Daļai Rundāles pils nomainīts jumta segums

1 komentārs

Baroka pērles – Rundāles pils – jumts lēnām sāk iemirdzēties savā sākotnējā spozmē – nupat pabeigta daļa pils jumta nomaiņa, vēsta TV3 ziņas.

Noslēgusies pirmā puse no vērienīgajiem Rundāles pils jumta rekonstrukcijas darbiem. Nomainīts segums vairāk nekā 2000 kvadrātmetru platībā.

Rundāles pils jumts iepriekš remontēts pirms aptuveni 60 gadiem un to pamatīgi bija skāris laika zobs. Tagad pabeigta jumts rekonstrukcijas pirmā un otrā kārta – nomainīts segums vairāk nekā 2000 kvadrātmetru platībā.

Darbu apjomu gan var novērtēt vien no putna lidojuma. Kopējā Rundāles pils jumta platība ir aptuveni pus hektārs. Pirmajās darbu kārtās nomainīts jumts dienvidu pusē, virzienā uz pils dārzu. Būvnieki darbus paveikuši triecientempā  – sešu mēnešu laikā. Un tas, spītējot tam, ka darbus apgrūtinājis pagaidu jumts, kas bija obligāta prasība rekonstrukcijas darbiem.

Būvuzņēmuma “Restaurators” pārstāvis Dāvis Priede

“Mēs arī veicam darbus bez šāda dubultā jumta, arī strādāt ir ērtāk. Bet vairāk tas tāpēc, ka Rundāles pilī ir īpaši griestu segumi, kas ir jau restaurēti un tos nekādā veidā nedrīkst pakļaut riskam, ka tie tiktu sabojāti.”

Noceļot savu laiku nokalpojušo jumta segumu, zem tā atklājās papildus bojājumi. Mitruma dēļ bija cietušas daudzas jumta sijas. Nu, arī tās nomainītas.

“Šeit bija interesanti redzēt, ka jau tad, kad jumts bija celts, bija dažādas brigādes strādājušas un dažās vietās konstrukcijas bija labākas, dažās bijušas kaut kādas haltūras, ne viss izdarīts tik labi, cik varētu. Nu, un to mums vajadzēja labot,” atminas Priede. Iespējams, tieši šī iemesla dēļ, jumta nomaiņa bijusi akūta nepieciešamība jau gadu desmitiem. Cauri sūcies mitrums, kas apdraudējis restaurētās un greznās pils telpas.

Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse

“Šī nepieciešamība pēc pils remonta un būtiskiem darbiem radās jau burtiski pēc tam, kad pēdējo reizi tika nomainīts jumta klājs, tas bija 60. gadu sākumā. Un, kā atminas iepriekšējās muzeja direktors, Lancmaņa kungs, pirmais no uzdevumiem, ko viņam Laimonis Liepa lika darīt, ir paņemt metāla vannītes, lai tās paliktu zem šuvēm un savāktu ūdeni. ”

Tagad pusē no pils problēma atrisināta. Turkāt muzejam prieks, ka jumta segums tagad ir nevis skārds, bet titāna cinka plāksnes. Jaunais materiāls esot elastīgāks, pēc toņa un kvalitātes atbilstošāks sākotnējam jumta segumam, kas bija alvots dzelzs skārds. Tādu gan mūsdienās jumtiem neizmanto. Bet Rundāles pilij ir svarīgi, lai šis arhitektoniskais tēls atgūtu sākotnējo veidolu.

Bet šie ir pils bēniņi otrā pils daļā, kur jumta segums vēl nav nomainīt. Šeit joprojām sakrautas kaudzē stāv arī nu jau vēsturiskās dzelzs vannītes. Brīžos, kad līst, tikai tās joprojām paglābj pils telpas no mitruma.

“Kad līst lietus, mūsu apsardzes darbinieki nāk augšā uz bēniņiem, skatās, kurās vietās ir caurtecējumi jumtam un šīs vannītes pārvieto. Jo tās mainās arī no tā, no kuras puses ir lietus un vējš,” pastāsta Rundāles pils būvniecības projektu vadītāja Elīna Dundule.

Labā ziņa – nupat izsludināts iepirkums arī atlikušā pils jumta nomaiņai. Plānotās izmaksas – 1,8 miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Paredzams gan, ka otrā kārtā būvniekiem būs vēl lielāks izaicinājums. Darbus varētu apgrūtināt Rundāles pils specifika – telpas tur ir dažādu līmeņu. Un augsto pils zāļu griesti ir vien pāris metru no maināmā jumta seguma.

“.Jebkura protezēšana, jebkura darbība rada vibrācijas. Un mums apakšā ir zāles, kurās ir gleznojumi, veidojumi, kas ir zeltīti un atjaunoti. Un šīs vibrācijas var to sabojāt, tāpēc ir jādomā, kā to atrisināt, lai sekas ir pēc iespējas minimālākas un mēs saglabātu to, kas ir apakšā neskartā stāvoklī,” paskaidro pastāsta Rundāles pils būvniecības projektu vadītāja.

Plānots, ka Rundāles jumta nomaiņa būs pabeigta līdz 22. gada novembrim. Būvnieki sola, ja to atbilstoši kops, par Rundāles pils jumtu vairs nevajadzēs domāt kādu gadsimtu. Pils muzejs arī cer, ka pils bēniņus nākotnē varēs atklāt apmeklētājiem.

Lasi vēl: Rundāles pilī maina jumta segumu, lai nebojātos vēsturiskās vērtības