Dānija pilnībā atsakās no “AstraZeneca” vakcīnas; Latvija varētu mēģināt pieteikties neizlietotajām

22 komentāri
Dānija pilnībā atsakās no “AstraZeneca” vakcīnas; Latvija varētu mēģināt pieteikties neizlietotajām
EPA/SCNAPIX

Dānija trešdien paziņojusi, ka tā pilnībā atsakās no “AstraZeneca” Covid-19 vakcīnas izmantošanas, tādējādi kļūstot par pirmo Eiropas valsti, kas pieņēmusi šādu lēmumu.

Neatkarīgi no Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) rekomendācijām turpināt šīs vakcīnas izmantošanu “Dānijas potēšanas kampaņa turpināsies bez “AstraZeneca” vakcīnas,” paziņojis Dānijas Veselības pārvaldes direktors Sērens Brostroms.

Dānija “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu uz laiku apturēja 11. martā, ņemot vērā retos, taču nopietnos trombu veidošanās gadījumus, kas varētu būt saistāmi ar britu un zviedru uzņēmuma ražoto vakcīnu.

Lasi vēl – IVP aizvien rekomendē otro ”AstraZeneca” devu saņemt 9 līdz 12 nedēļas pēc pirmās potes

Kā mikroblogošanas vietnē “Twitter” paziņoja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), Latvija sazināsies ar Dāniju ar mērķi noskaidrot, vai būtu iespējams pieteikties uz liekām “AstraZeneca” vakcīnām.

Kā vēstīts, trešdien Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja Juta Kroiča žurnālistiem pavēstīja, ka līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu noteikta cēloniska saistība ar vakcīnu pret Covid-19.

Kopumā vakcīnu ieguvumi būtiski atsver potenciālos riskus, tādējādi sekas pēc pārslimota Covid-19, piemēram, neiroloģiski, psihiski un kognitīvi traucējumi, demence un koncentrēšanās spēju zudums, var radīt daudz nopietnākas sekas nekā potenciālās blakusparādības pēc vakcinācijas, sacīja Kroiča.

Vakcīnas pret Covid-19 tiek izstrādātas, ievērojot tādas pašas stingras prasības kvalitātei, drošumam un efektivitātei kā jebkurām citām zālēm.