Komentāri

Pārvariet aizspriedumus par atšķirīgo un izvairīsities no konfliktiem – šādu vēstījumu Latvijai nes budistu garīgais līderis Dalailama. Rīgā Nobela miera prēmijas laureāts vairākas dienas dalīsies zināšanās par budisma filozofiju – savās lekcijās viņš aicinās vairot labestību un kopības sajūtu.

Uzklausīt viedokli par vieduma un labestības filozofiju Viņa Svētība Dalailama Rīgā pulcējis kuplu interesantu loku – vietējie šīs filozofijas cienītāji ieradušies ne tikai no Latvijas, bet arī no Krievijas, Baltkrievijas, Igaunijas un citām valstīm.

82 gadus vecais budistu garīgais līderis, kurš gan pats sevi sauc par vienkāršu tibetiešu mūku, savās lekcijās pievērsās gan budisma mācības praktiskajiem aspektiem, gan stāstīja par garīgās pilnveidošanās metodēm. Viņš arī padalījās arī ar viedokli, kā tikt galā ikdienišķām problēmām, piemēram, stresu.

“Ja es apciemoju kādu valsti un man tur priekšā ir cilvēki ar dusmīgu sejas izteiksmi, tad man var būt stress. Bet tā kā visur kur dodos, cilvēki parasti mani uzņem laipni, tāpēc man nekādu stresu. Citiem var stresu radīt dažādās laika zonas, bet man nē. Sešos pēc vietējā laika eju gulēt un 3:30 es ceļos. Nav stresa. Vai arī ēdiens – citreiz tas arī var radīt nepatīkamas emocijas, bet nekad – stresu,” skaidroja Dalailama.

Nobela miera prēmijas laureāts jau seko līdzi arī politikai. Viņš sacīja, ka viņu skumdina, ka pasaules līderiem joprojām piemīt 20. gadsimta domāšana, proti, valda uzskata, ka visa pamatā ir spēks. Viņš aicināja nepievērst uzmanību nesvarīgajam – cilvēku rasei, nacionalitātei, ticībai, bet gan koncentrētie uz miera un dialoga veidošanu. Šā iemesla dēļ viņam šķiet simpātiska Eiropas Savienības ideja.

“Ja Eiropas Savienība nepastāvētu, šo gadu laika vardarbība starp atsevišķām valstīm varētu izcelties. Bet, tā kā Eiropas Savienība pastāv, vismaz starp dalībvalstīm ir miers. Būtu labi, ja Eiropas Savienības gars un tās nestā ideja izplatītos plašāk. Visai pasaulei vajadzētu būt kā vienai savienībai. Bez militāriem spēkiem. Tā ir drošākā garantija mieram. Šāds ir mans sapnis,” pauž budistu garīgais līderis.

Dalailamas mācības Rīgā būs iespējams dzirdēt arī svētdien, bet pirmdien iecerēts dialogs – “Pasaules harmonijai nav robežu”. Tajā ar Dalailamu diskutēs Jaunā Rīgas teātra režisors Alvis Hermanis, mūziķis un komponists Boriss Grebenščikovs un citi viedokļu līderi.

Ņemot vērā Ķīnas valdības stingro nostāju pret Trimdā mītošo Tibetas garīgo līderi, oficiāli ar Dalailamu neviena Latvijas amatpersona netiksies. Tomēr viņa mācības plānojot apmeklēt vairāki deputāti no Saeimas Tibetas atbalsta grupas.

Lasi vēl