Daļa diasporas vīlusies, ka Dziesmu svētki nav izmantoti arī informācijas sniegšanai par remigrācijas plānu

9 komentāri

Kur atrast darbu Latvijā un uz kuru novadu atgriezties dzīvot – šādu informāciju šajās dienās meklē daudzi Lielbritānijā strādājošie Latvijas iedzīvotāji, kas atbraukuši uz Dziesmu un deju svētkiem.

Viņi izsaka nožēlu, ka par remigrāciju atbildīgās iestādes nav par viņiem padomājušas un svētku norises vietās nav pat neviena informatīvā stenda ar informāciju, kas mudinātu viņus atgriezties.

Uz Dziesmu un deju svētkiem ieradušies 2500 emigrācijas latviešu no 21 valsts. Starp viņiem, iespējams, arī tādi, kas plāno atgriezties Latvijā pavisam. Taču par jaunā remigrācijas plāna pilotprojektu atbildīgā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir palaidusi garām iespēju šos svētkus izmantot kā vietu, kur uzrunāt šos potenciālos remigrantus un skaidrot, kā valsts var palīdzēt viņiem atgriezties.

Vilšanos par informatīvā stenda neesamību pauž deju kolektīvs “Sakta” no Anglijas pilsētas Birmingemas. Viņi bija cerējuši, ka svētku norises vietās starp daudzajām tirdzniecības un ēdināšanās teltīm būs arī vieta par remigrācijas pilotprojektu. Šie Anglijas latvieši saka, – vismaz, lai būtu bijuši izdales materiāli ar katra remigrantu reģionālā konsultanta e-pastu vai telefona numuru, jo šobrīd tos atrast internetā esot ļoti grūti.

Kristaps Petrovskis
Birmingemas deju kolektīva “Sakta” dalībnieks

Kolektīvā iekšienē mēs par to diskutējām, ka no valdības puses nav nekādas iniciatīvas, ka viņi piedāvātu kādu vietu, kur mēs varētu aiziet, painteresēties, pakonsultēties kādā teltī, piemēram, Vērmanes dārzā, kuri ir ļoti liela kustība šobrīd. Zvanījām arī uz ministriju un prasījām, kāpēc nav šādas teltis, un viņi mums atbildēja – diemžēl mēs šo palaidām garām.

Remigrācijas pilotprojektu uzraugošā VARAM LNT Ziņām skaidro, – tā kā remigrantu konsultantu būtība ir katram potenciālajam mājās braucējam sagatavot unikālu informatīvo piedāvājumu par dzīvesvietu, darbu un izglītības iespējām interesējošā reģionā, tad ministrija neesot saredzējusi labumu veidot informatīvo stendu Dziesmu un deju svētku laikā.

Jānis Eglītis
VARAM parlamentārais sekretārs (VL-TB/LNNK)

Materiāli, ko iedot, īsti nav. Apkalpot vienlaicīgi nevar visus, līdz ar to šo pakalpojumu nevar nodrošināt tādā kvalitātē, kā mēs gribētu redzēt. Tāpēc labāk netaisīt kaut ko, kur pēc tam būtu sūdzības, – jā, es gribēju pieiet, bet tur jau viens cilvēks runāja, nebija laika.

Ministrijas skaidrojums neapmierina Eiropas latviešu apvienību. Tā uzskata, ka remigrantu konsultantiem no reģioniem bija jābrauc uz Dziesmu un deju svētkiem un ar potenciālajiem mājās braucējiem – ārzemju latviešiem jātiekas klātienē, jo svētki ir unikāls pasākums – labāks veids nekā komunicēt sociālajos tīklos.

Eiropas latviešu apvienības vadītāja Elīna Pinto ir nepatīkami pārsteigta, ka atbildīgā ministrija nebija pacentusies pat Dziesmu un deju svētku pirmajos pasākumos, kas bija veltīti tikai un vienīgi ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, sagatavot pat vienkāršus bukletus par remigrācijas pilotprojektu un kontaktinformāciju.

Elīna Pinto
Eiropas latviešu apvienības vadītāja

Ja valsts ir nolēmusi ieguldīt samērā lielus resursus šīs politikas veidošanā, tas ir nolaidīgi neinformēt par to arī mērķauditoriju. Tādā veidā mēs raisām tikai neizpratni gan Latvijā dzīvojošos cilvēkos, kāpēc šie resursi tiek tērēti, gan arī aizbraucējos, kuri neizprot, kā šie pasākumi ir viņiem mērķēti. Tā ir iespēja, ko mēs varam zaudēt. Otro reizi izgāžot šo priekšstatu, ko nozīmē remigrācija, man bail, ka trešo reizi mēs nespēsim par to runāt.

Kopumā gan atbildīgā ministrija ir apmierināta ar remigrācijas pilotprojekta gaitu. Aizvadītājā nedēļā arī uz Rīgu darbības izvērtēšanai izsaukti visi reģionālie konsultanti, un viņi visi par kvalitatīvu darbu arī turpmāk saņems valsts finansējumu. Kopumā remigrantu konsultantu un remigrantu biznesa ideju atbalstīšanai valsts šogad tērēs 400 000 eiro. Līdz šim konsultanti esot palīdzējuši atgriezties Latvijā 20 ģimeņu 55 cilvēkiem.

TOP komentāri

 • Es
  +4 +4 0

  Es

  Kas, varbūt arī tualetēs jāsaliek šie plāni- kaut kāds murgs, tie aizbraucēji jau sāk domāt ka ir zvaigznes un nu visi tagad uz ceļiem lūgsies lai atgriežas...
 • Jautaajumd
  +3 +3 0

  Jautaajumd

  07.07.generalmegjinajumaa biletes perkot bija reklamets, ka piealisies dejotaji, bet vinju megjinajumu plana, ka bus tiksi puteeji! Vai ta nebija maldinasana? Normali generalmegjinajumam jaabuut kaa pirmizraadei ar visu programmu!
 • labsa
  +4 +3 -1

  labsa

  ja jau kāds grib palikt LV tad lai paliek, vai tad koordinātoriem būtu jālūdzas un jāsola kinderolas???

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl