgi.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl