Dailes teātrī pirmizrāde “Smiļģis” – par pretrunu plosīto teātra ģēniju

0 Komentāru

Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvojis Māras Zālītes lugas “Smiļģis” iestudējums Viestura Kairiša režijā, vēsta TV3 Ziņas.

“Smiļģis” ir Dailes teātra šīs sezonas centrālais un vērienīgākais iestudējums Viestura Kariša režijā. Pandēmijas dēļ pirmizrāde ar skatītājiem tika atlikta par deviņiem mēnešiem. Vakcinācija pret Covid-19 ļauj zālē izpārdot katru sēdvietu.

Eduarda Smiļģa tēlu atveido seši aktieri, kas uz skatuves atrodas vienlaikus. Katrs no viņiem izpauž šī teātra ģēnija savstarpēji pretrunīgās domas, ļoti strauji mainīgos noskaņojumus, dziļākos psiholoģiskos kaktus. Vienu tēlu veidojošajiem sešiem aktieriem nedrīkst būt atslābums trīs stundu garumā, jo tekstiem zibenīgi ir jāseko citam pēc cita kā burbuļojošam katlam. Tikai tā var atklāt Smiļģa temperamenta strāvas.

Uz skatuves gados jaunākais Smiļģa atveidotājs ir aktieris Kārlis Arnolds Avots.

Kārlis Arnolds Avots, Dailes teātra aktieris, Smiļģa tēls izrādē ”Smiļģis”

“Tas bija tāds neparasts uzstādījums, un, es domāju, ka neviens no mums aktieriem, neskatoties, ka esmu jaunākais, tāpat arī pieredzējušie, nebija saskārušies ar šādu veidu un formu. Smiļģis ir tik neparasts, ka, lai pietuvotos viņa būtībai, ir jāskatās radikāli, ekstrēmi un neparasti.”

Lai radītu Dailes teātri, Smiļģis izārda sevi. Privātā dzīve atainota vētraini, tostarp mīlas dēkām.

Taču viņa liketenīgās sievietes jūtas, kā vārdos ietērpusi lugas autore Māra Zālīte – saslimušas dvēseles apkopējas. Viņas tā nevēlas, bet Smiļģim teātris un tieksme pēc novatoriskām domām, lieluma elpas ir svarīgāki par ikdienas dzīvi.

Māra Zālīte lugas rakstīšanai veltīja trīs gadus. Daudz laika pavadīts arhīvos, meklējot jaunus vai līdz šim mazāk zināmus faktus par Smiļģi, kas tiek iepilināti jau zināmajām teātra leģendās.

Māra Zālīte, dzejniece un dramaturģe, lugas “Smiļģis” autore

“Smiļģis pats mazlietiņ jau pasaka priekšā to formu – nekāda putekļainā reālisma, nekādas sīkās sadzīvītes, tikai lielas līnijas, lielas idejas, Rainiskas domas.”

Zālīte cildina izrādes režisoru Viesturu Kairišu, aktieru ansambli un skatuves māksliniekus, jo redzētais esot emociju sprādziens.

Māra Zālīte, lugas “Smiļģis” autore

“Es šos vārdus saku tiešām reti, bet es esmu šovakar laimīga.”

Un tāds ir arī Dailes teātra direktors Juris Žagars, kurš daļu izrādes pavadījis ar slapjām acīm. Kolēģu veikumu uz skatuves sauca par velnišķīgi labu veikumu, kas pašam Smiļģim liktu lepoties.
Juris Žagars, Dailes teātra direktors

“Teātris toreiz un teātris tagad ir pilnīgi citas lietas, jo cilvēku uztvere un attieksme pret teātri pilnīgi cita. Vienīgais, ko Dailes teātrim vajadzētu saglabāt no Smiļģa laikiem, ir nepieradinātība un trakums, ko reizēm nevar atļauties Nacionālais teātris.”

Tas nav tikai dižgara biogrāfisks vēstījums, bet ideju drāma. Un to izgaršos arī tie, kuri par Smiļģi nezina neko. Uz pirmizrādi gan bija ieradušies Smiļģa pazinēja.

“Man šķiet, ka tam iespaidam arī ir jābūt tādām haotiskam, nedaudz mulsinošam, pretrunīgam, neskaidram. Tajā portretā ir daudz labas īpašības, bet kopiespaids ir godīgs un mulsinošs,” spriež “Smiļģis” pirmizrādes apmeklētājs Toms.

“Es nezinu, vai tas ir tas, ar ko Smiļģis saprata kā moderno skatījumu, jo viņam tās izrādes bija ļoti krāšņas, cik esam lasījuši. Šī ir moderna, mūsu laikiem moderna. Māra Zālīte ir izvilkusi daudz ārā to, ko mēs savā laikā neatļāvāmies uzzināt ne par Smiļģi, ne Raini, ļoti interesanti,” spriež “Smiļģis” pirmizrādes apmeklētāja Anita.

Skatītāji savu sajūsmu izpauda aplausu un ovāciju jūrā daudzu minūšu garumā.

0 Komentāru