“Dakteri, kuri spēj sasmīdināt mazos pacientus.” Kā Latvijā aizsākās Dakteru Klaunu kustība

0 Komentāru

“Smiekli ārstē!” Ar šādu pārliecību jau sešus gadus Dakteri Klauni palīdz Latvijas bērniem atveseļoties.

Viss sākās ar pāris cilvēku apņēmību padarīt bērnu dzīvi jautrāku šķietami tādā nopietnā vietā kā slimnīca. Šie dakteri, tāpat kā ikviens kārtīgs ārsts, cenšas atrast kopēju valodu ar ikvienu sastapto cilvēku.

“Kāpēc klauns? Tāpēc, ka tas ir vienīgais tēls, kuram ir atļauts pārvērst visu kājām gaisā. Jo vairāk Dakteri Klauni kļūdās, jo smieklīgāk,” stāsta viena no Dakteru Klaunu kustības aizsācējām Latvijā Marianna Milovska.

Viņa skaidro, ka Latvijā Dakteri Klauni sāka smīdināt bērnus pirms sešiem gadiem, bet vēl pirms tam Marianna devās uz Izraēlu, lai praksē redzētu, kā Dakteri Klauni ārstē.

“Es nomocīju viņu direktoru pa “Skype” ļoti ilgi, viņš pateica, – labi, ja jūs atradīsiet naudu braucienam un dzīvošanai, tad es apsolu, ka pa nedēļu izvadāšu pa slimnīcām un iepazīstināšu ar Dakteriem Klauniem,” atminas Milovska.

Marianna norāda, ka Dakteru Klaunu atlase ir visai sarežģīta un laikietilpīga. Sākotnēji ir kaut kas līdzīgs darba intervijai, pēc tam seko vesela diena kopā ar psihologu, kurš izvērtē pretendenta personību.

“Svarīgi saprast, kāpēc viņš to dara. Lai izglābtu sevi? Bieži vien tā ir – cilvēki, kuri grib glābt visu pasauli, patiesībā netiek galā paši ar sevi,” saka Milovska.

Dakteri Klauni ir lielisks apliecinājums tam, ka pacients ir slimnīcas tiešām galvenā rūpe.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pedagogu nodaļas vadītāja Indra Veismane norāda, ka darbs ar bērnu izklaidi starp procedūrām aizsākās vēl pirms Dakteru Klaunu uzaicināšanas.
Indra Veismane
BKUS pedagogu nodaļas vadītāja

Ja no sākuma zīmēšanas bloks nodaļā bija jaunums un materiālu bija maz, tad varu teikt, ka tagad ir sabiedrības atbalsts un to saņemam gan no Bērnu slimnīcas fonda, gan brauc ciemiņi ar koncertiem un ludziņām.

Dakteri Klauni ir nākamais solis, jo viņi ir tiešām dakteru atbalsts, norāda Marianna.

Dakteri Klauni darbojas jau septiņās Latvijas pilsētās. Marianna norāda, ka vienmēr iespējams darīt vairāk. Taču viss atkarīgs no pieejamā atbalsta, jo Dakteru Klaunu kustība pastāv tikai un vienīgi no iedzīvotāju ziedojumiem.

0 Komentāru