Dabas skaitīšana – vēl nebijusi Latvijas dabas inventarizācija Projektu atbalsta Eiropas Komisija

Pievienot komentāru

Lielākā daļa ES iedzīvotāju atzīst, ka drošība ir viena no būtiskākajām ES pievienotajām vērtībām. Mēs sagaidām, ka saņemsim labas preces un pakalpojumus, dzīvosim tīrā vidē, varēsim būt droši, lietojot internetu, un jutīsimies neapdraudēti savās mājās, pilsētā un valstī. Taču drošība, ko baudām, nav pašsaprotama. Bieži neaizdomājamies, cik daudz mūsu cilvēki dara, lai justos droši. Iepazīsim ES ikdienas varoņus!

Lauma Vizule-Kahovska ir dabas skaitīšanas saldūdeņu biotopu eksperte-kontroliere. No jūnija līdz oktobrim viņa sastopama dabā, apsekojot upes, ezerus, vērtējot vides apstākļus un augus tajos. Precīzi un aktuāli dati par Latvijas dabas vērtībām, to daudzumu un kvalitāti ļauj labāk sabalansēt tautsaimniecības attīstību un dabas aizsardzību, kā arī sniegt iedzīvotājiem informāciju par ūdeņu kvalitāti.

”Avotsūnas klātbūtne norāda uz to, ka upē ir labi vides apstākļi. Savukārt zaļaļģes liecina, ka ūdens kvalitāte var būt pazemināta,” stāsta Lauma.

Par šo profesiju Lauma sākusi domāt vidusskolā, kad sapratusi, ka viņai svarīgi ir mācīties to, kas patīk, nevis to, kas tajā brīdī ir modē.  Vides zinātne viņai šķitusi īpaši pievilcīga, un to nav nācies nožēlot: ”Man ļoti patīk mans darbs, tas reizē ir arī hobijs – paēdu pusdienas ar skatu uz upi, redzu skaistus skatus, ja ir piemērota vieta, nopeldos, kur nu vēl labāk! Skaisto skatu dēļ vien ir vērts strādāt šādu darbu.”

Šobrīd Lauma ar kolēģiem strādā, lai apzinātu unikālo Latvijas dabas vērtību apjomu un kvalitāti un sekmētu šo dabas vienību saglabāšanu ilgtermiņā. ”Dabas skaitīšana ir vērienīgas Latvijas dabas vērtību inventarizācija. Trīs gadu laikā tiks apsekoti pilnīgi visi Latvijas ūdeņi – ezeri, kas ir vairāk nekā 2000, un upes ar apmēram 40 000 km kopgarumu,” stāsta Lauma

Lai veiktu visaptverošo dabas vērtību skaitīšanu, procesā iesaistījušies gandrīz visi Latvijas dabas eksperti, kā arī zinoši kolēģi no citām valstīm. Divu aizvadīto sezonu laikā kopumā 400 eksperti no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Baltkrievijas izpētījuši aptuveni vienu miljonu hektāru Latvijas teritorijas. Apmēram puse no līdz šim izpētītajiem ūdeņiem ir labvēlīgā biotopu aizsardzības stāvoklī, savukārt otra puse to stāvokli nesasniedz.

”Ļoti bieži cilvēki uz dabas aizsardzību skatās skeptiski. Taču tas, ko mēs ar savu darbu upēs cenšamies panākt, ir tas pats, ko gribētu jebkurš cilvēks, – lai upe ir tīra un skaista,” teic Lauma.

Eiropas Savienībā tās iedzīvotāju drošībai strādā tūkstošiem ikdienas varoņu. Viņi neprasa atzinību. Viņi vienkārši dara savu darbu.

Uzzini vairāk par unikālo Latvijas dabas vērtību apjomu un to, kā sekmēt šo dabas vienību saglabāšanu ilgtermiņā. Klausies radio ”StarFM” interviju ar Laumu Vizuli-Kahovsku – Latvijas dabas skaitīšanas saldūdeņu biotopu eksperti: