Dānijas institūta direktors: vienīgais šķērslis Latvijas kļūšanai par “zaļāko” valsti pasaulē ir cilvēku nevēlēšanās iesaistīties

2 komentāri

Vienīgais šķērslis Latvijas kļūšanai par “zaļāko’ valsti pasaulē ir cilvēku nevēlēšanās iesaistīties, kontekstā ar sestdien, 19.septembrī, notiekošo Pasaules talku pauda Dānijas Kultūras Institūta direktors Simons Holmbergs.

Pasaules talkā pirmajā tās norises gadā piedalījās 18 miljoni iedzīvotāju 157 pasaules valstīs. Šogad tā norisināsies jau trešo reizi. Lai arī latvieši atzīmētu savu dalību pasākumā, Kustība “Lielā talka” Pasaules talkas laikā sestdien, 19.septembrī, Latvijas iedzīvotājus aicina iestādīt katram savu laimes koku.

“Atšķirība ir tāda, ka parasto mežu mēs stādam saprotot, ka mežs ir arī mums resurss. (..) Šis laimes koks, rituāla koks, kuru mēs nezāģēsim, tas ir nākamais dižkoks, koks, kuru stādot mēs vēlam laimi sev, savai ģimenei, tautai, Latvijai, valstij, planētai,” iepazīstināja Lielās talkas organizatore Vita Jaunzeme.

Saskaņā ar Jēlas universitātes datiem, zaļākā valsts pasaulē ir Dānija. Gaidāmās talkas ieskandināšanas pasākumā Dānijas Kultūras Institūta direktors atzina, ka 90.gadu beigās viņu valsts bijusi viena no piesārņotākajām Eiropā, taču situāciju mainīja mērķtiecīgs valdības un iedzīvotāju kopdarbs.

“Vispirms mēs mainījām pieeju enerģijas ražošanai. 1996.gadā atjaunojamās enerģijas apjoms bija aptuveni 15%, bet tagad tie ir jau 49%. Mēs arī pieņēmām virkni likumu, kas veicina dabai draudzīgāku automašīnu izmantošanu, sabiedriskā transporta izmantošanu un tamlīdzīgi,” pauda Dānijas Kultūras Institūta direktors Simons Holmbergs.

Holmbergs uzsver, ka Latvija šobrīd ir krietni labākā situācijā nekā savulaik bija Dānija, tādēļ vienīgais šķērslis kļūšanai par zaļāko valsti pasaulē esot cilvēku nevēlēšanās iesaistīties.

Brazīliete Elaina Bērziņa, kura dzīvo Latvijā uzskata, ka latvieši ar savu mīlestību pret dabu var būt paraugs citām valstīm.

“Kad es esmu ar latviešiem gan Brazīlijā, gan šeit, viņi māk nosaukt vārdus katram krūmam, katram mazākajam kokam, viņš māk to izdarīt. Brazīlijā mēs nemākam. (..) Latviešiem jāparāda ne tikai piemēru, bet mums ir jādod iespēja runāt vairāk apmaiņas programmās, lai parādītu, ko mēs darām,” viņa uzskata.

Īpašu laimes koku parku izveidē Lielās talkas organizatori aicina iesaistīties gan katru iedzīvotāju individuāli, gan arī pašvaldības kopumā.
2 komentāri