Daļā Latgales reģiona slimnīcu Covid-19 gultu piepildījums tuvojas 100%

0 Komentāru

Nedaudz stabilizējoties koronavīrusa izplatībai, Covid-19 pacientiem atvēlēto gultu piepildījums Latvijas slimnīcās patlaban ir vidēji 66%. Vienlaikus daļā medicīnas iestāžu noslodze joprojām ir tuvu 100%, tādēļ slimnīcu iespējas nodrošināt darba nepārtrauktību ir trauslas. Saeimas apakškomisija otrdien padziļināti pievērsās situācijai Latgales reģiona slimnīcās.

Par pašreizējo situāciju ar gultas vietām un personālu Saeimas deputātus otrdien informēja piecas Latgales reģiona slimnīcas. No Krāslavas slimnīcas šobrīd izrakstīti visi Covid-19 slimnieki, un darbaspēka pietiekot arī Daugavpils reģionālās slimnīcas darba nodrošināšanai. Balvos un Rēzeknē situācija ir saspringtāka.

“Sakarā ar to, ka Vidzemē ir daudz saslimušo, arī Gulbenē un Alūksnē, tad mums noslodze šobrīd ir 100%. Principā zem 90% tā nav bijusi nekad,” norāda “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” valdes locekle Alīda Vāne.

Savukārt Rēzeknes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Mārīte Zeltiņa skaidroja: “No sākotnēji 25 gultām Rēzeknes slimnīcā izveidotajām Covid-19 pacientu gultām šobrīd ir izveidotas 82, tostarp deviņas pacientiem smagā stāvoklī. Kritums pacientu pēdējo mēnešu laikā nav vērojams, un gultu noslodze nepārtraukti ir virs 80%”

Slimnīcās uzsver, ka šobrīd akūti nepieciešamos pakalpojumus sniegt ir spējīgas, taču saslimstībai pieaugot – darbība atkal būs jāierobežo. Tā kā mediķu trūkums slimnīcās joprojām ir liels, Saeimas apakškomisija diskutēja arī par darbinieku piesaisti reģionu slimnīcām ilgtermiņā.

“Ļoti labas aktivitātes ir piedāvātas no universitāšu puses, būtu labi, ja to atbalstītu arī valdības līmenī, lai attiecīgi budžeta vietas ārstniecības personām būtu sadalītas nevis pēc cilvēkiem, bet pa ārstniecības personām, un mums savā starpā nevajadzētu cīnīties par konkrēto ārstu, lai vadītājs trīs gadu laikā ir pārliecināts, ka man atnāks tieši urologs,” teica Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

Savukārt Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes dekāns Valdis Folkmanis pauda: “Ja mēs varētu palielināt savu budžeta vietu skaitu, tad tādā ilgā laika griezumā mēs varētu būt gatavi tiem pārbaudījumiem, kas šoreiz mums ir nākuši, piemēram, šī te Covid-19 epidēmija.”

Veselības ministrijas pārstāvji otrdien arī informēja deputātus, ka, kopš 2018. gada, nodrošinot dažāda veida kompensācijas mediķiem, kuri izvēlas strādāt reģionos, kopumā darbam ārpus Rīgas izdevies piesaistīt vairāk nekā 860 mediķus. Kopumā šādā veidā darbam reģionos piesaistīti 383 māsu palīgi, 167 medicīnas māsas, 162 ārstu palīgi un citi profesionāļi.

“Visaktīvāk šo iespēju izmantojušas Latgales reģiona ārstniecības iestādes, gan Daugavpils reģionālās, gan Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca,” informē Veselības ministrijas Nozares cilvēkresursu attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Kļaviņa.

Kopumā vislielākā Covid pacientu gultu noslodze patlaban ir Dobeles, Balvu un Gulbenes, kā arī Jelgavas medicīnas iestādēs. Augsts pacientu īpatsvars ir arī Jūrmalā, Ludzā, Jēkabpilī un Vidzemes slimnīcā.

0 Komentāru