Daļa kompensējamo zāļu kļūs lētāka

Pievienot komentāru
Daļa kompensējamo zāļu kļūs lētāka
Ilustratīvs foto. (Foto: Vladislavs Proškins, f64)

Lētākas zāles ar nākamo mēnesi pacientiem sola Veselības ministrija. Tas kļuvis iespējams, jo šogad noteikta maksimāli pieļaujamā cena līdzvērtīgas efektivitātes zālēm un ražotāji vairākiem desmitiem medikamentu gatavi samazināt savu cenu. 

Aptiekas apmeklējums slimniekam bieži vien beidzas ar pustukšu maciņu – arī tad, ja tiek pirkti medikamenti, kurus daļēji kompensē valsts.

“Man ir astma, man ir aritmija, sirds aritmija, bet šīs zāles vispār maksā 82 eiro, bet ar atlaidēm 18 lati 70 kapeikas. Man jāubago zālēm, man jāubago zālēm, jo tikai tāpēc, ka es nevaru viņas nopirkt, tā valsts ir izdarījusi,” pauž pensionārs Roberts.

Lētākas zāles jau šoruden sola Veselības ministrija. No 1. oktobra cenas saruks daudziem kompensējamiem medikamentiem. Tikmēr pacienti tiek mudināti iegādāties viņiem vajadzīgo zāļu lētākos analogus.

Ražotāji par 20% cenas samazinās 83 dārgajiem kompensējamiem medikamentiem. To izjutīs ap 250 000 hroniskie pacienti ar sirds un asinsvadu, nieru slimībām un diabētu. Viņi ietaupīs 2,5 miljonus eiro. Vienlaikus veselības ministre neslēpj, ka cenu samazinājuma virzienā sperts tikai pirmais solis.

“Es teiktu, ka tas ir sākums,” saka veselības ministre Anda Čakša (ZZS). Samazinājums panākts, jo paralēli valsts kompensējamām zālēm šogad atvēlējusi par 32 miljoniem eiro vairāk nekā pērn. Sarakstā iekļautas arī 13 jaunas zāles onkoloģiskajiem pacientiem. Taču vēl aizvien viņi atrodas vissmagākajā situācijā.

“Tas ir arī mūsu viens no prioritārajiem jautājumiem attiecīgi Latvijā ieviest, vismaz dubultot inovatīvākās paaudzes medikamentus pieejamības ziņā pacientiem, jo šobrīd mēs atpaliekam Baltijā divkārt,” saka Starptautisko inovatīvo farmaceitisko formu asociācijas pārstāvis Valters Bolēvics.

“Divi, trīs gadi ar kopējā finansējuma pieaugumu veselības aprūpē ļaus mums sajusties vienādiem ar saviem kaimiņiem,” norāda Čakša.

Tāpēc paralēli sadarbībā ar virkni aptiekām no šodienas visā Latvijā tiek sākta kampaņa “Nepārmaksā par zālēm”. Tās būtība – ārsts izraksta, farmaceits iesaka un galu galā pacients nopērk lētākās zāles.

“Šī trīs pušu sadarbība – ārsts, farmaceits, pacients – tikai tā var nest šos te augļus,” pauž Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārcis Rutulis.

Latvijā kopumā reģistrētas vairāk nekā septiņi tūkstoši 4simt zāles, no kurām aptuveni ceturto daļu pilnībā vai daļēji apmaksā valsts.