11 komentāri
Danilāns: bieži smagas saslimšanas tiek diagnosticētas vēlu, jo cilvēks pie ārsta ir vērsies novēloti
Foto: LETA

Saslimšanas gadījumā pie ārsta vai farmaceita vēršas 5% Latvijas iedzīvotāju, liecina pētījums. Pētījums atklāj, ka ikdienā rūpes par sevi viņi atliek malā, jo svarīgāk šķiet gādāt par citiem un veikt steidzamus darbus.

Latvijas farmācijas kompānijas AS “Grindeks” un pētījumu kompānijas “GfK Baltic” iedzīvotāju veselības paradumu pētījums atklāj, ka trešdaļa jeb 34% iedzīvotāju pie ārsta vai farmaceita vēršas novēloti. No šiem iedzīvotājiem 18% neko nedara tik ilgi, kamēr uz viņiem sāk izdarīt spiedienu apkārtējie – ģimenes locekļi, draugi vai darba kolēģi. Bet 16% vēršas pie ārsta vien tad, kad saslimšana neļauj veikt ikdienas pienākumus mājās vai darbā.

Foto: F64

Anatolijs Danilāns, profesors, gastroenterologs

Mūsdienās bieži smagas saslimšanas tiek diagnosticētas vēlu, jo cilvēks pie ārsta ir vērsies novēloti. Tāpat daudzas kaites rodas pārdegšanas un sevis nesaudzēšanas dēļ. Tiklīdz parādās kādas sūdzības, ir jāvēršas pie speciālista. Tāpat nedrīkst baidīties no ārsta – pacients ir aktīvs ārstēšanās procesa dalībnieks, kas atklāti runā un droši uzdod jautājumus, kā arī ikdienā rūpējas par sabalansētu uzturu un aktīvu dzīvesveidu.

Likumsakarīgi – aptaujātie atklāj, ka ģimeni un draugus mīl vairāk nekā sevi, kā nākamie pēc pašiem mīlestības skalā ierindojas mājdzīvnieki un mājoklis. ”Puse atzīst, ka viņiem ir svarīgi parūpēties par tuvajiem cilvēkiem un tikai pēc tam pievēršas sev, lai arī tam vairs bieži laika neatliek. Turklāt 14% pauž, ka rūpes par sevi ir egoisms un, gādājot par sevi, jūt vainas apziņu. Rezultātā ikdienas steigā nereti sev pievēršamies novēloti – katrs trešais sāk ārstēties tikai tad, kad saslimšana vairs neļauj veikt ikdienas pienākumus vai pēc apkārtējo spiediena,” atklāj Māra Tauriņa, pētījumu kompānijas ”GfK Baltic” vadītāja.

Pusei aptaujāto ir liekais svars vai aptaukošanās, katrs ceturtais ēd pārāk daudz neveselīgu našķu, katrs piektais pārēdas vairākas reizes nedēļā, aptuveni tikpat smēķē vismaz reizi dienā. Dr. Egils Einārs Jurševics, AS Grindeks valdes priekšsēdētāja padomnieks nozares politikas jautājumos, skaidro: ”Cilvēki ļoti labi apzinās, par ko viņu organisms būtu pateicīgs. Katrs ceturtais vēlas mainīt ēšanas paradums vai veidot aktīvāku dzīvesveidu, katrs piektais – atmest smēķēšanu, vēl citi – uzlabot miega ieradumus, nelietot alkoholu, vairāk atpūsties. Atgādinu, ka ikviena paraduma maiņai ir svarīgi vairāki soļi: apzināties problēmu, rast motivāciju un sev piemērotāko risinājumu, turklāt tādu, kas pašam patīk, jo tas palīdzēs nepadoties un mainīt dzīvesveidu ilgtermiņā.”

Kā komentē Latvijas Universitātes profesors Ivars Austers: ”Lai gan mums ir pareizi tālejoši mērķi un attieksme pret veselību, bieži iekrītam dažādos īstermiņa vilinājumu slazdos – rūpes par kādu citu ir svarīgākas, kāds darbs steidzamāks un, galu galā, vienkārši slinkums. Mums katram ikdienā jāiemācās noturēt balansu, jo gan rūpes par sevi, gan citiem ir ieguldījums nākotnē.”

TOP komentāri

 • Dace
  +8 +8 0

  Dace

  Tikai cenas kaadas parbaudeem?un rindas uz valsts apmaksaatajiem izmekleejumiem?daudzi nevar atlauties par naudu un rindu nesagaida.
 • Vitena.
  +7 +7 0

  Vitena.

  Tā gaidot ārstu pierakstu esmu kļuvusi par dzirdes invalīdi.Piraksts pie LORA.3meneši.Un visur lielas rindas.Bardaks.Padomju laikos viegli bija.Daudz ārstu.Un turklāt tad ja sāpeja tulīt pieņēma.Un arstēja.Tagad kapitālizms.Komercija.
 • Raivis
  +7 +7 0

  Raivis

  Pasakiet mīļie ārsti kā lai nonāk pie speciālista ātrāk ja es mēnešiem varu braukāt uz reģistratūru un man tik saka nau kvota nākiet nākošmēnes gaida tikai lai maksā naudu pa naudu kaut šodien beidziet ņirgāties par cilvēkiem.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl