Daļai latviešu Lielbritānijā bijusi ne visai veiksmīga sadarbība ar jaunā remigrācijas plāna koordinatoriem

8 komentāri

Daļai Lielbritānijā dzīvojošo tautiešu izveidojusies ne visai veiksmīga sadarbība ar jaunā remigrācijas pilotprojekta koordinatoriem Latvijas reģionos, tamdēļ savu atgriešanos Latvijā organizē pašu spēkiem, bet citi, lai arī bija dzirdējuši par konsultantiem, tomēr radušās grūtības ar viņu kontaktinformācijas iegūšanu, tā otrdienas LNT Ziņās pieredzē dalījās tautieši.

Antra Paeglīte
remigrante no Londonas

Es vērsos pie Vidzemes koordinatores un prasīju viņai, vai viņa man nevar palīdzēt ar mājvietu, jo tomēr, piecus ar pusi gadus esot projām no Latvijas, man nav, kur atpakaļ braukt.

Antra Paeglīte no Londonas atgriežas Latvijā šomēnes. Ar cerībām lūkojās uz jauno remigrācijas plānu, taču koordinatore nespēja sameklēt dzīvokli dzimtajās Cēsīs.

Antra Paeglīte
remigrante no Londonas

Viņa man piedāvāja Ģikšos, kur sabiedriskais transports varbūt ir vienu reizi dienā uz Cēsīm. Tur nebūtu reāli. To es arī paskaidroju, ka mani tādi Ģikši neinteresē, jo – kā es izbraukāšu uz darbu? Tāds nedaudz atgrūdiens man bija, varbūt tomēr nav jēgas prasīt, varbūt vieglāk ir pašas spēkiem visu sameklēt.

Antra Paeglīte
remigrante no Londonas

Viņi nosūta ar copy-pastetekstu vai arī no “ss.com” darba sludinājumus, vai dzīvokļu īres sludinājumus, bet tā jau gluži nav palīdzība, ko mēs sagaidām. Ja viņi atsūta linku, nu, taču mēs katrs to varam izdarīt, jo mums ir pieejams internets, es nezinu, vai tai visai padarīšanai tur ir jēga.

Bostonas pilsētā dzīvojošā Ilze Vingre, kas atgriezīsies Latvijā pēc mēneša, uzskata – mājās braucējiem daudz noderīgāk būtu, ja līdzīgi kā Lielbritānijā arī Latvijā ar likumu noteiktu pie darba sludinājumiem obligāti norādīt atalgojumu. Vismaz zinātu, kas sagaida Latvijā, bet gandrīz pusmiljonu – 400 000 eiro – kuru valsts šogad tērē remigrācijas plānam, Ilze sauc par izšķērdību.

Ilze Vingre
remigrante no Bostonas

Labāk to naudiņu labāk iedot tiem, kas ir uz vietas – bērniem pabalstos, lai nebrauc tagad projām, kas tur ir, cilvēki.

Savukārt atzinīgus vārdus remigrantu koordinatoriem velta Londonā dzīvojošā Irēna Konrāde. Ģimene atgriezīsies Ventspilī augustā. Kurzemes koordinatore atsūtījusi dēlam latviešu valodas mācību materiālus. Lai arī remigrantu konsultante nav spējusi atrisināt problēmu ar iestāšanos vēlamajā skolā, tomēr Irēna nedusmojas, jo apzinās – vairumā gadījumu šie konsultanti paši atduras pret kopējās sistēmas nepilnībām.

Irēna Konrāde
Londonas iedzīvotāja

Atgriežoties mēs saskaramies ar tām problēmām, ka bērnam nav tā skola, ko vēlējāmies. Piezvanījām uz divām skolām, bet tur mums atteica. Pateica, ka skolā nav vietas. Klases ir pilnas.

Kurzemes koordinatore nav spējusi atrisināt arī problēmu ar banku Latvijā. Tā kā ģimene Latvijā neatgrieztos tukšām rokām, bet grūtā darbā Londonā nopelnīto un to vēlētos pārskaitīt uz Latviju, bankā Ventspilī pateikuši – nevarot pārliecināties par šo līdzekļu izcelsmi.

Irēna Konrāde
Londonas iedzīvotāja

Nevar Latvijas pilsonis atgriezties un atvērt kontu bankā, jo tur nav īpašuma un nav darba līguma. Bet, ja mēs vispirms gribam nopirkt to īpašumu un tad meklēt darbu, bet kamēr mums nav īpašuma, mums nav deklarētas dzīvesvietas, un ir problēma. Mums kā Latvijas pilsoņiem atgriežoties nav iespējas atvērt kontu. Koordinatore sazinājās un piedāvāja vienreizējā darījuma kontu, kas mums galīgi liekas kā Latvijas pilsoņiem pilnīgi neder.

Lai atrisinātu situāciju, Irēnas vīrs, kurš Latvijā nesen atgriezies kā pirmais no ģimenes, bija spiests meklēt, kur piedeklarēties.

Irēna Konrāde
Londonas iedzīvotāja

Ja tas sākums tiek šitā bremzēts, es nezinu, vai kādam tur gribētos tur braukt un karot ar tām bankām. Tam likumam taču vajag kādu apakšpunktu par Latvijas pilsoņiem kā izņēmumiem.

Latvijas vēstniecībā Londonā LNT Ziņām skaidro – visbiežāk gan potenciālie mājās braucēji sūdzas par grūtībām pieteikt bērnus Latvijas skolās, kamēr vēl atrodas Lielbritānijā.

LNT Ziņu reportieris Uldis Āboliņš un Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē un Ziemeļīrijā Baiba Braže. Foto: LNT

Baiba Braže
Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē un Ziemeļīrijā

Ja tev nav adreses Latvijā, tad pierakstīties uz skolu ir praktiski neiespējami laicīgi. Ir lietas, kur papildus regulējums varētu atrisināt. Vai arī, ja vecāki ļoti laicīgi zina, ka viņi grib atgriezties pēc gada vai diviem, tad viņiem laicīgi ir jāmeklē tas īpašums, kurā viņi var reģistrēties, deklarēties.

Šo un vairāku citu problēmsituāciju risināšanai lielas cerības tiek liktas uz jauno Diasporas likumu, kas tautiešu atgriešanos Latvijā atvieglotu ar dažādu birokrātisko šķēršļu mazināšanu. Tikmēr visas negācijas par sistēmiskām nebūšanām jāuzklausa un jāmeklē radoši risinājumi remigrantu koordinatoriem.

Turklāt mūsu tautieši Lielbritānijā LNT Ziņām atzīst, ka atrast reģionālo konsultantu telefonus un epastus esot praktiski neiespējami, jo jaunā remigrācijas plāna administrētāja – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas – mājas lapā nav specālas sadaļas un esot pamatīgi ”jārokas”, līdz šiem kontaktiem nonāk.
8 komentāri