Daba Latvijā izspēlē ļaunu joku – daudzās akās pazudis ūdens

5 komentāri

Šoruden ar nopietnu problēmu saskārusies liela daļa Latvijas lauku iedzīvotāju – akās pazudis ūdens. Daba šādu joku Latvijā izspēlē gana reti, un tas saistīts ar ilgstošo sausuma periodu.

Gan vasarā, gan rudenī lietus bijis ļoti maz. Daudziem laukos aka ir vienīgais ūdens iegūšanas veids, un tā nepieciešama ne vien pašiem, bet arī piemājas saimniecību ganāmpulkiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ūdens trūkumu pašlaik skaudri izjūt arī Pauniņu ģimene Varakļānos. Vēl pirms mēneša piecus metrus dziļā aka bijusi tik pilna, ka ūdeni varēja smelt ar spaiņiem, tagad – tās apakšā palikuši vien pārdesmit centimetru.

Voldemārs Pauniņš, palicis teju bez ūdens:

Man pietika visam, pilnīgi visam! Lopiem, i pašiem, i mašīnu varēju nomazgāt, nekādu problēmu nebija. Un tagad? Nu tagad tik vien ir!

Ar nelielo ūdens daudzumu, kas akā vēl turas – pietiek vien Pauniņa ģimenes vajadzībām – pagatavot ēst un nomazgāties. Taču saimniecībā ir arī piecas govis, trīs suņi, kaķis un vistas. Ja pēdējie slāpes remdē ar mazumiņu, tad ragainītes, kā saka Pauniņu māju saimnieks, dienā vien izdzer ap 100 litriem ūdens.

Zemnieks slavē kaimiņus, ka tie grūtā brīdī palīdz un ļauj ūdeni pumpēt no viņu dziļurbuma. Tiesa, ar atvesto ūdeni pietiek vien nedēļai, tad atkal jābrauc tam pakaļ.

Voldemārs skumji secina, – ja šādi turpināsies, nāksies izcirst un pārdot piederošo meža gabaliņu, lai par to varētu sētā ierīkot dziļurbumu. Pašreiz šādam racionālam solim naudas nav.

Hidrologi skaidro, – šogad ļoti ievilcies sausuma periods – gan vasarā, gan rudenī bijuši maz nokrišņi. Diemžēl speciālisti nevieš cerības, ka vēl šoruden izslāpusī zeme pagūs uzņemt apjomīgu lietus ūdeni.

Tieši rudeņos parasti veidojas pazemes ūdens krājumi ziemai, tādēļ tuvākajos mēnešos, iestājoties salam, ūdens var pazust vēl lielākā apjomā. Cerības tiek liktas uz biezu sniega segu, kad tai kūstot, ūdens grāvjos, akās un pazemē atjaunosies.

Foto!

Skaties video!

TOP komentāri

 • Kārlis
  +3 +3 0

  Kārlis

  Man arī mājās ūdens akā vairs nav ,bet paldies kaimiņiem kuri atļauj iet pie akas un ņemt no viņiem tad nu kaut kā jau iztiekam neaupskaužu tos lauku iedzīvotājus kuriem nav kaimiņi nav vai dzīvo ļoti tālu un nav no kā paņemt
 • Olita Niedrite
  +2 +2 0

  Olita Niedrite

  Daba nekad pati par sevi nav ļauna. Viss uz Zemes vienmēr atkarīgs no cilvēku muļķības - biosfēras piesārņošanas un pat domāšanas, emocijām. Taču skatos, ka pēdējos 20 gados garīgais analfabētisms Latvijā tikai pieaug...
 • Ieva Grāpe™

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl